Strona główna » Dlaczego coraz więcej osób buduje domy, zamiast kupować mieszkania?

Dlaczego coraz więcej osób buduje domy, zamiast kupować mieszkania?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
Budowa domu, a kupno mieszkania

Rynek nieruchomości dynamicznie się rozwija. Chociaż na każdym kroku możemy spotkać nowe inwestycje, stale brakuje mieszkań, które możemy kupić w dogodnym przez nas momencie. Ze względy na rosnące ceny oraz brak dostępności coraz więcej osób decyduje się na budowę domu. Z jakiego powodu coraz chętniej kupujemy działki zamiast mieszkań? Czy budowa domu to rzeczywiście bardziej opłacalne rozwiązanie? Zapewne te i wiele innych pytań, zadają sobie osoby, które w najbliższym czasie planują zainwestować w swoje „cztery kąty”. Aby nieco pomóc Wam z tym zagadnieniem, przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym podpowiadamy, jakie korzyści za sobą niesie wybudowanie domu.

Rynek nieruchomości

Na samym początku, warto również zaznaczyć, że coraz więcej osób decyduje się na inwestycję w nieruchomości. W przypadku lokat, czy innych oprocentowanych kont w banku, nie możemy liczyć na tak szybki zwrot zainwestowanych pieniędzy. Kolejną kwestią jest to, że każda nieruchomość to zawsze dobra inwestycja na przyszłość.

Jeżeli nawet na początku budujemy dom, czy kupujemy mieszkanie pod wynajem, to w przyszłości zawsze możemy je sprzedać z zyskiem lub przekazać dzieciom, czy innym członkom bliskich, aby zapewnić im łatwiejsze wejście w dorosłość. Ceny wynajmu mieszkań bardzo często są o wiele wyższe niż, rata za kredyt, dlatego nikogo nie dziwi już fakt, iż coraz więcej osób chce posiadać własny dom, czy mieszkanie. Które z tych rozwiązań jest bardziej opłacalne? Odpowiadamy w dalszej części poradnika.

Dom, czy mieszkanie: które rozwiązanie jest bardziej opłacalne?

Pomimo tego, iż nie brakuje ofert mieszkaniowych, które podchodzą od deweloperów w większości przypadków, musimy długo czekać, jeżeli oczywiście chcemy zakupić daną nieruchomość w atrakcyjnej cenie. W dużych miastach często taki czas oczekiwania wynosi nawet ponad rok, a już od połowy musimy spłacać pewną część kredytu. To tylko jeden z nielicznych powodów, dla których coraz więcej osób decyduje się na zakup działki i budowę domu.

  Kobieca kawalerka

Dlaczego warto się budować?

Przesłanek ku temu, że warto się budować, jest o wiele więcej. Jednak wśród kluczowych powodów, należy wskazać poniższe czynniki.

Po pierwsze: dom w cenie mieszkania

Budując dom sami, decydujemy o tym, w jakim budżecie chcemy się zamknąć. Coraz popularniejsza staje się budowa małych domów parterowych 70, czy 90- metrowych, których cena jest równa lub często o wiele niższa niż w przypadku zakupu mieszkania w bloku.

Po drugie: szybka realizacja

Kolejnym powodem, dla którego decydujemy się na budowę domy, zamiast kupna mieszkania, jest fakt, że mamy realny wpływ na to, jak będzie przebiegał etap realizacji. W przypadku domów parterowych wiele firm budowlanych może zrealizować taką inwestycję w stanie surowym zamkniętym już po dwóch, czy trzech miesiącach. Możliwość wcześniejszego wprowadzenia się do domu, wpływa na to, że środki, które płaciliśmy komuś za wynajem mieszkania, w którym obecnie mieszkamy, możemy przeznaczać w całości na spłatę swojej inwestycji.

Po trzecie: swoboda związana z projektem domu

Najczęściej to cena wpływa na to, jaki rodzaj nieruchomości zakupimy. W efekcie bardzo często wybieramy mieszkania, których rozkład, czy ogólna fasada budynku wcale nam nie odpowiada. Jeżeli jednak decydujemy się na budowę domu, sami możemy decydować o zmianach w projekcie. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z gotowych rozwiązań, które posiadają firmy projektowe. Bez względu na to, czy zależy nam na dużym domu, czy dodatkowym piętrze z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Istnieje wiele firm, które posiadają tego typu rozwiązania, jednak warto skorzystać z bazy profesjonalnych projektów. Dobrym przykładem mogą być projekty domów na https://wybieramprojekt.pl/, ponieważ możemy wybierać spośród 17 000 gotowych propozycji.

Po czwarte: działka

W przypadku dużych osiedli nie możemy liczyć na prywatność. Nawet jeżeli zakupimy mieszkanie z tarasem, to z każdej strony ktoś na nas patrzy. Sąsiedzi z naprzeciwka, z góry, czy przechodnie. W cenie mieszkania możemy za to zyskać dom z własną, prywatną działka, na której z pewnością poczujemy się swobodnie. Grill, opalanie, zabawa z dziećmi – bez względu na to, jakie mamy oczekiwania, posiadanie domu z pewnością pomoże je sprostać.

  Renowacja parkietu krok po kroku

Budowa domu opłaci się w przyszłości

Oczywiście powodów, dla których warto budować dom, jest o wiele więcej, jednak powyżej wskazaliśmy te, które wiele osób ceni sobie najbardziej. Najważniejsze jest jednak to, aby już na samym początku postawić na oszczędność i sięgnąć po rozwiązania, które zapewnią dodatkowe profity. Mowa tutaj oczywiście o profesjonalnym projekcie dostosowanym do naszych potrzeb.

Zamiast wydawać wysokie sumy na indywidualnie projektowany dom, możemy skorzystać z bazy nowoczesnych i funkcjonalnych domów, które z pewnością sprostają naszym oczekiwaniom. Dom w cenie mieszkania to z pewnością opcja, która coraz częściej wybierana jest przez osoby, którym zależy na posiadaniu własnych nieruchomości. Zamiast zgiełku mieszkań i dużej ilości sąsiadów, zyskujemy spokój, prywatność i komfort.

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.