Koniec z gryzoniami w Twoim ogrodzie

Z pozoru mały gryzoń w postaci nornicy nie wydaje się być dużym szkodnikiem. Okazuje się jednak, że jest w stanie wyrządzić niemałe szkody w ogrodzie. Lubuje się w kopaniu tuneli, ale na tym nie kończy. Ogród, w którym grasują nornice, zaczyna tracić swoje pierwotne piękno. Gryzonie te podgryzają korzenie roślin i cebule kwiatowe. Nie pogardzą też młodą korą drzew. Ich ostre zęby bez trudu przegryzą gałęzie, zdrewniałe korzenie i korę. Swoje żery rozpoczynają po zmroku. 

Czas na zwalczanie nornic

Jeśli w naszym ogrodzie pojawią się nornice, trzeba liczyć się z tym, że zaczną one zjadać owoce i nasiona roślin, ich liście, zielone części ziół i warzyw. Ich szkodliwość z pewnością nie umknie naszej uwadze. Większość roślin ma swój system korzeniowy na głębokości, w której nornice drążą swoje tunele. W trakcie kopania jest on podgryzany i naruszamy, przez co roślina nie jest już w stanie pobierać potrzebnych jest do życia składników odżywczych.

Znalezione w ziemi cebule roślin zimujących niestety padają ofiarą tych szkodników. Świetnie czują się w żyznej i próchniczej glebie, lekkiej  przewiewnej. Jeśli mamy już w ogrodzie krety, to bardzo prawdopodobnie jest pojawienie się też nornic, które chętnie wykorzystają wykopane przez nie tunele. Można uchronić się przed niszczeniem roślin cebulowych i drzewek, sadząc je w odpowiednich koszykach – drucianych lub plastikowych. Z kolei drzewka można zabezpieczyć od dołu specjalną siatką. Nornice nie lubią zapach czosnku, mięty, czarnej porzeczki ani wilczomlecza, dlatego warto je uprawiać w ogrodzie.

Siatka PCV również będzie pomocna!

Pomocna jest też specjalna siatka z PCV z oczkami, którą rozkłada się pod uprawy. Utrudnia ona drążenie tuneli i korytarzy szkodnikom. Ze sposobów na nornice wymienia się rozkładanie żywołapek i trutek, ale nie są to polecane metody, wręcz niebezpieczne. Odstraszająco na gryzonie zadziałają koty i psy w ogrodzie, przez co zaczynają unikać tego miejsca. Można też włożyć do nor rozgniecione ząbki czosnku, roztarte lisice bzu/orzecha włoskiego. Inną opcją jest odstraszanie dźwiękiem. Jako, że nornice są płochliwe, odstraszyć mogą je dźwięki wydawane przez aluminiowe puszki na metalowym drucie, które należy umieścić w pobliżu ich nor. Są też specjalne odstraszacze dźwiękowe, które odstraszają gryzonie, wpływając na ich układ nerwowy.

Wszystkie te sposoby nie dają stuprocentowej gwarancji pozbycia się nornic z ogrodu. Najlepiej jest skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która trudni się w zwalczaniu szkodników. Firma Stander stosuje metodę fumigacji fosforowodorem. Gaz jest w stanie spenetrować wszystkie korytarze i uśmiercić gryzonie w bezbolesny sposób. Więcej szczegółów do znalezienia na stronie internetowej: https://www.stander.pl/uslugi/skuteczne-zwalczanie-kretow-i-nornic-metoda-fumigacji/

1 komentarz

  1. Avatar
    Paweł Listopad 15, 2019

    Każdy kto ma ogródek przy mieszkaniu, domu, czy działkowy doskonale wie, jak dużym problemem są nornice. Warto spróbować każdej metody, aby odstraszyć te szkodniki.

Pozostaw odpowiedź

Only registered users can comment.