Strona głowna Nieruchomości Mieszkania do wynajęcia

Mieszkania do wynajęcia

przez pytanieomieszkanie
Mieszkania do wynajęcia

Mieszkania wynajmowane są każdego dnia. Oferty pojawiają się na bieżąco – gdzie ich szukać? Na specjalnych, poświęconych wynajmowi portalach.

Wynajem czy kupno – co opłaca się bardziej

Wiele osób traktuje wynajem mieszkania jak inwestycję w nieswój lokal. Pieniądze, którymi co miesiąc opłacają wynajem, wolą zainwestować w kupno nieruchomości. Z drugiej jednak strony warto wziąć pod uwagę, że kupno mieszkania (a w szczególności na kredyt) to zobowiązanie na wiele lat. Jeśli na przykład nie jesteśmy pewni czy z danym miastem chcemy związać się w przyszłości, kupno mieszkania może pokrzyżować nasze późniejsze, finansowe plany. Ponadto, obecnie ceny nieruchomości są bardzo wysokie – bardziej opłacalne może być wynajmowanie apartamentu do czasu aż tak zwana „bańka” pęknie.

Wynajem mieszkania – dostępne opcje

Jeśli spojrzeć na rynek mieszkań, przekonamy się, że możliwości są nieskończone. Setki ofert dostępnych jest w dużych i małych miastach. Do wynajęcia są zarówno kawalerki jak i większe lokale, które swobodnie dzielić można z rodziną lub znajomymi. To drugie rozwiązanie sprawdza się najczęściej w przypadku studentów. Jak wygląda to w kosztach? Wynajęcie kawalerki, chociaż zapewnia większą prywatność, jest zdecydowanie droższe niż wynajem mieszkania przez kilka osób. W dużym mieście, za średniej wielkości kawalerkę zapłacimy około 1500-2000 zł, podczas gdy za wynajęcie samego pokoju zapłacimy na przykład 700-800 zł (za pokój nieprzechodni).

Gdzie szukać mieszkań

Poszukiwanie mieszkania do wynajęcia warto przeprowadzić w Internecie. Bardzo wiele jest stron, na których zamieszcza się oferty. Takie bazy mieszkań cieszą się ostatnio niezwykłą popularnością. W jednym miejscu znaleźć można zróżnicowane oferty i z łatwością je porównać. Samo korzystanie ze stron jest też intuicyjne – wybrać da się różne filtry, takie jak na przykład cena, metraż, ilość pokoi czy nawet konkretna dzielnica miasta.

  Parapet wewnętrzny - dobrze wybrany

Dzięki tym kryteriom, system pokaże nam najbardziej dopasowane oferty. Warto być na bieżąco z ogłoszeniami – często nowe oferty pojawiają się i znikają w ciągu paru godzin. Warto zauważyć, że często podane na portalu ceny można jeszcze negocjować z właścicielami – dobrze jest zapytać o to zanim podpiszemy umowę. Na portalach z bazami mieszkań można też włączyć opcję automatycznego przesyłania ofert na wskazany przez nas adres mailowy.

Mieszkań można szukać również na portalach społecznościowych – często właśnie tam właściciele mieszkań wrzucają informację o poszukiwanych lokatorach. Tworzone są też specjalne grupy ogłoszeniowe, gdzie na przykład studenci informują o tym, że wkrótce zwalniają pokój w mieszkaniu i szukają kogoś na swoje miejsce.

Na co zwrócić uwagę, wynajmując mieszkanie

Wynajmując mieszkanie warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Dobrze jest sprawdzić na mapie faktyczne położenie mieszkania – określenia takie jak „blisko do tramwaju” czy „dobra komunikacja” nie są bardzo konkretne i może się okazać, że „blisko” oznacza 20-minutowy spacer. Istotną informacją jest także rozkład pomieszczeń – pokoje przechodnie są zdecydowanie mniej atrakcyjne. Ważne dla osób zmotoryzowanych są też miejsca postojowe lub garaż – zazwyczaj za garaż trzeba dodatkowo zapłacić.
Warto też sprawdzić rodzaj ogrzewania – elektryczne jest bowiem bardziej kosztowne, szczególnie w starym budownictwie. Podpisując umowę dobrze jest przeczytać ją dokładnie i mieć pewność co do warunków – w szczególności okresu wypowiedzenia.

W dzisiejszych czasach przeprowadzki to standard. Lokatorzy zmieniają mieszkania nawet po kilka razy w roku. Dlatego też rynek nieruchomości rozwija się bardzo prężnie, a wybór mieszkań jest naprawdę duży. Warto przyjrzeć się uważnie zamieszczanym w Internecie ofertom i wybrać idealne lokum dla siebie.

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę