Strona główna » Twarda woda a pranie w pralce

Twarda woda a pranie w pralce

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Funkcjonowanie bez pralki byłoby z pewnością kłopotliwe. Jednak chroniąc pralkę nie tylko wydłużamy okres jej eksploatacji. Zwiększamy także efektywność prania, zapobiegamy niszczeniu tkanin i oszczędzamy na detergentach.

Co może popsuć pralkę

Wśród przyczyn awarii pralki są najczęściej uszkodzony bęben i grzałka, zepsuty programator czy usterka pompki. W praktyce oznacza to: nieodprowadzanie wody, głośna praca urządzenia, problemy z niektórymi funkcjami, np. wirowaniem. W najgorszym przypadku pralka może przestać działać, a nawet zalać nam łazienkę podczas prania.
Częstym błędem, który popełniamy użytkując pralkę, jest przepełnianie bębna. Wkładamy do niego zbyt dużo ubrań naraz, co sprawia, że urządzenie zużywa więcej wody i energii, a tkaniny gorzej się dopierają. Przeładowanie może także doprowadzić do uszkodzenia bębna.
Pralce na pewno nie służą także zbyt krótkie odstępy pomiędzy praniami. Prowadzą one do przegrzewania się styków. Z kolei monety i inne drobne przedmioty, których zapominamy wyjąć z kieszeni, mogą zapchać filtr pralki.
Jest także czynnik, który nie zależy od nas – twarda woda. Twarda woda powoduje, że wewnątrz pralki osadza się kamień, który może zniszczyć grzałkę, wąż odpływowy czy bęben. Obecny w takiej wodzie wapń i magnez zmniejszają efektywność środków piorących.

 

 

5 zasad, dzięki którym unikniesz usterek pralki

1. O pralkę zadbajmy już w momencie podłączenia jej do instalacji. Należy ustawić ją na równej powierzchni. Dzięki temu nie będzie hałasować i przesuwać się przy wirowaniu.
2. Stosujmy się do zaleceń producenta odnoszących się do eksploatacji, szczególnie w kwestii maksymalnego załadunku odzieży.
3. Warto pamiętać także o opróżnianiu kieszeni pranych ubrań i regularnym czyszczeniu pralki – nie tylko na zewnątrz, ale przede wszystkim wewnątrz. W szufladzie nie powinien zalegać proszek, bo może to zablokować przepływ. Raz na dwadzieścia prań dobrze będzie oczyścić filtr pompy z włosów czy kawałków tkanin.
4. Co jakiś czas należy wykonać tzw. puste pranie – nastawić program na wysoką temperaturę, dodać detergent i uruchomić pralkę bez wsadu. Pomoże to pozbyć się nieprzyjemnego zapachu.
5. Jeżeli mamy twardą wodę, stosujmy specjalny filtr do pralek i zmywarek. – Wodę z kranu można samemu sprawdzić – kupić domowy test określający twardość wody. Można go kupić w popularnych marketach budowlanych. Jeśli okaże się, że mamy wodę twardą lub średniotwardą, powinniśmy pomyśleć o zaopatrzeniu się w filtr do pralek i zmywarek. To niewielkie urządzenie, które umieszcza się przy wężu zasilającym zawiera specjalne złoże, które niweluje skutki twardej wody. Chroni elementy pralki przed nadmiernym zużyciem i zmniejsza zapotrzebowanie na detergenty piorące

  Pralka i suszarka w kolorze black!

 

Konsultacja Zofia Czechowicz, ekspert firmy UST-M, producenta filtrów do wody
Zdjęcia UST-M

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.