Kiedy wyobrażamy sobie idealne wnętrze, często skupiamy się na podstawowych elementach, takich jak kolor ścian, meble czy oświetlenie. Chociaż te aspekty są niewątpliwie kluczowe, wiele osób bagatelizuje równie ważne detale,…
Oświetlenie w kuchni
-
-
W dzisiejszych czasach taśmy LED RGB stały się bardzo popularnym sposobem na ożywienie wnętrz i przestrzeni zewnętrznych. Wielokolorowe taśmy LED pozwalają na uzyskanie różnych efektów świetlnych i wprowadzają do pomieszczeń…
-
Każdy w kuchni posiada urządzenia, które do prawidłowego działania potrzebują energii elektrycznej. Często spotykamy się z sytuacją, że gniazdek jest za mało lub są rozmieszczone w złych miejscach. Przez to…
-
Kuchnia to serce wielu domów. To tam spędza się wiele czasu z rodziną i przyjaciółmi, wspólnie przygotowując lub spożywając posiłki. Kuchnia powinna być przytulna i funkcjonalna. Niezależnie od tego, czy…
-
Kuchnia otwarta czy zamknięta? Pomożemy dokonać właściwego wyboru. Urządzasz kuchnię i zastanawiasz się między otwartą a zamkniętą? Zarówna zamknięta, jak i otwarta kuchnia mają swoje zalety, dlatego zanim podejmiesz wybór,…
-
Każde pomieszczenie w domu ma inny potencjał aranżacyjny. Dziś powiemy o kuchni, która nie bez przyczyny nazywana jest sercem domu. Wiele się Tu dzieje, więc warto zadbać o praktyczny i…
-
Głównym zadaniem stylu industrialnego jest pokazanie wszystkiego, co normalnie jest ukryte. Ściany pozostają bez dekoracji, mogą być widoczne druty i rury, stare rzeczy są odtwarzane w nowym kontekście. Co najważniejsze,…
-
W skład linii okapów Ciarko Design wchodzi 13 okapów kuchennych – w tym modne modele blatowe, sufitowe, wyspowe i kominowe. Wyglądają na przykład niczym lampy, są wykonane z wysokiej jakości…
-
Warszawska Saska Kępa to jedno z ukochanych miejsc spacerowiczów. Przyjeżdżają tu nie tylko ze względu na świetne restauracje, kawiarnie, ale przede wszystkim z powodu fenomenalnej architektury, wielu ikon modernizmu. Remont…
-
Jak zaprojektować niewielkie mieszkanie, by było wygodne i funkcjonalne? Jak wykorzystać każdy centymetr? Zaglądamy do mieszkania o powierzchni 40 m² zaprojektowanego przez biuro projektowe 3XEL. Niewielkie mieszkanie o powierzchni niespełna…
-
W małym mieszkaniu walczy się o wykorzystanie każdego centymetra. Tu szczególnie szafki kuchenne muszą być pojemne i wygodne. Kluczem do sukcesu są odpowiednie szuflady, półki i wykorzystanie wysokiej zabudowy. Salon,…
-
Trzypokojowe mieszkanie nad morzem. Kameralne osiedle. Mieszkanie mieści się na parterze, przez okna otoczonego zielenią budynku wpada morska bryza. Lokalizacja miała ogromny wpływ na to, jak wygląda mieszkanie. Odniesień do…
-
Wszystko jest tu starannie przemyślane i nie ma miejsca na przypadkowość. Dzięki temu w tej niewielkiej kawalerce znalazły się wszystkie niezbędne strefy użytkowe. Dominującym elementem wyposażenia tego utrzymanego w jasnej…
-
Podstawowe kryterium to dobór okapu do zabudowy meblowej. Od projektu kuchni zależy bowiem czy będzie potrzebny model wyspowy, przyścienny, wertykalny, podszafkowy teleskopowy lub całkowicie schowany w szafce. Do stylistyki kuchni…
-
Dwupokojowe mieszkanie w nowoczesnym budynku – jego właścicielką jest młoda, aktywna kobieta. Zamawiając projekt w pracowni „Cat Inside Projektowanie Wnętrz” wiedziała, że chce mieć mieszkanie wygodne i bardzo kobiece, z…
-
Lampy LED to świetny wybór, pod warunkiem, że nie kierujesz się wyłącznie, tym ile watów zużywa lampa, ale świadomie wybierasz ilość i jakość światła, którego najbardziej potrzebujesz. Przedstawiamy podstawowe parametry…
- 1
- 2
Jakie oświetlenie w kuchni jest modne?
Oświetlenie w kuchni powinno być przede wszystkim jasne. Urządzając naszą kuchnię na sektory podobnie, jak się to robi z łazienką. Kuchenne oświetlenie powinno zapewniać nam wygodne, komfort z użytkowania, dążymy do tego, aby nasze domowe obowiązki stały się przyjemnością.
Najważniejsze zasady w oświetlaniu kuchni
Planując oświetlenie do kuchni, kierujmy się zasadą ergonomii. Polega to na wyznaczeniu określonych małych stref, w których wykonujemy jedną określoną czynność. Następnie dobieramy to nie oświetlenie zależne od potrzeb. Wyróżniamy trzy główne rodzaje oświetlenia:
- pierwszym z nich jest oświetlenie główne,
- na drugim miejscu znajduje się oświetlenie zadaniowe,
- nasze podium zamyka oświetlenie dekoracyjne.
Jeżeli porównamy oświetlenie wykorzystywane, kiedy a dziś to od razu zauważymy, że podejście do oświetlenia kuchni całkowicie się zmieniło. Nie trzeba daleko patrzeć we wstecz, aby zobaczyć zmiany przykładowo kilka lat temu, całe kuchenne oświetlenie opierało się na jednej głównej lampie charakteryzującą się dużą mocą. Aktualnie wykorzystujemy wiele mniejszych źródeł światła.
Oświetlenie centralne i zawodowe
Jednym z możliwych wariantów jest oświetlenie sufitowe. Nie da się ukryć, że jest dość wygodne. Wchodząc do pomieszczenia, automatycznie załącza się światło, dzięki temu nie musimy szukać wszystkie po omacku. Nie musimy wcale decydować się na jedno główne oświetlenie.
Alternatywą jest umieszczenie kilka punktów świetlnych. W takim przypadku sprawdzą się zarówno lampki LED, jak i reflektorki halogenowe. Łącząc te wszystkie, informacje dochodzimy do wniosku, iż w kuchni bardzo ważne jest wcześniejsze zaplanowanie oświetlenie centralnego oraz wybrać czy będzie to kilka mniejszych punktów świetlnych bądź jedna główna lampa.
Oczywiście można oba pomysły połączyć. Jest to szczególnie wskazane w kuchniach o dużym metrażu. Wiszące lampy mają to do siebie, że zawsze oświetlają nasze pole robocze. Bardzo rzadko zasłonimy swoje ręce własnym cienie, dlatego też nie musimy się dbać o swoje zdrowia podczas krojenia rozmaitych warzyw. Naprawdę nie warto z tego ryzykować, chyba że nasze kuchnie jest już wyposażona w lampy ścienne, albo podszawkowe.
Oświetlenie w kuchni pod szafkami
Przestrzeń, w której przyrządzamy potrawy to jedno najważniejszych miejsc w całej kuchni. Oświetlenie powinno zapewniać nam bezpieczeństwo oraz wygodę. Obie te cechy spełniają oświetlenia LED-owe punktowe bądź liniowe. W przypadku punktów świetlnych musimy zwrócić uwagę odstępy między nimi, które powinny wynosić od 40 do 60 cm. Takie odległości zapewnią optymalne oświetlenie sfer roboczych.
Kuchenne oświetlenie zimne czy ciepłe?
Kiedy do kuchni często dobijają się promienie słoneczne to, wówczas warto wprowadzić zimne światło. Natomiast, gdy korzystamy z kuchnie zazwyczaj przy sztucznym oświetleniu, gdyż nasze okna nie wpuszczają zbyt dużo światła. Najlepszym rozwiązaniem będzie użycie ciepłego światła.
W przeciwnym razie nasze wnętrze może zostać dodatkowo wychłodzone.