Strona główna » Jak zrobić szablon na ścianie?

Jak zrobić szablon na ścianie?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Szablony to kawałki sztywnego papieru lub folii z wyciętym wzorem do zamalowania. Można kupić gotowe szablony lub wykonać je samodzielnie. Bardziej zaawansowanym malarzom można polecić wykorzystanie rzutnika dla odwzorowania postaci na ścianie.

Do malowania szablonu na ścianie warto wybrać farbę dobrej jakości, o gęstej konsystencji i dobrze kryjącą. Dzięki temu kolor podłoża nie będzie przebijał spod wykonanego wzoru.

Aby efekt końcowy był zgodny z naszymi oczekiwaniami, należy przestrzegać kilku zasad:

1. Podłoże powinno być równe i czyste. Dlatego zanim zaczniemy malować wzór od szablonu, scianę trzeba umyć i ewentualnie przetrzeć drobniutkim papierem ściernym, by ją wyrównać.

2. Szablon musi idealnie przylegać do malowanej powierzchni. Aby podczas malowania nie zmieniał swojego położenia najlepiej przymocować go do ściany za pomocą taśmy malarskiej.

 3. Najlepszym narzędziem do malowania wzorów jest wałek o krótkim włosiu lub wałek wykonany z pianki. Przy małych i precyzyjnych wzorach lepiej posłużyć się pędzelkiem. Dla osób początkujących zalecana jest wygodniejsza technika tzw. tepowanie. Polega ona na dotykaniu ściany punktowo, trzymanym w ręku pędzlem, tamponem lub specjalną gąbką do tepowania, pod kątem prostym do podłoża. Zapobiega to powstawaniu zacieków i pozwala uzyskać wyrazisty wzór.

 4. Po nałożeniu farby należy zdjąć czy odkleić szablon ze ściany zanim farba zdąży wyschnąć.

 5. Jeśli chcemy wykorzystać wzór ponownie, należy dokładnie umyć szablon z folii. Oczywiście szablony papierowe również mogą być wielokrotnego użytku – nie myjemy ich, natomiast czekamy, by farba dokładnie wyschła zanim użyjemy go po raz kolejny.

więcej o farbach polecanych do robienia szablonów

Konsultacja i zdjęcie Tikkurila

  Na okna w łazience - folia szroniona zamiast rolet

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.