Strona główna » 5 częstych błędów podczas prania

5 częstych błędów podczas prania

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Chyba każdemu zdarzyło się wyjąć z pralki zafarbowane koszule lub skurczone swetry. Roztargnienie? Przyzwyczajenia? Jakie błędy popełniamy najczęściej podczas prania i jak możemy ich uniknąć?

Ilość płynu do prania, segregowanie ubrań, źle dobrany program prania… Co robimy źle piorąc nasze ubrania? Jest pięć najczęściej popełnianych błędów. Zobacz, jakich.

Źle odmierzona ilość detergentu

Wielu z nas ulega złudzeniu, że po dodaniu dużej ilość płynu lub proszku do prania pozbędzie się trudnych do usunięcia plam. Nadmiar detergentu nie przekłada się jednak na skuteczność cyklu prania. Co więcej, zbyt duża ilość proszku czy płynu piorącego jest trudniejsza do spłukania. Środki chemiczne, pozostałe na tkaninach, mogą prowadzić do alergii i podrażnień skóry. Dlatego czytajmy etykiety na opakowaniach i dopasowujmy ilość płynu do ilości i rodzaju prania. Czasem wspomaga nas nowoczesna technologia, czyli pralki z automatycznym dozowaniem detergentu. Na przykład pralki QuickDriveTM marki Samsung mają funkcję autodozowania, która automatycznie dobiera odpowiednią ilość detergentu i płynu do płukania, w zależności od wagi, rodzaju wsadu i poziomu zabrudzenia tkanin.

Nieposegregowane ubrania

O tym, że niektórych tkanin czy kolorów nie powinno się ze sobą łączyć, wie prawie każdy. Wiele osób wrzuca jednak do bębna ubrania, które wymagają odmiennych trybów i temperatur prania. A przecież kaszmirowy szalik nie powinien trafić do pralki z jeansami, a jesienna kurtka z jedwabną bluzką. Tak ryzykowne połączenia mogą doprowadzić do trwałego zniekształcenia struktury tkanin. Chcąc uprać wszystko „za jednym zamachem” ryzykujemy, że zniszczymy ulubione ubrania. dzielmy więc prania na białe i kolorowe, swetry i delikatne tkaniny pierzmy oddzielnie, jeansy (przewrócone na lewą stronę) pierzmy same, a koszule niech mają swój program 🙂
Jeśli nie mamy pewności, jakie tkaniny można prać razem i jaki wybrać program, pomóc może aplikacja dostępna na smartfony „Asystent Prania”. Pomaga ona w doborze odpowiedniego programu w zależności od rodzaju tkanin, poziomu zabrudzeń i wagi wsadu.

  Jak pomalować kaloryfery?

Szybko, ale czy skutecznie?

Co najbardziej kojarzy nam się z szybkim praniem? Odzież sportowa. Gdy po treningu wracamy do domu, chętnie korzystamy ze skróconych programów, by odświeżyć koszulki czy bieliznę treningową. Jednak, gdy odzież jest bardziej zabrudzona, szybki tryb może okazać się niewystarczający. Marka Samsung stworzyła pralkę QuickDriveTM. Dzięki innowacyjnej budowie bębna urządzenie przeprowadza pełen cykl prania w zaledwie 39 minut, byśmy mogli wyjąć czyste ubrania, bez obaw o naruszenie struktury tkanin i nieusunięte plamy.

Samsung pralka QuickDrive

Zbyt wysoka temperatura

Wiele osób pierze ubrania w temperaturze wyższej niż wskazana przez producenta na metce. Dawniej to właśnie wysoka temperatura oraz silne detergenty decydowały o skuteczności walki z zabrudzeniami. Jednak zbyt gorąca woda oraz silny odplamiacz mogą uszkodzić materiał i zniszczyć nasze ulubione ubrania. Pranie w wysokich temperaturach nie jest też ekonomiczne. W jego trakcie zużywa się więcej energii. Technologia Eco BubbleTM pozwala usuwać plamy w niskich temperaturach. Jak to działa? Detergent trafia do bębna pralki w formie aktywnej piany, która wchłania się w tkaniny znacznie szybciej niż grudki proszku i skuteczniej usuwa zabrudzenia. Pranie w niskich temperaturach chroni tkaniny przed zniszczeniem i jest energooszczędne.

Pralka zaniedbana

W nieczyszczonym i rzadko wietrzonym urządzeniu rozwija się grzyb, który niekorzystnie wpływa na strukturę tkanin. Brud wewnątrz pralki może sprzyjać rozwojowi różnych rodzajów zarazków i gatunków pleśni. Do kupienia są specjalne preparaty do czyszczenia pralek. Poza tym co kilka prań należy przetrzeć do sucha kołnierz gumowy w pralce.
Dzięki nowoczesnym technologiom nie musimy czyścić urządzenia ręcznie. Pralka QuickDrive™ została wyposażona w specjalny program Eco Czyszczenie Bębna+, który skutecznie eliminuje brzydkie zapachy, drobne pozostałości tkanin, a także 99,9% bakterii, bez użycia silnych środków czyszczących[1]. Urządzenie wyposażone zostało w alarm, który przypomina nam, kiedy należy włączyć tryb czyszczenia.

  Funkcjonalne, wielozadaniowe meble to trend wnętrzarski na rok 2021. Rozkładane narożniki, stoły... jakie funkcjonalne meble warto mieć w domu?

Może Cię zainteresować: