Każdy w kuchni posiada urządzenia, które do prawidłowego działania potrzebują energii elektrycznej. Często spotykamy się z sytuacją, że gniazdek jest za mało lub są rozmieszczone w złych miejscach. Przez to nie możemy z nich komfortowo korzystać, podłączamy dodatkowe przedłużacze. Jeśli również spotkał Cię taki problem i chcesz to naprawić przeczytaj ten artykuł. Dowiesz się jak rozmieścić gniazdka w kuchni, aby było wygodnie.
Spis treści porady
Jak rozmieścić gniazdka w kuchni?
Żeby uniknąć takich sytuacji, powinniśmy na etapie budowy domu lub remontu kuchni zaplanować rozmieszczenie gniazdek.
Gniazdka elektryczne w kuchni nie powinny się znajdować w miejscach, w których mogą zostać zalane wodą. W ostatnich latach nastała moda na ukrywanie gniazdek elektrycznych, np. w szafkach. Jednak niektórzy decydują się zrobić z nich element dekoracji. W ofercie są gniazdka szklane czy drewniane, ale także gniazdka z dodatkowym zabezpieczeniem przed dziećmi, czy gniazdka z klapką.
Dobrym rozwiązaniem może okazać się gniazdko elektryczne montowane w blacie kuchennym. Oczywiście chcąc montować gniazdka elektryczne, powinniśmy to zlecić osobie, która zajmuje się tym na co dzień. Pozwoli to uniknąć problemów ze złym podłączeniem, czy narażeniem na porażenie prądem. Planując gniazdka powinniśmy też założyć dodatkowe gniazdka z możliwością podłączenia USB, w celu łatwego ładowania telefonu, tabletu, czy innych tego typu urządzeń.
Ile gniazdek powinno być w kuchni?
Przed planowaniem prac elektrycznych zadajemy sobie wiele pytań, na które nie znamy odpowiedzi. Przepisy mówią, że na jednym obwodzie może znajdować się maksymalnie 10 gniazdek. Obwód – układ elementów tworzących drogę zamknięta dla prądu, czyli kilka gniazdek połączonych ze sobą do wspólnego bezpiecznika.
Jednak warto ograniczyć ilość gniazdek do maksymalnie czterech na jednym obwodzie, takie rozwiązanie ma kilka zalet:
- minimalizuje ryzyko awarii,
- w razie awarii, wystarczy zamknąć uszkodzony obwód elektryczny, a nie całe zasilanie,
- równomierne rozłożenie obciążenia urządzeniami elektrycznymi.
Można to wszystko wyjaśnić w prosty sposób. W kuchni powinny się znajdować co najmniej 4 gniazdka elektryczne. Dwa z nich powinny się znajdować nad stanowiskiem pracy, żeby wygodnie używać mniejszych urządzeń elektrycznych, np. blender. Oczywiście można zaopatrzyć się w gniazdka na dwie a nawet 5 wtyczek, żeby w przyszłości unikać podłączenia przedłużaczy.
Osobne gniazdko elektryczne powinna mieć zmywarka, kuchenka elektryczna, a także lodówka. Planowaniem należy zająć się przed rozpoczęciem remontu, w trakcie planowania mebli na wymiar oraz planowania gdzie rozmieścimy wszystkie urządzenia, które chcemy posiadać w kuchni.
Powinniśmy do potrzebnych gniazdek dla wszystkich urządzeń dołożyć 2-3 dodatkowe, które w przyszłości mogą się przydać, jeśli zdecydujemy się na jakiś dodatkowy sprzęt AGD.
Gniazdka elektryczne nad blatem – na jakiej wysokości?
Ciekawym miejscem na montaż gniazdek jest ściana nad blatem kuchennym. W takim miejscu często znajdują się takie urządzenia jak czajnik elektryczny, blender czy kuchenki mikrofalowe.
Im więcej takich sprzętów mamy zamiar mieć, tym więcej będziemy potrzebować gniazdek nad blatem. W przypadku gniazdek nad blatem kuchennym, powinny one znajdować się 5-10cm nad blatem. Sprawdzi się to rewelacyjnie w przypadku urządzeń, które będą na stałe podłączone do prądu. Są to np. czajnik elektryczny, czy ekspres do kawy. W ten sposób przewód od urządzenia nie będzie tak widoczny.
Jeśli chodzi o gniazdka dla sprzętu używanego sporadycznie, np. blender, możemy zamontować je pod szafkami wiszącymi. Wtedy będą mniej widoczne gniazdka, ale bardziej widoczny przewód urządzenia. Równie dobrym rozwiązaniem będzie gniazdko montowane w blacie, jak również gniazdko wysuwane z blatu, jeśli cenimy sobie minimalizm i nie chcemy mieć widocznych gniazdek. W przypadku okapu można zastosować włącznik, jak włącznik do światła lub gniazdko montujemy nad krawędzią szafek wiszących, w celu mniejszej widoczności.
W jakiej odległości gniazdko elektryczne od zlewu?
Gniazdka elektryczne w miejscach, w których mogą zostać zalane, powinny znajdować się 30-50 cm od podłogi. Dodatkowo można zamontować gniazdka z oznaczeniem IP44, chroniące przed wodą i innymi zanieczyszczeniami.
A jak wygląda sprawa gniazdek w przypadku bliskiej odległości zlewu? Przyjęła się zasada, że gniazdka powinny być montowane przynajmniej 60 cm od źródła wody. Takie rozwiązania zabezpieczą nas przed dodatkowymi kłopotami w razie awarii wody, czy zalania podłogi.
Jak rozmieścić gniazdka w kuchni? Gniazdko elektryczne za lodówką i innym sprzętem?
Odpowiednie ustawienie sprzętu AGD w kuchni wskazuje ulokowanie gniazdek i nie zawsze jest to miejsce za urządzeniem. Planując rozmieszczenie gniazdek, należy przyjąć, że sprzęt nie powinien zasłaniać gniazdek, a najczęściej bywa odwrotnie.
Zamontowania gniazdka za lodówka, czy też innym sprzętem, utrudnia nam odłączenie zasilania w przypadku awarii, potrzeby rozmrożenia lodówki czy odłączenia sprzętów przy dłuższych wyjazdach właścicieli.
Dodatkowo dochodzi aspekt estetyki, gniazdko znajdujące się za sprzętem, wypycha go od ściany, powodując schody w linii zabudowy. Zatem decydując się na ten krok musimy się liczyć z konsekwencjami w późniejszym użytkowaniu sprzętu. Jednak jeśli nie przeszkadza zamontowane gniazdko za lodówką, nie ma przeciwwskazań do jego montowania.