Strona główna » Mieszkanie Dla Młodych – ile można zyskać?

Mieszkanie Dla Młodych – ile można zyskać?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

O sukcesie takiego rodzaju dofinansowania świadczy choćby fakt, że w latach 2010 – 2012 aż 136 tys. rodzin stało się jego beneficjentami – nic więc dziwnego, że pojawiły się głosy o konieczności wprowadzenia kolejnej preferencyjnej ustawy (weszła ona w życie z początkiem 2014 roku pod nazwą „Mieszkanie dla Młodych”).

Ogromną zaletą programu, która pozytywnie nastawiła wielu potencjalnych kredytobiorców, jest fakt, że w „MdM” mogą brać udział nie tylko rodziny, ale także osoby samotne, które spełniają ustalone warunki. Single mogą liczyć na dofinansowanie liczące 10% ceny nieruchomości (więc dokładnie takie samo, jak w przypadku bezdzietnych małżeństw), małżeństwa wychowujące minimum jedno dziecko – 15%, dodatkowo za trzecie bądź kolejne dziecko powiększające rodzinę po przystąpieniu do programu można liczyć na kolejne 5%.

Oferta rynku w programie Mieszkanie dla Młodych
Aby nie stracić szansy, którą oferuje MdM, warto jak najszybciej rozejrzeć się za mieszkaniami spełniającymi warunki programu. Wbrew pozorom wybór takich lokali nie wszędzie jest taki sam: w Krakowie zalicza się do nich około 5% mieszkań, z kolei w Łodzi czy Gdańsku do dopłaty kwalifikuje się około 50% nieruchomości. Warto też pamiętać, że siłą rzeczy większy wybór mieszkań dostępny będzie w większych miastach, gdzie działają różni developerzy, a nie w małych miejscowościach, w których niekiedy od lat nie powstał nowy budynek wielorodzinny. Beneficjentem programu mogą zostać również osoby planujące budowę domu do 100 m2 (lub 110 m2, jeśli wychowują one co najmniej 3 dzieci).
Od czasu do czasu słychać głosy, ostrzegające przed niekorzystnymi warunkami kredytów z MdM – pochodzą one jednak z początku stycznia 2014 r., kiedy to kredyt preferencyjny oferowały jedynie dwa banki (PKO BP i Pekao SA). Obecnie jest on już oferowany przez siedem instytucji, które muszą konkurować o kredytobiorcę – co oczywiście działa na korzyść klienta.
Jeśli chodzi o realny zysk z dopłat państwowych, to należy zaznaczyć, że zależy on od konkretnego obszaru kraju – co kwartał Bank Gospodarstwa Krajowego ogłasza limity cenowe, obowiązujące dla nieruchomości o powierzchni 50 m2, które obecnie prezentują się dla wybranych miast następująco:

  Kupno mieszkania z kredytem

Miasto    Limit zakupu 1 m2    Dofinansowanie 10%    Dofinansowanie 15%    Max. cena mieszkania 50m2
Wrocław          4774 zł                     21 700 zł                        32 550 zł                            238 700 zł
Łódź                5031 zł                     22 870 zł                         34 305 zł                            251 570 zł
Kraków            4894 zł                     22 248 zł                         33 371 zł                            244 723 zł
Warszawa       5865 zł                     26 658 zł                         39 986 zł                            293 233 zł

Jak widać na powyższym zestawieniu, w największych aglomeracjach dzięki dopłacie można zyskać blisko 40 tys. zł, co jest kwotą niebagatelną.  Ponadto, najwięcej zyskają ci, którzy zakupią mieszkanie w cenie niższej od obowiązującego limitu, a także osoby, które wybiorą nieruchomość o metrażu do 50 m2 – dopłata nie dotyczy nadwyżki metrażowej.
Nowy program jest jeszcze bardziej prorodzinny niż jego poprzednik. Przede wszystkim, wspiera osoby młode, a szczególnie premiuje tych, którzy posiadają potomstwo – dofinansowanie zależy bowiem od liczby dzieci. Mimo pewnych ograniczeń takich, jak wiek kredytobiorcy, czy metraż mieszkania,  MdM wydaje się być zdecydowanie pożytecznym i potrzebnym programem, dzięki któremu wiele osób można zyskać wkład własny niezbędny do otrzymania kredytu hipotecznego, a tym samym do zakupu wymarzonego mieszkania.

  Jak skutecznie poszukiwać mieszkania gotowego do wprowadzenia się?

Więcej informacji o programie Mieszkanie dla Młodych na stronie www.mieszkaniedm.pl
 

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.