Strona główna » ABC – urządzanie pokoju dziecka

ABC – urządzanie pokoju dziecka

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Dla dziecka każdy element pokoju ma znaczenie. Meble i inne przedmioty wpływają na samopoczucie dziecka i wspomagają jego rozwój. Dla rodziców najważniejsze jest, by przestrzeń ta była użyteczna i bezpieczna.

Abecadło Pokojowe – przewodnik po bezpiecznych, niezbędnych i funkcjonalnych przedmiotach, które powinny znaleźć się w dziecięcym pokoju – przygotowała Olga Koźlik pracująca z firmą Moll.
A jak Akcesoria
Najlepiej jeśli będą to przedmioty, które pomogą w edukacji. Mile widziane są multimedialne książki, gry, zabawki. Przydatny będzie globus, odtwarzacz płyt CD oraz wszelkie nowinki technologiczne, które przyczynią się do poszerzania wiedzy i pomogą w rozwoju naszej pociechy. 
B jak Biurko
Niewątpliwie jest to jeden z najważniejszych mebli. Idealnie dobrane do wzrostu pomoże utrzymać prawidłową postawę podczas nauki, zabawy czy pracy, co znacznie odciąży kręgosłup malucha. Na rynku obecne są już biurka z regulowaną wysokością i nachyleniem blatu (np. Moll), które „rosną” razem z dzieckiem. Dzięki takim ulepszeniom sprawdzą się one w pokoju zarówno 5-latka, jak i dorosłej osoby.
C jak Coś na śmieci
Karton, worek, pudełko lub kosz – nieważne jak będzie wyglądało, ważne żeby pomieściło sporo śmieci. Dzieciaki, zwłaszcza te w wieku przedszkolnym, wytwarzają ich bardzo dużo. Ten pomagający w utrzymaniu porządku element najlepiej ustawić w pobliżu biurka lub blisko drzwi.
D jak Drzwi
Przede wszystkim muszą być bezpieczne. Zapomnijmy więc o tych, które mają duże przeszklenia. Unikniemy wówczas ryzyka wybicia szyby i niepotrzebnych skaleczeń. Pamiętajmy, że nasze pociechy bardzo często trzaskają drzwiami, dlatego podstawowym kryterium przy ich wyborze powinna być wysoka wytrzymałość. Ponadto zwróćmy uwagę na to, by klamka był pozbawiona ostrych, wysuniętych krawędzi.
E jak E-świat
Komputer jest atrybutem współczesnych dzieci. Używany jest do zabawy oraz nauki, więc nie może go zabraknąć w pokoju. Idealnym miejscem dla niego będzie blat biurka, stojącego blisko okna. Dzięki takiemu ustawieniu zapewnimy dodatkowo stały dopływ naturalnego i zdrowszego dla oczu światła.
F jak Firanki, zasłony i rolety
W pokoju dziecięcym powinno czuć się lekkość, dlatego zdecydowane „nie” mówimy masywnym i ciężkim zasłonom.  Najlepszym rozwiązaniem będzie montaż rolet lub żaluzji (np. bambusowych) wyposażonych w mechanizm bezsznurkowy. Pozwoli to wyeliminować niebezpieczeństwo zaplątania się malucha w zwisające sznurki lub koraliki.
G jak Gniazdka
Nie zapomnijmy o zabezpieczeniu kontaktów. Najmłodsi, często z ciekawości, lubią wkładać do nich palce lub różne przedmioty. Aby uchronić je przed zagrożeniem zamontuj na gniazdkach np. kolorowe plastikowe zaślepki.
I jak Idealne krzesło
Obrotowe, z możliwością regulacji wysokości i wysunięcia siedziska, będzie idealnym „wsparciem” dla kręgosłupa. Tym samym nawet kilkugodzinne siedzenie przy biurku będzie przyjemniejsze i przede wszystkim zdrowsze.
J jak Jaśki
Kolorowe poduchy będą stanowiły uzupełnienie wystroju pokoju. Warto zakupić miękkie jaśki w różnych kształtach, na których będzie można np. usiąść.
K jak Kolorowe ściany
Kolor stymuluje inteligencję dziecka, wpływa na jego psychikę i aktywizuje umysł. Na uczucia i intelekt pozytywnie oddziałuje barwa pomarańczowa. Zielona pomaga w skupieniu i wyciszeniu. Do malowania najlepiej użyć farb emulsyjnych, które są odporne na ścieranie. Dodatkowo na jednej ze ścian warto położyć tapetę, która nada wnętrzu charakter. Więcej o kolorach dla dzieci
L jak Lampka
Ustawiona na biurku lampka powinna obejmować całą przestrzeń optymalnego widzenia, czyli obszar, w którym znajdują się najczęściej obserwowane przedmioty.
M jak mata antypoślizgowa
Przyda się w pokojach, na których podłogach znajduje się dywan. Umieszczona bezpośrednio pod nim uniemożliwi jego przesuwanie.
N jak Naklejki ścienne
Rybki, drzewka, postaci bajkowe lub duże fototapety. Będą świetnym elementem dekorującym wnętrze i wyrażającym charakter dziecka.
O jak Okno
Warto założyć blokadę okienną, która ograniczy stopień otwarcia okna.
P jak Podłoga
Powinna być odporna na zarysowania, nie może być śliska, zaś musi być łatwa do czyszczenia. Na pewno sprawdzą się tutaj podłogi: parkiet, dywan, panele, wykładzina.
R jak Regał na książki
Już w wieku przedszkolnym najmłodsi gromadzą sporą liczbę książek. Regał będzie więc niezbędnym meblem do ich przechowywania. Najlepiej przymocować plecy regału do ściany – dzieci lubią się wspinać …
S jak Szafki
A w nich mnóstwo przegródek i szuflad. Jeżeli zależy nam na porządku w pokoju dziecięcym, to szafki zdecydowanie nam w tym pomogą. Najlepiej jeśli każda z nich będzie miała określone przeznaczenie, np. na bieliznę, ubrania czy przybory szkolne.
T jak Tapczan
W łóżku najważniejszy jest materac. Pamiętajmy, że nie może być ani za twardy, ani za miękki. Obecnie dużą popularnością cieszą się łóżka stylizowane na samochody rajdowe, statki lub przypominające dzikie zwierzęta.
U jak Użyteczne schowki
Będą stanowiły kolejny element porządkujący przestrzeń pokoju. Przechowywać w nich można np. zabawki lub brudną bieliznę.
W jak wieszaki
Najlepiej zamocować je na drzwiach lub w pobliżu łóżka. Dziecko będzie mogło odwiesić na nich szlafrok, bluzę czy worek szkolny, dzięki czemu zachowany zostanie porządek.
Z jak Zabawki
Bez nich nie ma dzieciństwa. Zadbajmy nie tyle o ich ilość, co o jakość. Kupując nową lalkę lub samochód pamiętajmy o tym, żeby miały one atesty bezpieczeństwa.

  Inwestycja w luksusowe apartamenty - czy to się opłaca?

zdjęcia Moll

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.