Mieszkanie 40 metrów – dwa pokoje, kuchnia, wygodna łazienka

Jak zaprojektować niewielkie mieszkanie, by było wygodne i funkcjonalne? Jak wykorzystać każdy centymetr? Zaglądamy do mieszkania o powierzchni 40 m² zaprojektowanego przez biuro projektowe 3XEL.

Niewielkie mieszkanie o powierzchni niespełna 40 m² otwiera jasny przedpokój z pojemną szafą oraz siedziskiem. Ze względu na małą powierzchnię oraz brak doświetlenia hol pomalowany jest na biało, a wizualnie przestrzeni dodaje szerokie lustro naprzeciwko drzwi wejściowych. Kontrastowa jest posadzka – to ciemnografitowy gres, który łączy przedpokój z łazienką.

Pokój dzienny ma mocne akcenty kolorystyczne – jedna cała czarna ściana oraz czarny trójkąt na suficie. Chłodne barwy przełamuje ciepły kolor i faktura drewna występująca na podłodze i w meblach. Zastosowane oświetlenie kierunkowe pozwala wydobyć wszystkie atuty wnętrza.

Do tego projektu wybraliśmy oświetlenie marki AQForm – PETPOT. Zależało nam na dobrym oświetleniu przestrzeni, dodatkowo chcieliśmy, aby mieszkańcy mogli kierować światło według potrzeb. Z drugiej strony zależało nam na mocnym akcencie kolorystycznym. Te niewielkie reflektory szynowe idealnie wpasował się w przestrzeń salonu. PETPOT można wykorzystać do

akcentowania wąskimi snopami światła wybranych miejsc i przedmiotów. Na przykład kąt świecenia 20° świetnie sprawdzi się jako lampa rzucająca światło na dekoracje ścienne czy obrazy. Z kolei do oświetlenia ogólnego można wybrać szerszy kąt” mówi Patryk Ławrynowicz z biura projektowego 3XEL.

Mała kuchnia mieści wszystkie niezbędne sprzęty AGD oraz pralkę w zabudowie. Niewielka przestrzeń została w pełni wykorzystana poprzez wysoką zabudowę meblową. Pionowo ułożona faktura drewna optycznie podwyższa pomieszczenie. Z kolei wrażenie lekkości daje blat kompaktowy o grubości 1 cm.
Sypialnia może zaskoczyć, kiedy spodziewamy się równie mocnych akcentów kolorystycznych – trafiamy na biel i ciepły odcień szarości, który idealnie komponuje się z drewnianą podłogą. Dzięki temu to miejsce relaksu i wyciszenia.

Biuro projektowe: 3XEL Architekci (Justyna Kolasa, Patryk Ławrynowicz) www.3xel.pl
Foto: Paweł Augustyniak
Oświetlenie:  www.aqform.com

0 komentarzy

    Brak komentarzy!

    Nie ma jeszcze żadnych komentarzy do tej porady!

    Pozostaw odpowiedź

    Only registered users can comment.