Strona główna » Projekt domu ‒ na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Projekt domu ‒ na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
projekt domu

Dom powinien być nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim funkcjonalny. Szukając projektu, weź pod uwagę wszystkich obecnych i przyszłych członków rodziny oraz wasz tryb życia. Sprawdź, co jeszcze wpływa na użyteczność przyszłego domu i jakie projekty możesz wybrać.

Spis treści porady

Jak wybrać funkcjonalny projekt domu?

To, jaki projekt wybierzesz, będzie wpływać na użyteczność domu. Nie podejmuj decyzji wyłącznie na podstawie wyglądu zewnętrznego. Sprawdź, ile kondygnacji ma budynek i jak są rozłożone pomieszczenia. Unikaj rozwiązań z pokojami przechodnimi i jedną łazienką umieszczoną na górze. Jeśli szukasz projektu dla rodziny rozwojowej, weź pod uwagę pokoje dla przyszłych domowników. Wygodny dom, w którym będą mieszkać osoby starsze, powinien być jednopoziomowy. Eliminacja schodów i progów ułatwi seniorom przechodzenie pomiędzy pokojami.

Ważną kwestią jest dopasowanie domu do warunków panujących na działce. Z jednej strony zadbaj o zachowanie proporcjonalnego układu pomiędzy działką i domem, a z drugiej weź pod uwagę stabilność gruntów. Obiekt postawiony na terenach podmokłych wymaga analizy terenu i konsultacji z geologiem oraz kierownikiem budowy. Dopiero na podstawie ich opinii podejmij decyzję o tym, jaki dom i na jakich fundamentach możesz wybudować. Więcej praktycznych porad dotyczących budowy domu znajdziesz m.in. na https://budogram.pl/.

Projekt domu z podpiwniczeniem czy bez?

Piwnica jest wygodnym rozwiązaniem, bo zapewnia dodatkowe miejsce do przechowywania. Będzie szczególnie przydatna, gdy budujesz się na wąskiej działce i nie masz możliwości zmieścić na niej dodatkowego budynku gospodarczego lub domku narzędziowego. Jednak budowa domu podpiwniczonego jest znacznie droższa. Wykonanie piwnicy to większe zapotrzebowanie na materiały budowlane, konieczność zrobienia dodatkowego stropu i więcej pracy budowlańców. W skali całej budowy różnica może sięgnąć nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Gotowy projekt domu

Planując budowę domu, masz do wyboru dwa rodzaje projektów – gotowe i indywidualne. Pierwszy jest rozwiązaniem tańszym i zdecydowanie częściej wybieranym. Szkice są łatwo dostępne ‒ już kilka dni po kupnie projekt trafia w twoje ręce i możesz przekazać go do adaptacji. W ofertach znajdziesz gotowe projekty domów pasywnych energooszczędnych, parterowych, piętrowych, z garażem w bryle budynku i innych.

  Jakie akcesoria kuchenne powinny znaleźć się w każdej kuchni?

Zaletą wyboru gotowego rysunku jest pełna wizualizacja. Zobaczysz więc, jak dom może wyglądać po zakończeniu prac. Wiele firm poza samym projektem budynku oferuje też propozycje zagospodarowania zieleni wokół domu oraz szkice altan ogrodowych i drewutni.

Zakup gotowego projektu nie oznacza, że nie możesz robić żadnych zmian czy ingerować w wygląd lub układ przyszłego domu. W konsultacji z projektantem wykonującym adaptację możesz np. dodawać lub usuwać okna, zmieniać wysokość na poddaszu czy modyfikować układ pokoi.

Indywidualny projekt domu

Jeśli żaden z gotowych projektów nie odpowiada twojej wizji i oczekiwaniom, warto pomyśleć o projekcie indywidualnym. Jest on droższy i dłużej trzeba na niego czekać, ale będzie stworzony na twoje zamówienie i niepowtarzalny. Jako inwestor będziesz uczestniczyć w procesie powstawania projektu i decydować o każdym etapie. Niekiedy decyzja o zakupie takiego szkicu jest niezależna od ciebie ‒ np. w przypadku wąskiej działki, na której nie zmieścisz żadnego z budynków proponowanych przez gotowe projekty. Podobnie jest w przypadku obiektów stawianych na gruntach objętych ochroną konserwatora zabytków.

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.