Strona główna » Jak wybrać materac?

Chcę kupić materac, ale nie wiem na co zwrócić uwagę przy zakupie i który lepszy – na sprężynach, piankowy, kieszeniowy czy lateksowy. Jakie są różnice?

Rzeczywiście jest w czym wybierać i dużo można by o materacach pisać. W skrócie wygląda to tak:

Materace sprężynowe dzielą się na bonnelowe i kieszeniowe. Bonnelowe mają sprężyny połączone ze sobą. To najstarszy i najtańszy rodzaj wypełnień materacy. Wadą ich jest to, że sprężyny są połączone, a więc naciskając jedno miejsce poruszamy jednocześnie płaszczyzną całego materaca. To jest szczególnie niefajne, gdy śpi się we dwoje. Kieszeniowe – to inna materacowa bajka. W nich każda sprężyna jest zamknięta w oddzielnej kieszonce z tkaniny. I dlatego nie ma tego problemu, co w bonnelowych – naciskanie jednego miejsca nie powoduje ruchu całej płaszczyzny materaca. Kupując trzeba spytać o ilość sprężyn na 1 m kwadratowym materaca – im jest ich więcej, tym lepszy materac (bywa 350, ale i 1000).

Piankowe – śpi się na nich bardzo dobrze. Amortyzują ruch, nie ma efektu bujania jednej osoby przez drugą. Praktycznie w ogóle nie czujemy ruchu materaca. Trzeba tylko przy zakupie zwrócić uwagę na twardość materaca – wybór od bardzo miękkich do twardych.

Jak dobrać odpowiednią twardość? Położyć się w sklepie na materacu. Leżąc na plecach wsunąć otwartą dłoń pod odcinek lędźwiowy kręgosłupa – powinna wsuwać się dość łatwo, ale z delikatnym oporem. Jeżeli po wsunięciu dłoni czujemy luz – materac jest za twardy. Jeżeli bardzo ciężko wsunąć dłoń – za miękki.

Pianka wysokoelastyczna, dużo lepsza od zwykłej ugina się i wraca do pierwotnego kształtu. Natomiast termoelastyczna reaguje na temperaturę, tam gdzie jest mocniejszy nacisk, powierzchnia materaca mocniej się nagrzewa i ugina, gdzie lżejszy jest chłodniej, a więc i mniejsze ugięcie. Termoelastyczna również wraca do pierwotnego kształtu.

Koniecznie w sklepie poleż na materacu!!!! Jeżeli nie można sprawdzić w ten sposób materaca w sklepie – nie kupuj. Dobre firmy mają swoje salony i tam z pewnością wypróbujesz materac i poleżysz ile będzie chciał

Za materac bardzo wysokiej jakości uważa się lateksowy. Jest robiony z naturalnego kauczuku i domieszki syntetycznego. Im lepszy materac, a tym samym droższy, tym więcej w nim kauczuku naturalnego. Luksusowe mają 70-80%, ale wystarczy już 20 % naturalnego kauczuku, by uznać materac za bardzo dobry. Te materace są bardzo elastyczne, świetnie się układają do ciała, mają wewnątrz kanaliki wentylujące. Polecane dla alergików, choć dość drogie. Bardzo trwałe.

Który materaca jest najlepszy? O tym musi każdy sam zdecydować – co lubi, ile ma pieniędzy na ten zakup, na ile lat kupuje materac, jak i z kim śpi

  Wysoka kawalerka

 zdjęcie Tikkurila

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.