Strona główna » Jak wybrać kosz na śmieci do ogrodu?

Jak wybrać kosz na śmieci do ogrodu?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
Jaki kosz na śmieci do ogrodu wybrać?

Kosz na śmieci to niezbędna konieczność przy każdym domostwie (oraz przy każdym innym budynku). Bardzo często dla właścicieli ogrodu estetyka gra bardzo ważną rolę i odpowiednie zagospodarowanie śmietnika jest bardzo istotne. Zasadnicza jest również kwestia dobrania pojemnika odpowiednich rozmiarów oraz takiego, który będzie nadawał się do przeznaczonych dla niego odpadów. Jeszcze przed zakupem warto zastanowić się nad każdym z tych tematów, ponieważ kosz na śmieci to sprzęt, który wymienia się bardzo rzadko.

Kosz na śmieci w ogrodzie – jaki powinien być?

Kosz na śmieci przede wszystkim powinien być dostosowany do odpadów, które będą się w nim znajdowały. Chodzi o to, aby był wykonany z materiałów odpornych na uszkodzenia mechaniczne, odkształcenia i działanie wszelkich substancji, które się w nim znajdą – na przykład środków czyszczących i innych detergentów, które mogłyby go trwale uszkodzić. Oprócz tego musi być przystosowany do standardów, jakie panują w danym kraju. Duży wybór wysokiej jakości koszy na śmieci do ogrodu można znaleźć między innymi na stronie https://www.castorama.pl/produkty/ogrod/odpady-i-segregacja/pojemniki-na-odpady.html. Chodzi między innymi o to, aby posiadał odpowiednią pokrywę i uchwyty, dzięki którym pracownicy zbierający odpady będą w stanie zamontować pojemnik na śmieciarce. Bardzo ważne jest, aby pamiętać również o odpowiednim usytuowaniu kosza na śmieci.

Chodzi o to, aby wybrane miejsce nie było powodem dyskomfortu domowników (lub nawet pogorszenia stanu zdrowotnego) i jednocześnie było dostępne zarówno dla mieszkańców posiadłości, jak i dla pracowników zakładów oczyszczania danej gminy. Aby mogli bezproblemowo opróżnić pojemnik, powinien być łatwo dostępny od strony ulicy. Jest to kwestia, której zasady zostały szczegółowo określone, a część z nich zapisana jest nawet w prawie. Pojemnik powinien znajdować się przy ogrodzeniu, w niedalekiej odległości od innego przejścia w ogrodzeniu (bramka lub brama). Śmietnik nie powinien znajdować się bliżej niż 3 metry od sąsiadującej działki, chyba że właściciele obu posiadłości sami dogadają się między sobą i przykładowo ustawią pojemniki blisko siebie przy rogach ogrodzenia. Dodatkowo warto wiedzieć, że umiejscowienie śmietnika nie może być w mniejszej odległości niż 10 metrów do najbliższych okien lub drzwi dowolnego budynku.

  Koniec z gryzoniami w Twoim ogrodzie

Ważne jest również, aby śmietnik wyglądał estetycznie – zarówno sam pojemnik, jak i jego otoczenie. Żaden z modeli kubłów nie prezentuje odpowiedniego charakteru wyglądu, który mógłby bezsprzecznie komponować się z każdym stylem ogrodu. Warto dlatego przygotować odpowiednie miejsce do postawienia go – może to być zamurowany kawałek posesji łączący się z pozostałą częścią ogrodzenia i z wejściem od strony ulicy. Z praktycznego punktu widzenia równie dobrze sprawdzą odpowiednio ustawione słupki ogrodzeniowe – takie, które pozwolą naciągnąć siatkę wokół wyznaczonego miejsca. Dla osłony można zastosować na przykład rozwiązanie opierające się na obsadzeniu danego miejsca krzewami.

Segregacja odpadów o czym musisz pamiętać

Przygotowując pojemniki warto wziąć pod uwagę, że należy prawidłowo segregować odpady. W tym celu potrzebnych jest więcej niż jeden pojemnik – są to osobne śmietniki na odpady zmieszane, na makulaturę i szkło. Obecnie w osobnych workach składuje się odpady organiczne (na przykład liście lub gałązki z ogrodu) oraz plastiki. Osoby dbające o wygląd posesji mogą zagospodarować odpowiednią ilość miejsca na pięć pojemników. Luźno leżące worki wyglądają nieestetycznie oraz mogą łatwo ulec uszkodzeniu przez co zebrana zawartość mogłaby łatwo się wysypać. Aby temu zapobiec można skorzystać na przykład ze specjalnych stojaków na worki do segregacji odpadów.

To niedrogie produkty, które składają się ze specjalnego stelaża oraz z umieszczonej na górze pokrywy. Przy niej znajduje się najczęściej dodatkowa ramka, na której można bezpiecznie zamontować worek. Taki sprzęt ułatwia zachowanie porządku i większej estetyki oraz ułatwia dalsze zapełnianie worka. Sklepy, w których można kupić taki sprzęt to na przykład castorama lub bardzo wiele portali internetowych. Należy pamiętać, aby przed przyjazdem firmy zbierającej odpady zdemontować zapełniony worek, a następnie go zostawić w widocznym miejscu przed płotem. Dobierając pojemniki na konkretne odpady, należy wziąć również pod uwagę powszechnie stosowane kolory każdego z nich.

  Leżanka ogrodowa - jaką wybrać? Porady i ranking

Kosz na śmieci jaką pojemność wybrać?

Przed zakupem konkretnego pojemnika warto zorientować się mniej więcej, jaką ilość śmieci będzie musiał pomieścić. Chodzi o to, aby przy założeniach pewnej ilości osób w domu oraz biorąc pod uwagę odstęp czasu między kolejnymi terminami odbioru odpadów nie zabrakło nigdy miejsca na śmieci typowo domowe. To samo dotyczy pojemników na odpady organiczne – w zależności od rozmiaru ogrodu oraz rosnących wewnątrz roślin, ilość odpadów może być różna. Jednym z najbardziej popularnych rozmiarów są pojemniki mieszczące około 240 litrów. To standardowy rozmiar, jaki najczęściej można dzisiaj spotkać przy domach.

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.