Strona główna » Modne wnętrza – trendy 2014/2015

Modne mieszkanie, wnętrze na czasie, dom trendy – co to oznacza w nadchodzącym 2015 roku? Zobaczmy co proponują eksperci na sezon 2014/2015, jakie kolory wybrać, jakie materiały wykończeniowe zastosować, jak urządzić kuchnię.

Modny kolor we wnętrzach

Na salony wszedł kolor niebieski. Jak mówią znawcy trendów: [textmarker color=”C250B3″ type=”text color”]blue is a new black[/textmarker]. A to oznacza, że stopniowo odchodzą na drugi plan szarości, beże, czerń, zaś na ich miejsce wchodzi niebieski w przeróżnych swoich odcieniach. Dżinsowy, miętowy, morski, błękitny… Pojawia się na ścianach, meblach tapicerowanych, tkaninach dekoracyjnych.

Kariera tego koloru wydaje się być powiązana z ogólnym trendem poszanowania natury, docenianiem naturalnych materiałów, nawet, a może szczególnie, jeśli pochodzą z recyklingu. Dlatego również drewno jest wciąż cenionych i modnym materiałem wykończeniowym. Czy to na podłogach, czy jako surowiec do produkcji mebli. Póki co nie widać końca popularności drewna. Aczkolwiek widać nieco blednącą karierę gatunków egzotycznych na rzecz tych europejskich, jak dąb, buk czy jesion.

Wracając jednak do kolorów, to drugą barwą, o której wiele się mówi w kontekście trendów, [textmarker color=”C244C2″ type=”text color”]jest biel. [/textmarker]Biały to najbardziej uniwersalny kolor we wnętrzu. Doskonale komponuje się z wieloma kolorami. Połączenie bieli z czernią toj klasyczna i ponadczasowa kombinacja. Biel pasuje do minimalistycznych wnętrz, ale również do ciepłego stylu skandynawskiego. Bardzo istotną zaletą bieli jest to, że optycznie powiększa malowaną przestrzeń. Ma zdolność odbijania światła, a to daje wrażenie większej powierzchni. To dobry kolor do małych i ciemnych mieszkań.

Białe drzwi do mieszkania
Drzwi z MDF czy HDF – co lepsze

Jak twierdzi wielu projektantów wnętrz, biel to także kolor eleganckich drzwi w mieszkaniu. Dziś powróciły do mody drzwi w tym kolorze. Nie są już traktowane jedynie jako wyposażenie funkcjonalne, praktyczne, ale i istotna dekoracja mieszkania. Dlatego też wybierając kolor i wzór drzwi wewnętrznych musimy zadbać o skomponowanie ich i innymi elementami. Zgodnie z najnowszymi trendami, drzwi powinny z klasą wprowadzać do pomieszczeń tworząc z nimi stylistyczną całość.

  Piekarniki z nowoczesnymi funkcjami

Modne, nowoczesne AGD

Jednak białe mogą być nie tylko ściany, meble, drzwi, ale i AGD. Wszyscy pamiętamy zwyczajne białe kuchenki wolno stojące. Ale nie o takie sprzęty w tym roku chodzi!

Białe płyty kuchenne

Eleganckie płyty grzejne, zarówno elektryczne, jak i indukcyjne, a nawet gazowe na białym szkle to propozycja wielu producentów AGD. Razem z białymi frontami piekarników idealnie wkomponują się w proste kuchnie, z jasnymi frontami mebli. A jeśli do tego dodać okap w bieli, to kuchnia stanie się nowoczesna, jasna, przestronna i zachęcająca do gotowania.

Modnie urządzona kuchnia

Z pewnością nie zapowiada się odejście od [textmarker color=”C263BF” type=”text color”]kuchni otwartych na pokój dzienny[/textmarker]. Wynika to nie tylko z trendu do powiększania przestrzeni, otwierania jej, unikania zbędnych podziałów, ale i z chęci spędzania razem czasu. Trendy Slow food, Slow life to właśnie odzwierciedlenie potrzeby spowolnienia tempa codziennego życia, spokojnego delektowania się posiłkiem, wypoczynkiem, chwilą. Połączenie kuchni z salonem jak najbardziej sprzyja takiemu spędzaniu czasu. Dlatego kuchnia otwarta jest wciąż na topie.

Meble wielofunkcyjne

W związku z tym, że coraz częściej rodziny stają się „pachworkowe”, pojawia się chęć stworzenia w domu takiego miejsca, gdzie mogą spotkać się wszyscy – i ci, którzy mieszkają tu na co dzień, i ci, którzy tylko czasami. Konsekwencja tego samego zjawiska jest konieczność, by meble były wielofunkcyjne, rozkładane, łatwe do przearanżowania.

Rozkładane kanapy

Stąd kanapy modułowe, które można dowolnie kształtować w zależności od swoich potrzeb, to dominujące modele w ofertach producentów. Bo przecież dom czy mieszkanie wyglądają odmiennie, kiedy w tygodniu jest dwoje czy troje domowników, a inaczej kiedy w weekend rodzina się powiększa.

Modny kamień

Nie przemija również moda na kamień. Wykłada się nim nie tylko podłogi, ale i ściany. Łupek, piaskowiec czy inne rodzaje kamieni stają się ozdobą salonów, kuchni, a nawet łazienek. Nie zawsze musi to być kamień naturalny. Producenci oferują płytki kamieniopodobne wykonane z naturalnych kruszyw i barwników, nawet ręcznie obrabiane. Ale i firmy produkujące płytki ceramiczne mają w ofercie modele do złudzenia imitujące kamień, włącznie z tym, że mają fakturę tego materiału.

  Jak układać panele?

Trend wykorzystujący kamień we wnętrzach również jest powiązany z ukierunkowaniem na naturę. Ściany czy podłogi z kamienia wyglądają doskonale z meblami np. z olejowanego drewna, chropowatą strukturą, w naturalnych barwach. Dlatego właśnie kamienne ściany stosuje się także w łazienkach dużych i przestronnych, wręcz pokojach kąpielowych, gdzie pojawia się wiele elementów drewnianych. Relaksująca kąpiel w takiej łazience jest bardzo dobrym pomysłem.

Trend eko, czyli oszczędzanie

A skoro już o łazience mowa, to nie można zapomnieć o trendzie, jakim jest ekologia. Jak najmniejsze zużywanie wody przez baterie umywalkowe, wannowe, prysznicowe czy kuchenne to cel jaki stawiają sobie projektanci i inżynierowie. Standardowa bateria ma przepływ wody ok. 12 litrów na minutę, zaś modele ekologiczne oszczędne potrafią zmniejszyć ten przepływ nawet do 4 litrów.

Nowoczesne światło, czyli LED

Najnowocześniejsze źródła światła LED zostały dopracowane do perfekcji, dzięki czemu te niewielkich rozmiarów źródła mogą dawać tak dużo światła jak halogeny, świetlówki, nie mówiąc już o tradycyjnych żarówkach. Niemniej ważne są estetyczne walory LED – są elementem dekoracyjnym opraw oświetleniowych. Ich niewielki rozmiar pozwala na

Trwałość LED
Jak czytać oznaczenia na LED-ach

zainstalowanie ich w każdym, nawet najmniejszym oczku sufitowym, taśmie ozdobnej. Fakt, że LED-y emitują niewielką ilość ciepła w porównaniu do innych źródeł, umożliwia instalowanie ich np. w meblach, gdzie pięknie eksponują urodę form i faktur. Postęp w technologiach spowodował, że LED to już nie tylko mała dioda, ale i „żarówka” z powodzeniem zastępująca halogeny i świetlówki. Zaś minimalne zużycie prądu jest jej ogromna zaletą.

Tekst Joanna Zawadzka
zdjęcia – serwisy prasowe firm

Może Cię zainteresować: