Strona główna » Kupić mieszkanie gotowe czy w budowie?

Kupić mieszkanie gotowe czy w budowie?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Decydując się na zakup mieszkania od dewelopera, mamy do podjęcia decyzję – kupić mieszkanie gotowe czy w budowie. Kupując na gotowym osiedlu możemy sporo zyskać. Przede wszystkim możemy dokładnie określić termin wprowadzenia się. Poza tym, oszczędzamy na odsetkach od kredytu.

Ale uwaga – oferta gotowych mieszkań od dewelopera maleje. Nie bez znaczenia jest też fakt, że wybór gotowego mieszkania gwarantuje bezpieczeństwo zakupu. Dlatego regułą jest, że zainteresowanie klientów inwestycjami wzrasta wraz z zaawansowaniem prac na budowie.

Jednak jeśli planujemy zakup gotowego lokalu powinniśmy zacząć rozglądać za odpowiednią dla siebie nieruchomością już teraz, bo jak informują specjaliści, oferta gotowych mieszkań powoli, ale systematycznie maleje. Powodem jest spadek liczby rozpoczynanych przez deweloperów inwestycji przy jednoczesnym niezłym poziomie sprzedaży w ostatnim czasie.
Oferta gotowych mieszkań deweloperskich w największych miastach zaczyna się kurczyć. Jak wylicza Reas, na sześciu największych rynkach ( w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Poznaniu i Łodzi) możemy teraz wybierać w ponad 15 tysiącach gotowych lokali. W tych miastach deweloperzy mają w sprzedaży ok. 48 tys. mieszkań, z czego co trzeci jest już ukończony.

Mieszkania gotowe i wykończone
Największym zainteresowaniem cieszą się gotowe inwestycje. Deweloperzy przyznają też, że klienci coraz częściej pytają o mieszkania wykończone pod klucz, do których można się od razu wprowadzać. Dlatego na rynku możemy znaleźć coraz więcej ofert sprzedaży mieszkań z wykończeniem.
W ostatnich miesiącach gotowe lokale i mieszkania w końcowej fazie budowy sprzedawały się najlepiej. Jak podaje Reas, w połowie roku w Warszawie deweloperzy mieli do sprzedania ok. 5,3 tys. ukończonych mieszkań. W porównaniu z ich liczbą w pierwszym kwartale, oferta zaczęła jednak maleć.
W każdym z największych miast w sprzedaży znajdziemy lokale deweloperskie, które zostały oddane nawet kilka lat temu, ale nie ma ich wiele. Przeważają takie, których budowa zakończy się w tym lub w przyszłym roku. Tegoroczny termin ukończenia dotyczy ok. 32 proc. inwestycji, biorąc pod uwagę wszystkie największe rynki deweloperskie. W 2014 roku klucze do mieszkań będzie można odbierać w niespełna 40 proc. projektów. Są jeszcze w sprzedaży mieszkania z terminem zakończenia po 2014 roku, ale to tylko 6,3 proc. inwestycji.
Jeśli chodzi o ceny, analitycy są zgodni, że pod tym względem rynek czeka stabilizacja. Zarówno na rynku deweloperskim, jak i wtórnym kupujący wybierają teraz droższe mieszkania, a w związku z tym rośnie przeciętna cena transakcyjna. To efekt zakończenia programu dopłat, którego limity cenowe ograniczały nabywców. Poza tym wyraźnie widać, że coraz więcej osób inwestuje w ostatnim czasie środki w zakup nieruchomości.

  Mieszkanie Dla Młodych – ile można zyskać?

Konsultacja tekstu RED Real Estate Development

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.