Strona główna » Jak odnowić drewnianą podłogę?

Jedną z zalet drewnianej podłogi jest możliwość jej naprawiania i odnawiania. Jeśli nie ma dużych uszkodzeń, to renowację drewna można przeprowadzić niemalże od ręki. Wystarczy dobry pomysł, odpowiednia farba i chęci.

Podłoga w tonacji pistacjowej zieleni, ponadczasowa biel, zgaszony róż? Czyli już nie tylko lakierowanie drewna, olejowanie, ale i malowanie kolorowymi kryjącymi farbami. Co ważne można to zrobić wodorozcieńczalną farbą.

Taką farbą jest np. Tikkurila Betolux Akva – szybkoschnąca i ekologiczna farba do podłóg z drewna, metalu i betonu. Jest to farba szybkoschnąca, wodorozcieńczalna. Można nią malować podłogi betonowe, metalowe i drewniane, narażone na lekkie obciążenia mechaniczne i chemiczne. Do wyboru jest około 13 tysięcy kolorów. Jej odcień można dopasować do koloru różnych elementów wyposażenia i dodatków, tworząc spójną, pełną harmonii całość.

Można również wykonać na podłodze dowolny wzór przy pomocy taśmy malarskiej lub szablonu.

Jak malować drewnianą podłogę:

  • Pierwszy krok to przygotowanie powierzchni. Na początek trzeba starannie oczyścić podłogę z wszelkich zabrudzeń, które mogą ograniczać przyczepność farby.
  • W razie konieczności należy powierzchnię zeszlifować, a następnie dokładnie odkurzyć i umyć, by pozbyć się resztek pyłu.
  • Gdy podłoga jest gładka i zmatowiona, można zacząć malowanie.
  • Jeżeli malujemy farbą podłogową Tikkurila Betolux Akva, to nie wymaga ona farby podkładowej, co pozwala przyspieszyć cały proces. Za pomocą wałka z krótkim włosiem lub pędzla z włosiem syntetycznym należy nanieść 2-3 warstwy produktu.
  • Najlepiej malować kilka desek na raz, wzdłuż ich długości.
  • Warto przy tym pamiętać, że produkt szybko schnie, dlatego trzeba zawczasu rozplanować sobie prace w taki sposób, by uniknąć łączenia warstw suchej i mokrej.
  • Powłoka farby jest sucha już po kilku godzinach, natomiast do całkowitego wyschnięcia potrzebuje ok. 2 tygodni. Po tym okresie osiąga też pełną trwałość i odporność.
  • Do czasu całkowitego wyschnięcia należy unikać nadmiernej eksploatacji i intensywnego czyszczenia powierzchni.
  Stół - serce każdego domu

Może Cię zainteresować: