Ukośnica to rodzaj pilarki, który umożliwia zaawansowaną obróbkę elementów drewnianych oraz wykonanych z innych materiałów. Podpowiadamy, do jakich prac wykorzystuje się to narzędzie, a także na jakie parametry techniczne należy zwrócić uwagę podczas wyboru piły ukosówki.
Spis treści porady
Czym ukośnica różni się od prostej pilarki stołowej?
Zwykła pilarka stołowa przeznaczona jest do przecinania detali wykonanych najczęściej z drewna, ale również z innych materiałów, ułożonych wyłącznie prostopadle do ostrza tarczy tnącej. Dlatego też wykorzystuje się je w prostych pracach stolarskich lub warsztatowych, zwykle przy wykonywaniu mało skomplikowanych projektów.
Natomiast do bardziej złożonych prac niezbędna jest właśnie ukośnica, która umożliwia przecinanie elementów pod różnymi kątami. Dzięki jej zastosowaniu można wytwarzać przedmioty o bardziej skomplikowanej konstrukcji oraz o charakterze zdobniczym.
Gdzie wykorzystasz ukośnicę?
Piła ukośnica stanowi nieodzowny element wyposażenia każdego profesjonalnego warsztatu stolarskiego, a bardzo często można również znaleźć ją u majsterkowiczów. Oczywiście wykorzystuje się ją również przy obróbce metali i tworzyw sztucznych, dlatego znajduje się ona też na wyposażeniu wielu zakładów przemysłowych lub manufaktur, w których wykonuje się tego typu prace.
Co wykonasz za pomocą ukośnicy?
Piła ukośnica pozwala wytwarzać elementy o złożonej konstrukcji, takie, jak np. schody, balustrady, ramy okienne. Nie może zabraknąć jej w zakładach meblarskich czy w stolarce artystycznej, gdzie wykonuje się elementy zdobnicze, np. ramy do obrazów lub inne elementy wystroju wnętrz. Bardzo ważną informacją w kontekście wykorzystania ukośnic jest to, że gwarantuje ona znacznie większą estetykę cięcia niż zwykła pilarka stołowa. Dlatego też właśnie za jej pomocą przycina się boazerie, listwy czy panele, które będą na co dzień wystawione na widok.
Jak wybrać ukośnicę?
Piły ukosówki to profesjonalne narzędzia, które występują w bardzo zróżnicowanych wariantach, różniących się od siebie m.in. mocą, prędkością obrotową, zakresem kąta cięcia oraz dodatkowymi funkcjami.
Standardowe ukośnice w ogólnym skrócie składają się z piły tarczowej i stołu roboczego. W najprostszych modelach zakres cięcia wynosi zwykle od 45 do 90 stopni. Nie jest to zakres, który pozwala wykonywać bardzo złożone elementy. Dlatego jeśli do pracy jest Ci potrzebna funkcjonalna ukośnica, najlepiej jest zdecydować się na tzw. ukośnicę podwójną. Ten rodzaj narzędzi ma znacznie szerszy zakres kąta cięcia, dzięki czemu nie ma konieczności obracania detalu na stole roboczym, kiedy zachodzi potrzeba przecięcia go pod kątem innym niż 45-90 stopni. Czynność ta jest natomiast niezbędna w standardowych ukośnicach, które służą raczej do mniej złożonych projektów.
Na te parametry zwróć uwagę
- Moc – im większy zakres mocy, tym twardsze materiały można przecinać.
- Prędkość obrotowa – pozwala dostosować prędkość tarczy do charakterystyki materiału. Najlepiej wybrać narzędzia z możliwością regulacji prędkości.
- Posuw – podnosi precyzję pracy i znacznie ją ułatwia.
Szukasz profesjonalnych ukośnic? Odwiedź sklep z elektronarzędziami Emast.