Strona główna » Renowacja parkietu krok po kroku

Podłoga to miejsce szczególnie narażone na zarysowania, ścieranie czy ślady obuwia, ale także na działanie szkodliwych czynników chemicznych, jak alkohol i środki myjące – wymaga więc nie tylko systematycznej i starannej konserwacji, ale i renowacji.

Renowacja parkietu – jak ja przeprowadzić?

Często wydaje się nam, że renowacja parkietu wymaga pomocy profesjonalistów. Jednak dzięki zastosowaniu odpowiednich preparatów, z powodzeniem możemy wykonać ją sami. Marka Domalux podpowiada, jak właściwie przeprowadzić renowację drewnianej podłogi krok po kroku. Jeśli jednak nie zdecydujemy się sami odnawiać parkiet, będziemy wiedzieli co nas czeka kiedy fachowcy rozpoczną swoje działania.

Przygotowanie parkietu do renowacji

Powierzchnię przeznaczoną do renowacji należy wycyklinować. Jeżeli jest ona mocno zużyta i po cyklinowaniu nadal widoczne są na niej ubytki, należy je zaszpachlować (np. preparatem Domalux Capon Szpachla), a następnie drobnoziarnistym papierem ściernym wykonać szlifowanie końcowe.

Po cyklinowaniu i szlifowaniu drewnianą podłogę bardzo dokładnie oczyśćmy z kurzu oraz pyłu. Kilka godzin po zakończeniu prac cykliniarskich i szlifierskich, kiedy wszystkie nieczystości opadną na powierzchnię, staranne ją odkurzmy, przetrzyjmy mopem oraz ściereczkami antystatycznymi.

Salon przed lakierowaniem powinien być uszczelniony i zabezpieczony przed dostawaniem się do niego nieczystości. Szczególnie niekorzystne są przeciągi, które mogą nanosić drobne zabrudzenia z sąsiednich pomieszczeń. Należy także pamiętać, że optymalne warunki do przeprowadzania prac lakierniczych to 15-25°C i wilgotność w granicach 45-65%.

Wybór lakieru do renowacji parkietu

Lakier wybieramy w zależności od przeznaczenia oraz efektu estetycznego, który chcemy osiągnąć. Tradycyjne lakiery oparte są na rozpuszczalnikach (np. Domalux Classic Silver), jednak coraz większą popularnością zaczynają cieszyć się także lakiery wodorozcieńczalne (np. Domalux Professional Poliuretan Aqua 2S). Oba produkty dostępne są w wersji połysk bądź półmat, co gwarantuje szerokie możliwości aranżacyjne dostosowane do rodzaju i przeznaczenia pomieszczenia, a także koloru drewna podłogowego.

  Parkiet kontra panele – co wybrać

Każdy z produktów przed użyciem musi być bardzo dokładnie wymieszany. Produkty w wersji połysk mieszamy energicznie, wstrząsając szczelnie zamkniętym pojemnikiem przez ok. 60 sek. W przypadku lakierów półmatowych zawarty w nich materiał matujący w naturalnym procesie osiada na dnie pojemnika. W celu jego wzruszenia na początku należy użyć czystego i gładkiego narzędzia, np. listewki. Takie działania zapobiegną nierównomiernemu połyskowi podłogi.

Mieszanie należy powtarzać także w trakcie lakierowania. Podłogę lakierujemy wałkiem lub pędzlem (miejsca trudniej dostępne). Nakładamy 2-3 warstwy lakieru pamiętając, że między kolejnymi warstwami należy zachować zalecane przez producenta odstępy czasu. Polakierowana powierzchnia może być eksploatowana już po 3 dniach, lecz pełną wytrzymałość uzyskuje po tygodniu.

zdjęcia i konsultacja Domalux

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.