Strona główna » Jak oszczędzać prąd? Walka z podwyżką energii elektrycznej

Jak oszczędzać prąd? Walka z podwyżką energii elektrycznej

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
żarówka energooszczędna na oszczędzanie prądu

Podwyżki prądu – co nas czeka?

Według prognoz ceny prądu w 2023 roku znacznie wzrosną. Z powodu inflacji drożeje dosłownie wszystko m.in. surowce energetyczne. Ceny prądu najbardziej mają wzrosnąć jesienią i zima 2022 roku a spowodowane jest to wpłynięciem wniosków od trzech sprzedawców energii do Urzędu Regulacji Energetyki.

Domagają się oni zmian taryf na sprzedaż energii elektrycznej dla gospodarstw domowych jeszcze w 2022 roku. Jak twierdzą analitycy z Biura Maklerskiego Pekao, rachunki za prąd w 2023 roku mogą nawet okazać się wyższe niż dwukrotność obecnych cen.

Nic więc dziwnego, że coraz więcej ludzi szuka informacji na temat oszczędzania prądu. W tym artykule zebraliśmy czynniki, które mają wpływ na energię elektryczną i przedstawiliśmy skuteczne i proste sposoby na oszczędzanie energii elektrycznej w domu. Jeśli więc chcesz wiedzieć jak oszczędzać prąd w domu to ten artykuł będzie dla Ciebie odpowiedni.

Dlaczego ceny prądu wzrosną w 2022 roku?

Obecnie największy wpływ na ceny energii ma zatrzymanie dostaw gazu oraz węgla z Rosji. W związku z tą sytuacją ceny energii elektrycznej na Warszawskiej giełdzie stale rosną. Dodatkowo zapowiedzi kolejnych sankcji, które mają zostać nałożone na Rosję, zwiększają ryzyko dalszego wzrostu cen.

Niestety duże zamieszanie, jakie można obecnie zaobserwować na europejskim rynku surowców energetycznych, bezpośrednio przekłada się na ceny energii w warszawskiej Towarowej Giełdzie Energii (TGE). Aktualnie obserwuje się znaczny wzrost kosztów zakupu energii elektrycznej na rynku hurtowym.

Zużycie energii elektrycznej, a zmian średniej ceny energii na rynku hurtowym:

Ceny dotyczą terminowych kontraktów:

  • w listopadzie 2020 roku cena wynosiła około 242 zł/MWh
  • w listopadzie 2021 roku cena wynosiła około 470 zł/MWh
  • na początku 2022 roku cena wynosiła około 710 zł/MWh
  • w maju 2022 roku cena wynosiła około 1000 zł/MWh
  Jak urządzić mieszkanie w stylu angielskim?

Ponadto rosną także ceny zakupu uprawnień dotyczących emisji dwutlenku węgla, co również powoduje wzrost cen, zwłaszcza w Polsce, gdzie 80% produkcji energii w 2021 roku opierało się właśnie na wykorzystaniu węgla.

Koszty wspomnianych uprawnień między majem 2019 roku a listopadem roku bieżącego wzrosły od 100 do 310 zł za tonę a obecnie ciągle rosną.

Jak obniżyć koszty zużycia prądu? Czyli czy oszczędzanie energii elektrycznej mi się opłaca?

Jak powszechnie wiadomo, rachunki za prąd nalezą do jednego z najbardziej podstawowych wydatków w każdym z domów. Z tego powodu warto poznać kilka prostych metod na zmniejszenie własnego zużycia energii, co przełoży się także na zmniejszenie kosztów za prąd.

Sposoby zmniejszenia zużycia prądu przy używaniu urządzeń elektrycznych

W przypadku używania urządzeń istnieją liczne sposoby na oszczędzenie zużycia energii elektrycznej. Na początek należy odpowiedzieć na pytanie, ile prądu zużywają konkretne urządzenia, z których korzysta się na co dzień.

Wpływa na to czas użytkowania oraz moc wspomnianych urządzeń (podawana w watach). Także rodzaj urządzeń ma znaczenie, bo przykładowo zniszczone, stare urządzenia bardzo utrudniają oszczędzanie prądu.

Rozważając zakup nowych urządzeń, warto także zwrócić uwagę na ich klasę energetyczną. Większa klasa oznacza mniejsze zużycie energii. Według nowej skali obowiązującej od marca 2021 roku oznaczenie klasy energetycznej będzie polegać na nowej skali od “A” do “G”, przy czym “A” będzie oznaczało najwyższą klasę a “G” najniższą.

Sprzęty, które powodują największe zużycie energii

Z danych wynika, że są dwa urządzenia elektryczne powodujące największe zużycie energii. Jest to kuchenka indukcyjna oraz bojler elektryczny. Na liście zużycia największej ilości prądu za bojlerem znajdują się: piekarnik, lodówka oraz zmywarka. Te sprzęty mogą znacznie przyczynić się do wzrostu rachunków za prąd.

Nie oznacza to jednak, że w każdym gospodarstwie domowym wspomniane urządzenia będą powodowały największą część zużycia energii. Istotną rolę w wysokości rachunków za prąd odgrywa także to, jak korzysta się z urządzeń. Przykładowo komputer użytkowany bardzo długo może potrzebować o wiele więcej energii niż normalne zużycie piekarnika czy lodówki co zdecydowanie zwiększy rachunki.

  Na okna w łazience - folia szroniona zamiast rolet

Jak oszczędzać energię elektryczną na co dzień?

Istnieje kilka sposobów na to jak oszczędzać prąd, dzięki którym można wyraźnie zmniejszyć rachunki. Polegają one na kilku drobnych zmianach, jakie można wprowadzić podczas użytkowania urządzeń elektrycznych na co dzień co może przyczynić się do oszczędności energii elektrycznej.

  • gotując na płycie indukcyjnej, warto zwracać uwagę na korzystanie z przykrywek do garnków. W przykrytych garnkach potrawy gotują się krócej, dzięki czemu zużywa się mniej energii
  • piekąc potrawy w piekarniku, należy ograniczyć jego otwieranie do absolutnego minimum, ponieważ skutkuje to utratą ciepła, które urządzenie nadrabia korzystając z większego zużycia energii
  • warto zwracać uwagę na zamykanie lodówki i niewkładanie do niej ciepłych potraw, ponieważ chłodzenie będzie wymagało dodatkowego zużycia energii
  • z pralki i zmywarki należy korzystać dopiero wtedy, gdy są pełne brudnych naczyń czy ubrań
  • w miarę możliwości w urządzeniach warto korzystać z trybu „eko”
  • używając czajnika warto gotować tylko tyle wody ile aktualnie potrzeba
  • ważną zasadą jest także odłączanie ładowarki po naładowaniu wszelkiego rodzaju urządzeń
  • równie istotne jest wyłączanie urządzeń, z których się nie korzysta
  • warto także zwrócić uwagę na zakręcanie kranu i oszczędzanie wody
  • decydowanie się na prysznic zamiast kąpieli także pomoże w oszczędności
  • dużo można oszczędzić na wyłączaniu światła (wymień też żarówki na energooszczędne)

Dzięki tym kilku prostym metodom stosowanym na co dzień można znacznie zmniejszyć zużycie prądu a tym samym rachunki za korzystanie z energii elektrycznej. Warto wdrożyć je w codzienne funkcjonowanie zwłaszcza w czasach inflacji i wszechobecnego kryzysu, gdy wszystkie ceny, a zwłaszcza ceny energii ciągle rosną.

Oszczędzanie prądu to coś czego jesteśmy w stanie się nauczyć – nie wymaga to wielu wyrzeczeń, a będzie dobre dla naszego portfela i środowiska naturalnego.

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.