Strona główna » Projekt kawalerki – jak wykorzystać podest
urządzanie kawalerki

Kupiłem kawalerkę w stanie deweloperskim. Proszę o pomoc w urządzeniu pokoju, który będzie i sypialnią, i pokojem dziennym. Musi też znaleźć się miejsce na spanie dla gości – rezerwowe.

Kawalerka ma 26 metrów. Kuchnia jest oddzielna. Jest zaprojektowana na planie przez dewelopera – jak widać na zdjęciu powyżej. Plan łazienki również ma pan gotowy. Zatem pozostaje zaprojektować ustawienie mebli w pokoju. Mieszkanie będzie zamieszkiwane przez jedną osobę. Z tego co wiem, potrzebuje pan przede wszystkim wygodne spanie, a także dodatkowe spanie dla gości – np. materac. Potrzebne jest też miejsce na wieżę hi-fi, telewizor, dekoder itp. oraz biurko pod komputer i do niego wygodny fotel.

Projekt kawalerki – propozycja eksperta

Proponuje zbudować podest w części pokoju. Stanie się miejscem na sprzęt RTV, na biurko i fotel, a jednocześnie pod podestem będzie można schować materac dla gości. Pod częścią z biurkiem proponuję pojemne szuflady, które staną się dodatkowym miejscem do przechowywania. A w kawalerce każdy schowek jest na wagę złota 🙂

Jak dobrze wybrać materac

Stelaż podestu można obudować szerokimi drewnianymi wyszlifowanymi deskami, płytą MDF, meblową lub tańszą OSB. Może tez być wyłożony tym samym materiałem, który będzie na podłodze w pokoju. Co istotne, wysokość podestu musi wynosić minimum 30 cm ze względu na materac, który ma się pod nim chować. Materace do spania mają ok. 20-25 cm wysokości. Jeśli jednak to dodatkowe spanie jest potrzebne rzadko, to może warto się zastanowić nad kupieniem pompowanego materaca gościnnego, zaś miejsce pod podestem wykorzystać na inne rzeczy. Szuflady pod podestem najlepiej, by były na kółeczkach (nierysujących podłogę).

Zaproponowałem kanapę rozkładaną dość szeroką. To jednak będzie codzienne spanie, więc ważne by było wygodne. Oczywiście najlepiej byłoby mieć łóżko z komfortowym materacem, a nie rozkładaną kanapę, ale sytuacja nie zawsze na to pozwala.

  Jak urządzić kawalerkę z łazienką i kuchnią w pokoju

Rozkładane kanapy

Odporna podłoga do kawalerki

Na planie zaznaczyłem wszystkie wymiary, by łatwiej było szukać odpowiednich mebli. Nie prosił pan o miejsce na szafę w pokoju, więc jej nie planowałem. Natomiast widzę, że po prawej stronie wejścia do mieszkania jest fragment ściany przy kuchni, który można by wykorzystać na zbudowanie szafy z drzwiami przesuwanymi. Proszę jednak sprawdzić czy w tej sytuacji nie trzeba będzie przesunąć nieco zlewozmywaka w stronę pokoju lub z kolei zamontować narożny model zlewu w rogu przy pionie kanalizacyjnym i ewentualnej szafie przedpokojowej.

Pozdrawiam Michał Zawadzki

Może Cię zainteresować: