Strona główna » Mieszkanie od dewelopera – co trzeba wiedzieć zanim się kupi

Mieszkanie od dewelopera – co trzeba wiedzieć zanim się kupi

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
mieszkanie od dewelopera

Jest co najmniej kilkanaście rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim kupisz mieszkanie od dewelopera. Co trzeba sprawdzić, na co zwrócić uwagę – zobacz – szczególnie, jeśli kupujesz od dewelopera pierwszy raz. O tym, co należy sprawdzić przed podpisaniem ostatecznej umowy z deweloperem, pamięta jedynie część inwestorów. Niedostateczna ostrożność przy wyborze mieszkania od dewelopera, uleganie pokusom i brak weryfikacji niektórych informacji mogą sprawić, że wymarzone mieszkanie stanie się kłopotem.

Jak kupić mieszkanie od dewelopera?

Oto przewodnik inwestora w podstawowych punktach, który pozwoli uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Skomplikowane umowy, strach przed powierzeniem oszczędności życia i niepokój, że wyobrażenia nie pokryją się z rzeczywistością – to najczęstsze obawy, jakie mamy kupując mieszkanie od dewelopera.

Mieszkanie od dewelopera – lokalizacja

Złota zasada wyboru lokalizacji: najpierw sprawdź sąsiedztwo, później czas dojazdu do pracy. Zorientuj się, jaki jest plan zagospodarowana okolicznych działek (zapytaj o to dewelopera), jak wygląda dostępność sklepów, parków, szkół, przystanków komunikacji miejskiej, aptek, punktów rozrywkowo-usługowych. Szczególną uwagę zwracaj na planowane zmiany – dziś w miejscu, gdzie znajduje się mieszkanie Twoich marzeń może nie być szkoły, ale istnieje szansa, że to się zmieni za kilka lat.

Mieszkanie od dewelopera – jaki kredyt mogę wziąć

Zazwyczaj inwestorzy najpierw szukają wymarzonego lokum, a dopiero później sprawdzają swoją zdolność kredytową. To błędne myślenie. Pierwszym krokiem powinno być ustalenie zdolności kredytowej, jasnych ram finansowych, z uwzględnieniem kosztów wykończenia mieszkania czy ewentualnym wkładem własnym.

Mieszkanie od dewelopera – sprawdź wiarygodność

O wiarygodności dewelopera świadczą: jego doświadczenie, wcześniejsze realizacje, przynależność do organizacji branżowych, wpis do Krajowego Rejestru Sądowego lub wyciąg z Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej. Ważne są również: kondycja finansowa, pozwolenie dewelopera na budowę oraz opinie klientów. Aby poznać te ostatnie, warto prześledzić internet. To pierwszy krok do weryfikacji wiarygodności – w sieci niczego się nie ukryje; ani zadowolenia, ani tym bardziej rozczarowania klientów.

  Łóżko kontynentalne – co to jest

Urządzamy mieszkanie krok po kroku

Mieszkanie od dewelopera – wykończenie

Pamiętaj, że oprócz zakupu mieszkania czeka Cię jeszcze jego wykończenie. Mieszkanie otrzymasz w stanie deweloperskim lub „pod klucz”. W pierwszym przypadku należy sprawdzić, co według dewelopera oznacza stan deweloperski i ile pieniędzy będziesz musiał przeznaczyć na wykończenie wnętrza.

Poza tym dowiedz się, na kiedy zaplanowano datę ukończenia inwestycji. Pozwoli Ci to zaplanować przeprowadzkę i załatwić wszystkie niezbędne rzeczy do czasu zamieszkania w nowym lokum.

Co znaczy stan deweloperski

Mieszkanie od dewelopera – rezerwacja

Trzeba sprawdzić czy umowa rezerwacyjna połączona jest z umową przedwstępną, jakie są konsekwencje jej zerwania i… czy w ogóle istnieje. Niewielu deweloperów decyduje się na brak umowy rezerwacyjnej, w przypadku której rezygnacja z mieszkania nie wiąże się ze stratą pieniędzy.

Mieszkanie od dewelopera – jakie dokumenty do banku

Jeśli zdecydujesz się na zakup danego mieszkania, do banku należy zabrać ze sobą: prawomocne pozwolenie na budowę, dokumenty potwierdzający status prawny dewelopera, zaświadczenie o zarobkach, wypis z rejestru gruntów, odpis z księgi wieczystej i plan inwestycji. Jeśli bierzesz kredyt na mieszkanie w budowie, bank będzie wypłacał pieniądze w transzach. Wybrać rachunek powierniczy otwarty czy zamknięty?

Lepszym rozwiązaniem dla inwestora jest wybór zamkniętego rachunku powierniczego. Oznacza to, że pieniądze inwestora deweloper uzyska dopiero w momencie podpisania umowy przenoszącej własność mieszkania. Otwarty rachunek powierniczy oznacza systematyczne przekazywanie środków finansowych deweloperowi po weryfikacji każdego etapu. Jeśli okaże się, że budowa nie zostanie zakończona, wcześniejsze transze mogą nie wrócić do inwestora.

Mieszkanie od dewelopera – dobrze podpisana umowa

Umowa przedwstępna oraz umowa deweloperska to największy stres dla inwestorów. Na podstawie umowy deweloperskiej deweloper zobowiązuje się do przeniesienia na inwestora, już po zakończeniu przedsięwzięcia, prawa odrębnej własności lokalu. Umowa deweloperska musi być zawarta w formie aktu notarialnego, a koszty sporządzenia umowy spadają tak samo na dewelopera, jak i nabywcę mieszkania. Co ważne, umowa deweloperska jest podstawą wpisu do księgi wieczystej. Zanim podpiszesz umowę, dokładnie ją sprawdź, zasięgnij porady specjalisty, pokaż ją swoim bliskim i upewnij się, że nie ma w niej niczego, co może budzić Twoje wątpliwości.

  Projekt domu ‒ na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Zwróć uwagę na oferty deweloperów, którzy pomagają swoim klientom w finansowaniu inwestycji. Klienci mogą otrzymać pakiet deweloperski, a doradca indywidualnie – w imieniu inwestora – negocjuje obniżenie oprocentowania z bankiem. Doradca wypełnia również wszystkie niezbędne dokumenty.

Odbiór kluczy do mieszkania od dewelopera

Nie należy odbierać kluczy do mieszkania samemu. Po odbiorze kluczy podpisywana jest zazwyczaj umowa ostateczna. Zanim złożysz podpisy na stosownych dokumentach, dokładnie skontroluj stan mieszkania, sprawdź, czy zgadza się z tym, co zawarto w umowie. Z kim odbierać klucze do swojego „M”? Na pewno nie należy robić tego samotnie. Po odbiór mieszkania możesz przyjść z fachowcem, który sprawdzi, w jakim stanie jest lokum, lub bliską osobą, która trzeźwym okiem sprawdzi umowę, sprawdzi mieszkanie i utwierdzi Cię w przekonaniu, że wszystko się zgadza.

Po odbiorze kluczy powinieneś złożyć wniosek o wpisanie do hipoteki na rzecz banku i założenie księgi wieczystej. Dlaczego ten ostatni krok jest tak ważny? Do momentu aż dostarczysz wpis do banku, który udzielił kredytu, będzie on obciążał kredytobiorcę dodatkowymi kosztami kredytu (w ramach zabezpieczenia wierzytelności).

Warto wiedzieć
1. Im wyższe piętro, tym wyższa cena lokalu.
2. Sprawdź, czy mieszkanie ma balkon.
4. Płacisz za widok – pamiętaj, że za mieszkanie z widokiem na park zapłacisz więcej niż za to z widokiem na parking.
5. Słonecznie, czyli drożej. Ekspozycja zachodnia mieszkania oznacza, że będzie lepiej doświetlone, a co za tym idzie – oszczędzisz na zużyciu prądu. Mieszkania z ekspozycją zachodnią są nawet o kilkadziesiąt tysięcy droższe.
6. Sprawdź, kto gospodaruje ogródkiem. Ogródek przy balkonie to kusząca wizja. Dowiedz się, czy o jego utrzymanie muszą dbać mieszkańcy.
Opracowanie: firma White Stone Development

Może Cię zainteresować: