Strona główna » Co zrobić, aby choinka stała dłużej i nie gubiła igieł?

Co zrobić, aby choinka stała dłużej i nie gubiła igieł?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
co zrobic, aby choinka stała jak najdłużej

Choinka rozświetlona światełkami i ozdobiona kolorowymi dekoracjami jest obowiązkowym elementem świąt. Żywa choinka w domu tworzy wyjątkowy klimat. Ale też wymaga odpowiedniego traktowania. Możemy zdecydować się na tradycyjny świerk, wybrać stylową jodłę lub postawić na oryginalną sosnę. Jak znaleźć odpowiednie drzewko świąteczne? Co zrobić, by nie straciło swoich walorów dekoracyjnych i jak najdłużej mogło cieszyć nasze oczy?

Choinka – symbol Bożego Narodzenia. Co zrobić, by stała jak najdłużej?

Ciężko wyobrazić sobie Święta Bożego Narodzenia bez choinki, która zdobi nasz dom. Pomaga w stworzeniu świątecznego nastroju i jest miejscem, pod którym chowamy prezenty dla naszych bliskich. Rzadko kto zostawia moment ubierania choinki na ostatnią chwilę. Chcemy, aby jak najdłużej była ozdobą naszego domu. Tradycja ubierania świątecznego drzewka towarzyszy nam od wieków i jest jednym z najchętniej kultywowanych zwyczajów.

Przez wiele lat w naszych domach pojawiała się sztuczna choinka. Przez cały rok czekała cierpliwie na strychu, aby w grudniu trafić na salony. Po nowym roku drzewko i ozdoby z powrotem trafiały do pudła, by spędzić w nim kolejne miesiące w oczekiwaniu na świąteczny czas. Pierwszy świąteczny dylemat pojawia się w momencie wyboru drzewka. Lepsze będzie sztuczne – trwałe, kształtne i idealnie zielone, ale bez charakterystycznego zapachu, czy może żywe – intensywnie pachnące i naturalnie wyglądające, ale z perspektywą gubienia igieł?

Wbrew pozorom żywa choinka wcale nie musi oznaczać konieczności codziennego zbierania igieł. Wystarczy wybrać właściwe drzewko i zapewnić mu odpowiednie warunki. Co zrobić, aby choinka stała długo?

Żywa choinka – jak wybrać odpowiednie drzewko?

Sztuczne choinki, choć do niedawna tak popularne, dziś powoli odchodzą w zapomnienie. Coraz częściej decydujemy się na żywe drzewko, które poza naturalnym kolorem ma wyjątkowy zapach. Dlaczego warto postawić na żywą choinkę? Ponieważ ma naturalny wygląd, piękny kolor i pachnie lasem. Niestety żywa choinka jest nieco bardziej wymagająca od sztucznej. Wymaga od nas odrobiny uwagi oraz odpowiedniego traktowania.

  Styl Hamptons - idealny na lato - jak go stworzyć w mieszkaniu?

jak wybrać żywą choinkę

Wybór idealnej choinki wcale nie jest łatwy. Szczególnie jeśli chcemy, aby zdobiła nasz dom przez cały grudzień, a nie tylko kilka świątecznych dni. Decydując się na żywą choinkę mamy do wyboru dwie opcje – drzewko cięte i doniczkowe. Choinka cięta jest tańsza, ale zawsze mniej trwała. Z kolei choinka w doniczce daje nam możliwość podlewania przez cały okres świąteczny i późniejszego posadzenia w ogródku. Jest to przy okazji bardzo ekologicznym rozwiązaniem. Choinkę najlepiej kupować bezpośrednio w szkółce lub na stoisku, gdzie dowożone są drzewka wprost z plantacji. Żywa choinka od producenta jest świeżo ścięta, a to oznacza, że postoi znacznie dłużej.

Kolejną ważną decyzją jest wybór gatunku choinki. Kupując żywą choinkę zazwyczaj kierujemy się jej wyglądem, w końcu to on jest najważniejszy – choinka ma być ozdobą naszego domu. Przed kupnem drzewka warto jednak sprawdzić również cechy poszczególnych odmian i to, jaka choinka trzyma się najdłużej. Najdłużej w domu będzie stała sosna, ale najpiękniej będzie pachniał świerk, z kolei jodła pozwoli się udekorować bez podrażnionych dłoni.

Co zrobić, aby żywa choinka nie gubiła igieł?

Drzewa iglaste są wyjątkowo trwałe, potrafią przetrwać upały i deszcze, niestraszne są im też mrozy i intensywne opady śniegu, jednak po ścięciu wymagają odpowiedniej pielęgnacji, podobnie jak inne rośliny. Jeśli decydujemy się na żywą choinkę musimy zapewnić jej odpowiednie warunki. Drzewko nie lubi zbyt wysokich temperatur i bezpośredniego sąsiedztwa ciepła, więc warto znaleźć jej miejsce z dala od kominka czy grzejnika. Temperatura otoczenia nie powinna przekraczać 20 stopni. Do udekorowania choinki najlepiej wybierać oświetlenie led, które nie wytwarza ciepła.

co zrobić, żeby choinka nie gubiła igieł

Dobrym rozwiązaniem jest stojak choinkowy z możliwością dolania wody, w ten sposób można przedłużyć życie choinki. W przypadku choinki w doniczce wymagania są podobne, jednak stojak jest zbędny, a woda powinna trafiać bezpośrednio do donicy z drzewkiem. W przypadku choinki ciętej, warto przed postawieniem drzewka na stojaku przyciąć odrobinę pień i wstawić go do lekko ciepłej wody. Istnieją też preparaty przeznaczone do podlewania choinek, których zadaniem jest przedłużanie ich trwałości.

  Sypialnia w dwóch kolorach

Jeśli zadbamy o to, aby choinka nie była przesuszona, ona odwdzięczy się pięknymi wyglądem i zapachem na kolejne tygodnie. Stan drzewka można poznać po gałązkach – gdy opadają, choinka potrzebuje wody, gdy zmieniają kolor lub zasychają końce igieł, prawdopodobnie temperatura jest zbyt wysoka.

W momencie zakupu choinki warto zorientować się, czy rosła ona w doniczce, czy może trafiła do niej z gruntu po wcześniejszym podcięciu korzeni. W pierwszym przypadku, przy odpowiednim dbaniu o choinkę, mamy możliwość późniejszego zasadzenia jej w ogródku, w drugim szanse na przyjęcie się drzewka są bardzo niskie.

Jak zabezpieczyć choinkę przed dziećmi i zwierzętami?

Choinka na czas świąt zajmuje zazwyczaj honorowe miejsce w domu, przez co znajduje się w kręgu zainteresowań naszych czworonożnych przyjaciół i najmłodszych domowników. Wielobarwne, błyszczące ozdoby i światełka są atrakcją dla maluchów i kuszą zwierzaki, szczególnie te mruczące. Co zrobić, aby zabezpieczyć choinkę przed zwierzętami i dziećmi?

jak zabezpieczyć choinkę przed zwierzętami

Pierwszą kwestią jest ustawienie drzewka – w przypadku choinki ciętej na stojaku, musi być on jak najbardziej stabilny, co zapobiegnie ewentualnemu przewróceniu choinki. Przy mniejszych drzewkach częstym wyborem jest ustawienie choinki na podwyższeniu i to również powinno być przemyślane, drzewno nie powinno stać na łatwym do przewrócenia taborecie, ani lekkim stoliku czy szafce.

Dla zabezpieczenia wysokiej choinki warto przemyśleć przymocowanie jej do ściany, karnisza lub pobliskiego mebla. Choinkę stojącą na podłodze można też ogrodzić ozdobnym płotkiem, który utrudni do niej dostęp i zabezpieczy przed ewentualnymi szkodami. Posiadacze zwierząt powinni zrezygnować ze szklanych ozdób na rzecz tych nietłukących i zadbać o sposób ich zawieszenia na choince, dolne gałązki najlepiej pozostawić puste.

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.