Strona główna » Co zamiast płytek do łazienki?
Co zamiast płytek do łazienki?

Jak łazienka to płytki ? Przez wiele lat panował taki obraz łazienki, wynikało to przede wszystkim z trudności, jaki niesie za sobą to pomieszczenie. Ciężko wyobrazić sobie coś łatwiejszego do utrzymania w czystości przy tak dużym stopniu wilgotności, jaki jest zazwyczaj w łazienkach. Jednak dziś już wiemy, że płytki w łazience nie są konieczne. Z powodzeniem możemy w łazience wykorzystać inne materiały niż popularna glazura. Co zamiast płytek do łazienki?

Chociaż wybór płytek łazienkowych jest szeroki, to każdy zastanawia się, czy aby na pewno nie można zastosować innego materiału. Można, a ogranicza nas jedynie fantazja oraz kilka podstawowych wytycznych. Materiały użyte w łazience muszą być odporne na wilgoć. Jeśli nie zastosujemy tej zasady, nasza łazienka szybko przestanie wyglądać estetycznie, a co gorsza może pojawić się niebezpieczne dla zdrowia pleśń lub grzyby.

Co zamiast płytek do łazienki?

Znając tę zasadę, z całą pewnością możemy do wykończenia łazienki użyć tapetę. Na rynku istnieje wiele rodzajów tapet w tym te przeznaczone do łazienki np. tapety winylowe lub te z włókna szklanego, są one odporne na wilgoć, a dodatkowo łatwe do utrzymania w czystości, bo można je przetrzeć wilgotną ściereczką. Dodatkowo duża paleta wzorów sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na to rozwiązanie.

tapety łazienkowe

Świetnym pomysłem jest wykorzystanie szkła w łazience. Szklane panele są obojętne na wilgoć oraz znoszą dużo detergentów. Szkło nie jest trudne w czyszczeniu i nie wymaga dodatkowej konserwacji. Jeśli chcemy zastosować panele szklane, warto wybrać te ze szkła klejonego lub hartowanego, będą po prostu bezpieczniejsze.

Cegła to materiał, który nie wychodzi ona z mody od kilku dobrych lat i na długo w niej jeszcze pozostanie. Jeżeli chcemy ocieplić naszą łazienkę, to z powodzeniem możemy w niej zastosować elementy ceglane. Jednym minusem jej zastosowana jest ilość dodatkowych prac, ponieważ ten materiał musi zostać solidnie zaimpregnowany, aby był łatwiejszy do utrzymania w czystości. Po impregnacji jego czyszczenie nie odbiega od czyszczenia np. glazury, jednak należy pamiętać, aby zabieg impregnacji był powtarzany co jakiś czas dla utrzymania efektu.

  Kuchnia otwarta, czy zamknięta?

cegła w łazience

Jeżeli chcemy by nasza łazienka, nabrała nieco surowego lub minimalistycznego efektu warto zastanowić się na wykorzystaniu betonu. Materiał ten jest absolutnym hitem, jeżeli chodzi o wystrój wnętrz. Szukając odpowiedniego betonu warto wybrać ten architektoniczny, który będzie bardziej odporny na działanie wilgoci lub detergentów. Jedynym minusem jest to, że po jakimś czasie może nieco zmienić swój odcień pod wpływem działania pary wodnej, jednak to wbrew pozorom nada więcej naturalnego efektu w pomieszczeniu.

Co zamiast płytek do łazienki? Czy farba do łazienki do dobry pomysł?

Najprostsza, ale zarazem budząca najwięcej obaw propozycja to po prostu pomalowanie ścian farbą. Obecnie na rynku możemy znaleźć farby dedykowane to łazienek, to najczęściej farby lateksowe lub ceramiczne, a więc nie trzeba szukać specjalnych oznaczeń, a śmiało można zastosować dowolną farbę o tych cechach. Zaletą farb jest ich cena, ponieważ zakup farby to koszt dużo mniejszy niż kupienie odpowiedniej ilości płytek czy szklanych paneli. To też świetna opcja dla osób, które lubią częste zmiany wystroju, ponieważ przemalowanie łazienki jest dużo szybsze niż zmienienie glazury.

Przeczytaj: Jaką farbą pomalować ściany w łazience?

Jak urządzić łazienkę bez płytek?

Urządzając łazienkę należy przyjrzeć się przede wszystkim jej powierzchni. Warto zwrócić uwagę również na jej układ oraz to, czy jest jasna z oknem, czy też dość ciemna bez dostępu naturalnego światła. W dużych i przestronnych łazienkach możemy z powodzeniem pomieszać style tym samym oddzielić widocznie część kąpielową od części toaletowej.

W małych łazienkach natomiast postawmy raczej na jeden styl oraz ewentualnie jeden mocniejszy akcent w części kąpielowej np. poprzez zastosowanie innej faktury w części kąpielowej. Ta część powinna być stonowana, to miejsce relaksu, postawić tu możemy na kolory naturalne. Takie kolory możemy uzyskać za pomocą betonu architektonicznego lub tapety winylowej, a nawet płyt szklanych o delikatnym zabarwieniu.

Co na ścianę pod prysznic zamiast płytek?

tapeta w kabionie prysznicowe

Urządzając cześć kąpielową łazienki przemyślmy czy pojawić ma się w niej wanna, czy prysznic. Możliwością jest wstawienie i prysznica i wanny, jednak nie każdy może sobie na to pozwolić. W małej łazience, gdzie nie mamy możliwości wstawienia dużej wanny, która spełniałaby nasze oczekiwania postawmy raczej na przestronny prysznic. W dużej łazience możemy z powodzeniem wstawić wannę czy to wolno stojącą, czy zabudowaną, a nawet postawić na oba te rozwiązania.

  Łazienka dobrze urządzona - co jest modne?

Część prysznicowa powinna być dobrze zabezpieczona przed wilgocią oraz łatwa w czyszczeniu. Stawiając prysznic warto pomyśleć o stworzeniu półek na kosmetyki, które będą już wbudowane w ścianę, taka opcja wygląda estetyczniej. To, jaki materiał zastosujemy nada klimatu całej łazience. Jeśli chcemy nadać styl nowoczesny, minimalistyczny użyjmy kamienia naturalnego, który dodatkowo nada wnętrzu przytulności. Przy takim rozwiązaniu sprawdzi się: marmur, granit, bazalt oraz onyks. Kamień dodatkowo odporny jest na zmianę temperatur więc nie ma obawy o pęknięcia czy zmianie temperatury wody.

kamień naturalny w łazience

Dla miłośników stylu industrialnego świetnym rozwiązaniem będzie zastosowanie ściany z cegły pod prysznicem. Cegła jest surowcem, który jest odpornym na zmiany temperatur, a dzięki dobrej impregnacji będzie również odporny na działanie wody oraz detergentów.

Beton architektoniczny również nada łazience styl nowoczesny, minimalistyczny oraz surowy. Dobrze zabezpieczony beton będzie odporny na pleśń, grzyby oraz wszelkiego rodzaju detergenty. W małych pomieszczeniach warto połączyć betonową część prysznicową z jasną resztą łazienki.

Idealnym rozwiązanie to położenie paneli szklanych na ścianę pod prysznicem. Szkło łatwo się czyści dodatkowo jest odporne na wodę czy środki czystości. Dzięki szerokiej gamie kolorystycznej każdy znajdzie szkło idealne do swojej łazienki.

Drewno w łazience

Co zamiast płytek do łazienki? Dla osób lubiących naturalne projekty idealnie sprawdzi się zastąpienie płytek drewnem. Ten materiał dostępny jest w wielu odcieniach i fakturach, a dzięki dobrej impregnacji będzie odporny na wilgoć. Drewno nadaje pomieszczeniu ciepła i przytulności.

płytki drewnopodobne w łazience

Kupując drewno przeznaczone do łazienki należy wybierać te egzotyczne ze względu na odporność na wilgoć, to w połączeniu z impregnacją sprawi, że łazienka będzie wyglądała dobrze przez lata. Pamiętajmy, że chcąc wykorzystać drewno w łazience nie musi znaleźć się ono na wszystkich ścianach. Możemy drewno zastosować pod prysznicem, zarówno na ścianach, jak i podłodze, dzięki czemu nie tylko łazienka wizualnie się ociepli, ale wchodząc pod prysznic będziemy wchodzić na cieplejszą podłogę niż zapewnia nam to glazura.

Zastosowanie tych unikatowych rozwiązań sprawi, że nasza łazienka stanie się niepowtarzalną i będzie robiła wrażenie przez długie lata na nas i naszych gościach.

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.