Strona główna » Mieszkanie w stanie deweloperskim – co to znaczy

Mieszkanie w stanie deweloperskim – co to znaczy

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
mieszkanie w stanie deweloperskim

Stan deweloperski jest najczęściej wybieraną przez klientów formą wykończenia mieszkania, szeregowca czy domu. Jednak nie oznacza on zawsze jednakowego standardu.

Przed zakupem nieruchomości powinniśmy się dowiedzieć co nam proponuje deweloper jeśli chodzi o wykończenie, czy są to tylko gołe ściany, czy na przykład rolety zewnętrzne i instalacje internetowe. Słowem upewnijmy się co to jest stan deweloperski w konkretnym przypadku.

Stan deweloperski – co to znaczy

Stan deweloperski jest formą pośrednią między stanem surowym a wykończeniem pod klucz. Stan surowy może być otwarty, czyli wyłącznie mury i dach, oraz zamknięty, zawierający dodatkowo okna i drzwi. Mieszkanie czy dom wykończone pod klucz pozwala nam praktycznie tuż po odbiorze wprowadzić się z walizkami.

– Kupujący chcą najczęściej sami wykańczać swoje mieszkanie, zaaranżować wnętrze według swojego gustu i pomysłu, dlatego stan deweloperski jest najczęściej wybierany przez klientów – mówi Tomasz Wnuk, z poznańskiej firmy Kalbud Deweloper. – Standard deweloperski ma jeszcze jedną zaletę. Nieruchomość taka jest tańsza niż wykończona pod klucz i łatwiej jest kupującemu zmieścić się w limicie kredytowym – dodaje.

Przyjęło się, że w standardzie wykończenia deweloperskiego zawiera się otynkowanie zewnętrzne i wewnętrzne, pokrycie ścian biała farbą, wylewka oraz podstawowe instalacje: wodno-kanalizacyjna, grzewcza, elektryczna.

Jak krok po kroku urządzić mieszkanie w stanie deweloperskim

Deweloperzy jednak, chcąc zachęcić klienta, podwyższają ten stan. Przedsiębiorstwo A. Grzegorczyk we wszystkich swoich inwestycjach zachęca dodatkowymi udogodnieniami. Przykładowo na Osiedlu Przyjaznym w poznańskim Skórzewie, deweloper oferuje szeregowce w stanie deweloperskim z dodatkowymi instalacjami, w tym alarmową i internetową, z roletami zewnętrznymi na parterze, z pełnym zewnętrznym wykończeniem, czyli nawiezioną ziemią, zasianą trawą i ogrodzonymi ogrodami.

Jeśli chodzi o mieszkania, to deweloperzy mają nieco mniejsze pole do popisu. Różnice w standardzie deweloperskim mieszkaniowym nie są tak widoczne, jak w przypadku domów czy szeregowców. Tu decyduje głównie cena. Jednak w wielu inwestycjach klienci w standardzie deweloperskim otrzymują także wszelkie instalacje, takie jak TV czy domofonową, parapety zewnętrzne i wewnętrzne, czy drzwi zewnętrzne antywłamaniowe.

Stan deweloperski mieszkania to nie tylko gołe ściany i wylewka na podłodze. Deweloperzy oferują w standardzie coraz więcej, aby przyciągnąć klientów. Dlatego często można też negocjować ze sprzedającym, aby zamontował nam dodatkowo drzwi antywłamaniowe, czy rolety. Firmy deweloperskie często się na to godzą, ponieważ mają duże zniżki u producentów, kupując hurtowe ilości elementów wykończenia wnętrz.

  Kupić mieszkanie gotowe czy w budowie?

Żródło:
Fot. archiwum pytanieomieszkanie.pl

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.