Strona główna » Mieszkanie, a może jednak dom – co się bardziej opłaca?

Mieszkanie, a może jednak dom – co się bardziej opłaca?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
kupno domu

Chociaż większość osób decyduje się na kupno mieszkania, to niektórzy marzą o własnym domu. Skoro podejmujemy tak ważną, przyszłościową decyzję, być może warto rozważyć bardziej ambitny wariant, decydując się na większą swobodę, bez sąsiadów za ścianą, z własnym ogródkiem? Czy jesteśmy skazani na mieszkanie, czy może jednak stać nas na dom? Co się bardziej opłaca?

Mieszkania a domy – czy różnice cenowe są naprawdę duże?

Z logicznego punktu widzenia wydaje się, że zakup mieszkania to rozsądniejsze rozwiązanie, bo ceny takich nieruchomości są niższe. Patrząc jednak na to, jak wyglądają rynkowe realia, nie zawsze tak jest, co łatwo zauważyć, szczególnie gdy weźmiemy pod uwagę dobre lokalizacje w centrach dużych miast. Oceniając takie mieszkania na sprzedaż, na przykład korzystając z ogłoszeń dostępnych pod adresem https://allegro.pl/kategoria/mieszkania-na-sprzedaz-112739, łatwo dojść do wniosku, że za tą samą bądź zbliżoną cenę można kupić domek na przedmieściach.

Ta perspektywa wydaje się naprawdę kusząca, ale nie zawsze tak jest, bo do końca nie wiemy, jak odnajdziemy się w takim miejscu. Czy codziennie dojazdy nie uprzykrzą nam życia? Czy będzie doskwierał nam brak miejskich rozrywek, czy wręcz przeciwnie? To wszystko kwestie indywidualne, o jakich jednak trzeba pomyśleć, nim zdecydujemy o tym, gdzie zamieszkamy – w domu, czy mieszkaniu?

Własny dom – dlaczego to się opłaca?

Opłaca się z wielu powodów – jedną z większych zalet, której na próżno szukać, mieszkając w bloku, jest pełna niezależność. Czujemy, że naprawdę jesteśmy u siebie, mając zdecydowanie więcej swobody i mowa tu oczywiście o przestrzeni wewnętrznej, jak i zewnętrznej. Chwile spędzone na tarasie czy w ogrodzie są wyjątkowe, nie ma na takie szans w mieszkaniu, nawet gdy nasze lokum znajduje się w spokojnej dzielnicy w miarę daleko od centrum.

  Jak zrobić szablon na ścianie?

Dla osób ceniących sobie spokój, ciszę i swobodę życiową własny dom to najlepsza inwestycja, wpływająca na dobrostan fizyczny i psychiczny. To szczególnie ważne po ciężkim dniu pracy, gdy wracamy do swojej spokojnej przystani. Tam odpoczniemy zdecydowanie lepiej niż w ciągle głośnym i niespokojnym mieście. Nie musimy też wdychać smogu, co docenimy szczególnie w okresie zimowym.

Inną zaletą jest to, że w domu mamy większą swobodę, jeśli mowa o układzie pomieszczeń i ich urządzeniu. Tym bardziej to istotne, że domy na sprzedaż dostępne są w ogromnej ilości wariantów, dlatego też łatwo znaleźć coś idealnego do swoich potrzeb, czego przykładem wielka ilość ofert, którą znajdziemy pod adresem https://allegro.pl/kategoria/domy-na-sprzedaz-112740.

A co z wadami?

Posiadanie własnego domu to jednak nie tylko sama sielanka – to szereg mankamentów wynikających głównie z tego, że jest on położony z dala od miasta, więc trzeba przygotować się na codzienne dojazdy i związane z tym utrudnienia drogowe. To, co w mieście wydaje się banalne do zrealizowania, poza nim czasem urasta do rangi skomplikowanej misji. Wystarczy jakieś utrudnienie – problemów na drodze czy awarii samochodu, aby to dobitnie poczuć.

Nie zapominajmy też o innych mankamentach, przykładowo związanych ze sprzątaniem domu. Czeka nas więcej pracy niż w mieszkaniu, no chyba że stać nas na sprzątaczkę, to ten problem nas nie dotyczy. To samo powiemy o ogródku – musimy się o niego zatroszczyć, chociażby regularnie kosić trawę, co też wymaga wiele czasu.

Co takiego zyskujemy, wybierając mieszkanie? A co tracimy?

Jak widać, własny dom to szereg korzyści i prawie tyle samo mankamentów. Tak samo jest w przypadku mieszkań, bo mamy tu ogrom zalet, ale również wad, które skutecznie odstręczają od tej opcji. Zacznijmy od jasnych stron. Najważniejsze jest to, co doceni każdy mieszkaniec bloku czy kamienicy w mieście, że nie musimy wieloma rzeczami się przejmować – ani troską o to, czy będzie ciepło (wystarczy odkręcić kaloryfer), ani odprowadzaniem ścieków czy śmieci. Tak samo jest z pielęgnacją ogrodu bądź odśnieżaniem podjazdu z zalegającego tam śniegu. Nie musimy się tym martwić, bo nad wszystkim czuwa administrator. W naszej gestii jest tylko płacenie comiesięcznego czynszu, żeby mieć zapewnione te wszystkie wygody. Kupno mieszkania zapewnia często lepszą lokalizację, a więc bliskość centrum miasta i związane z tym ułatwienia – dostęp do sklepów, lokali usługowych, gastronomicznych i ogólnie bardziej rozwiniętej infrastruktury.

  Woda kranowa do picia - fakty i mity

To, co dla jednych osób będzie plusem, dla innych wręcz przeciwnie – wielkim minusem. Przy okazji mieszkania i wymienionych powyżej zalet, warto zauważyć, że niewątpliwie brak dodatkowych obowiązków związanych z codziennymi kwestiami użytkowymi i eksploatacyjnymi (ogrzewanie, troska o najbliższe otoczenie itd.), brzmi kusząco, lecz tracimy na innym froncie – braku jakiejkolwiek decyzyjności. Mieszkając w bloku, jesteśmy częścią wspólnoty, nie mamy takiej swobody jak we własnym domku, brak tu niezależności i przestrzeni jak na własnym terenie. Mimo że mamy blisko do centrum miasta, to musimy borykać się z nieustannym hałasem.

Podsumowując i odpowiadając na pytanie – co się bardziej opłaca, powiemy, że wszystko zależy od tego, czego potrzebujemy. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoje mocne oraz słabe strony, nie da się więc jednoznacznie stwierdzić, co będzie dla nas lepsze. Musimy na spokojnie to przemyśleć, biorąc pod uwagę różne, wymienione w artykule, czynniki.

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.