Wilgoć w łazience nie sprzyja zastosowaniu tkanin. Dlatego zamiast rolet i firanek warto zdecydować się na folie szronione, które nie chłoną wody. Folia to dobry pomysł na okno w łazience. Zasłania, a jednocześnie nie blokuje dostępu światła dziennego do łazienki.
Folie okienne, zwane potocznie szronionkami lub foliami mlecznymi są łatwe w montażu i jeszcze łatwiejsze w utrzymaniu. Dają wiele możliwości dekoracyjnych – zarówno w stylowych, jak i nowoczesnych wnętrzach.
Spis treści porady
Folia na okno w łazience
Okna w łazienkach są idealne do zastosowania tego typu folii. Szronionki zabezpieczają je przed ciekawskim wzrokiem, wysłaniają nierzadko nieciekawy widok za oknem i jednocześnie pozostawiają pomieszczenie jasne i słoneczne. Nie blokują dostępu promieni słonecznych, dlatego decydując się na taką dekorację okien nie przyciemnimy pomieszczenia. To szczególnie przydaje się w naszym klimacie…
Wybór wzorów i kolorów folii na okno
Co ciekawe folia szroniona to nie tylko biało-szare zasłonięcie okna. Na folii na okna można wyczarować różne wzory: pięknie pnący się bluszcz albo fruwające motyle czy egzotyczne kolibry. Folia na oknach w łazience może mieć różne kolory.
Folia na okno łazienkowe typu Dusted i Frosted
Jeżeli zdecydujemy się folię okienną w łazience, do wyboru mamy dwa rodzaje folii podstawowych – typu Dusted i Frosted.
Dusted to folia okienna ekonomiczna, gładka – nie zawierająca skrzących drobin. Jest bardziej transparentna, co oznacza, że obraz po drugiej stronie jest rozmyty, częściowo widoczne są natomiast kontury.
Folia okienna Frosted zawiera delikatne drobinki odbijające światło, które dają efekt szronu. Materiał jest gruby, bardzo mocny, praktycznie całkowicie wysłaniający obraz. Dodatkowo występuje w czterech wariantach kolorystycznych: żółtym, zielonym, niebieskim oraz różowym.
Decydując się na jeden z wariantów podstawowych możemy wybrać opcję z nadrukiem, wycinaną lub po prostu gładką – wszystko zależy od naszych preferencji i upodobań.
Jak zamontować folię okienną w łazience?
W bardzo łatwy sposób. Czynność ta nie wymaga specjalistycznego sprzętu. Jeżeli mamy w domu butelkę ze spryskiwaczem po płynie do mycia szyb, ręcznik, linijkę oraz nożyk introligatorski, możemy przystąpić do działania.
krok pierwszy
Dokładnie myjemy szybę. Upewniamy się, że nie zostały na niej paprochy, które później mogą prześwitywać przez folię.
krok drugi
Przykładamy folię do szyby i upewniamy się, czy materiał ma odpowiednią długość. Jeżeli folia jest drukowana lub wycinana sprawdzamy czy wzór pasuje do powierzchni. Jeżeli jest trochę za duży, po wyschnięciu nadmiar łatwo usuniemy zwykłym nożykiem introligatorskim.
krok trzeci
Od samoprzylepnej folii powoli odklejamy papier. Płynem ułatwiającym klejenie (powinien być dołączony do folii ) obficie zwilżamy folię po stronie klejącej oraz szybę. Ułatwi to przesuwanie folii po szybie w celu idealnego dopasowania.
krok czwarty
Mokrą folię przykładamy do powierzchni. Za pomocą zwiniętego w rulon ręcznika usuwamy nadmiar płynu znajdującego się pod folią. Ruchami od środa do brzegu powoli wyciskamy płyn. Upewniamy się, że jest to zrobione dokładnie. Sprawdzamy dłonią czy pod folią nie ma żadnych odstających pęcherzy z płynem. Bardzo ważne: płyn należy całkowicie usunąć
krok piąty
Ostatnim etapem jest docięcie naklejki do brzegów np. futryny. Przykładamy linijkę w miejscu cięcia i nożykiem delikatnie przycinamy ją do wybranego rozmiaru.
UWAGA !
– Jeżeli uważamy, że nie wystarczy płynu, rozrabiamy go z wodą w stosunku 1:1 lub używamy zwykłego przezroczystego płynu do mycia szyb.
– Po montażu folii po kilku godzinach pojawią się pod nią smugi. Jest to naturalny efekt montowania na mokro, który po kilku dniach zniknie.
Ważne jest również to, że folia jest łatwa w demontażu. Możemy zmieniać wystrój okna według bieżących trendów wnętrzarskich bez obaw, że je zniszczymy.
Zdjęcia www.dekornik.pl