Strona główna » Zanim pomalujesz ścianę, przygotuj podłoże

Zanim pomalujesz ścianę, przygotuj podłoże

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Smugi, prześwity, a nawet odpadające płatami farby… Tak sytuacja jest częsta szczególnie, gdy na ścianie jest już kilka warstw farby. Zatem przygotuj podłoże przed malowaniem.

Powszechnie wiadomo, że podłoże powinno być suche, nośne, pozbawione luźnych powłok i tłustych plam oraz innych zanieczyszczeń utrudniających krycie. Elementy słabo związane z powierzchnią można po prostu fizycznie usuwać, dbając jednak każdorazowo, by nie wywołać przy tym większych szkód. Niezbędne jest także pozbycie się ewentualnego zagrzybienia wraz z jego przyczynami. Warto też pamiętać, że malowanie świeżo powstałych powłok wymaga na ogół zachowania tzw. okresu sezonowania (np. kilka tygodni dla świeżych tynków cementowych i cementowo-wapiennych).

Sposób na ubytki
W wielu domach, szczególnie starszych, oczyszczenie ściany z niepożądanych naleciałości to zbyt mało, by stworzyć bazę do bezproblemowego malowania. Uzyskanie jednolitej płaszczyzny w pełnych ubytków, popękanych miejscach, wymaga jeszcze użycia masy szpachlowej. Na rynku są dostępne zarówno gładzie w proszku – do wymieszania z wodą, jak i gotowe do wykorzystania produkty. – Zastosowanie gładzi szpachlowej pozwala na uzyskanie gładkiej, białej i estetycznej powierzchni nadającej się pod wykończeniowe powłoki malarskie, tynki dekoracyjne czy tapety. Nakłada się ją stalową packą, wygładza szpachelką, a po zaschnięciu szlifuje i oczyszcza z pyłów. Należy pamiętać, by jednorazowo nie wykonać zbyt grubej warstwy. W zależności od preparatu, producenci zalecają na ogół grubość, która nie przekracza kilku milimetrów.

Przygotowanie gruntu

Efekt malowania ścian zależy też od ich chłonność. Podłoża mało chłonne i prawidłowo związane, wystarczy przed malowaniem zmyć wodą i wysuszyć. Natomiast nałożenie pierwszej warstwy farby na ścianach chłonnych, należy poprzedzić użyciem podkładu gruntującego. Dzięki temu poprawia się znacznie przyczepność powierzchni ściany i krycie, a jednocześnie maleje zużycie farby. Gruntowanie przyczynia się do uzyskania jednolitej, mocnej i mniej chłonnej powierzchni gotowej do dalszych czynności.
Aplikacja podkładu jest bardzo prosta – malujemy nim ścianę przy użyciu pędzla, wałka lub natrysku mechanicznego. Ważne jest także przestrzeganie czasu schnięcia poszczególnych preparatów przed zastosowaniem kolejnych.

  Farba do ścian, która usuwa formaldehyd z powietrza

Zdjęcia Bolix

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.