Strona główna » Kupno mieszkania z kredytem

Kupno mieszkania z kredytem

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Zakup mieszkania obciążonego kredytem hipotecznym wbrew pozorom nie dostarcza kupującym dodatkowych problemów, o ile pamiętamy o zachowaniu pewnych zasad.

Wiemy już, że jeżeli przygotowujemy się zawarcia umowy przedwstępnej, gruntownie zapoznajemy się z dokumentami nieruchomości, m.in. z odpisem z Księgi Wieczystej. Ten dokument można przeglądać na bieżąco przez internet, dzięki udostępnionej przez Ministerstwo Sprawiedliwości tzw. Przeglądarki.
Zazwyczaj sprzedający informują potencjalnych kupujących, że na mieszkaniu ciąży hipoteka, ale możemy sami sprawdzić szczegóły tego zobowiązania – najważniejsze informacje znajdziemy bowiem dziale III Księgi Wieczystej.
Jeżeli korzystamy z finansowania zewnętrznego (kredytu hipotecznego), to już na etapie składania naszego wniosku kredytowego zobowiązani jesteśmy do dołączenia jakiegoś dokumentu, potwierdzającego aktualne saldo zadłużenia kredytu (wystarczy na przykład najświeższy harmonogram spłat kredytu). Musimy też pamiętać, aby na chwilę podpisywania umowy przedwstępnej zażądać od zbywców tego dokumentu.

Finalizacja transakcji przebiega następująco:

1.    Jesteśmy gotowi do zawarcia umowy ostatecznej (mamy przygotowane środki lub umowę kredytową potwierdzającą finansowanie zewnętrzne) – informujemy zbywców o naszej gotowości oraz prosimy ich o zamówienie Zaświadczenia o kredycie, w którym znajdzie się:
– informacja o aktualnym saldzie zadłużenia
– informacja o walucie zadłużenia
– numer rachunku do całkowitej spłaty kredytu
2.    Podpisujemy akt notarialny i uruchamiamy pierwszą transzę środków – przelewamy środki (lub bank uruchamia nasz kredyt) na wskazany w zaświadczeniu o kredycie numer rachunku (czyli spłacamy kredyt zbywców).
3.    Otrzymujemy od sprzedających zaświadczenie o całkowitej spłacie kredytu oraz zgodę na wykreślenie hipoteki.
4.    Udajemy się do sądu wieczysto-księgowego z wnioskiem o wykreślenie hipoteki banku, który udzielił kredytu zbywcom. Musimy do wniosku dołączyć wyżej wymienione dokumenty, są one bowiem podstawą wykreślenia hipoteki.
5.    Przelewamy drugą część środków (lub uruchamiamy kolejną transzę naszego kredytu) bezpośrednio na rachunek sprzedających.

  W jaki sposób wybrać firmę budowlaną?

Tekst: Anna Kotkowska
Doradca Finansowy/wspólnik

N Dorfina S.J www.ndorfina.pl

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.