Strona główna » Jak urządzić mieszkanie w stylu angielskim?

Jak urządzić mieszkanie w stylu angielskim?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Styl angielski nie każdemu przypadnie do gustu – jest specyficzny, sielsko-wiejski, ale jednocześnie dostojny i z przepychem. Mocno nawiązuje do klimatu XIX-wiecznej wsi angielskiej. W takich mieszkaniach jest mnóstwo przedmiotów i bibelotów w otoczeniu jasnych barw i kwiatów. Jest romantyczny, ale stwarza także ciepłą domową atmosferę.

Dominującym kolorem aranżacji w stylu angielskim jest biel ozdobiona pastelowymi dodatkami. Ściany są jasne, czasami dzielone „borderami”, innym razem pokryte tapetą z delikatnym wzorem. Bywa też, że ściany zdobione są pionowymi pastelowymi paskami.
Tkaniny we wnętrzach w stylu angielskim zwykle zdobione są kwiatowymi ornamentami (często wykorzystywany jest motyw róży). Zdarza się, że dopasowuje się do nich dodatki w kratę bądź pasy. Jeśli kompozycja będzie dobrze zaaranżowana kolorystycznie, możemy się nie obawiać, że różnorodnością wzorów zgubimy harmonię.

Miękko, wygodnie i bogato

Meble z zasady powinny być drewniane, a najlepiej dębowe. Sofy i fotele muszą być po prostu miękkie, dlatego niemal zawsze są tapicerowane. Charakterystyczne są dla nich wysokie oparcia i… podnóżki. W związku z tym, że ma być miękko, wygodnie i bogato, niezbędna jest niezliczona ilość poduszek – w tej kwestii trudno przesadzić.

Dodatki tworzą klimat

Angielskie wnętrza są dalekie od minimalizmu. Duże nagromadzenie ozdób, przedmiotów, dodatków i bibelotów, a także ciężkie, bogato zdobione i często upinane zasłony z frędzlami z jednej strony ograniczają optycznie przestrzeń, z drugiej – stanowią o ciepłej atmosferze. Figurki, rzeźby, wazony, lampy i kinkiety, rodzinne pamiątki, porcelana, zdjęcia, dekoracyjne świece – to wszystko może sprawiać przytłaczające wrażenie, ale jednocześnie tworzy romantyczny i przytulny klimat.

Okna i drzwi
Okna w angielskim stylu często mają charakterystyczne szprosy. Bywają pośród nich takie, które są podnoszone w górę – zupełnie inaczej, niż „na kontynencie”. Białe będą się dobrze komponować z klasycznymi, białymi drzwiami – na przykład z kolekcji Villadora Delarte.

  Oszczędzamy na prądzie i wodzie

Zdjęcia KMI Porta

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.