Strona główna » Koniec z gryzoniami w Twoim ogrodzie

Koniec z gryzoniami w Twoim ogrodzie

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
Zwalczanie nornic w ogrodzie

Z pozoru mały gryzoń w postaci nornicy nie wydaje się być dużym szkodnikiem. Okazuje się jednak, że jest w stanie wyrządzić niemałe szkody w ogrodzie. Lubuje się w kopaniu tuneli, ale na tym nie kończy. Ogród, w którym grasują nornice, zaczyna tracić swoje pierwotne piękno. Gryzonie te podgryzają korzenie roślin i cebule kwiatowe. Nie pogardzą też młodą korą drzew. Ich ostre zęby bez trudu przegryzą gałęzie, zdrewniałe korzenie i korę. Swoje żery rozpoczynają po zmroku.

Czas na zwalczanie nornic

Jeśli w naszym ogrodzie pojawią się nornice, trzeba liczyć się z tym, że zaczną one zjadać owoce i nasiona roślin, ich liście, zielone części ziół i warzyw. Ich szkodliwość z pewnością nie umknie naszej uwadze. Większość roślin ma swój system korzeniowy na głębokości, w której nornice drążą swoje tunele. W trakcie kopania jest on podgryzany i naruszamy, przez co roślina nie jest już w stanie pobierać potrzebnych jest do życia składników odżywczych.

Znalezione w ziemi cebule roślin zimujących niestety padają ofiarą tych szkodników. Świetnie czują się w żyznej i próchniczej glebie, lekkiej przewiewnej. Jeśli mamy już w ogrodzie krety, to bardzo prawdopodobnie jest pojawienie się też nornic, które chętnie wykorzystają wykopane przez nie tunele. Można uchronić się przed niszczeniem roślin cebulowych i drzewek, sadząc je w odpowiednich koszykach – drucianych lub plastikowych. Z kolei drzewka można zabezpieczyć od dołu specjalną siatką. Nornice nie lubią zapach czosnku, mięty, czarnej porzeczki ani wilczomlecza, dlatego warto je uprawiać w ogrodzie.

Siatka PCV również będzie pomocna!

Pomocna jest też specjalna siatka z PCV z oczkami, którą rozkłada się pod uprawy. Utrudnia ona drążenie tuneli i korytarzy szkodnikom. Ze sposobów na nornice wymienia się rozkładanie żywołapek i trutek, ale nie są to polecane metody, wręcz niebezpieczne. Odstraszająco na gryzonie zadziałają koty i psy w ogrodzie, przez co zaczynają unikać tego miejsca. Można też włożyć do nor rozgniecione ząbki czosnku, roztarte lisice bzu/orzecha włoskiego. Inną opcją jest odstraszanie dźwiękiem. Jako, że nornice są płochliwe, odstraszyć mogą je dźwięki wydawane przez aluminiowe puszki na metalowym drucie, które należy umieścić w pobliżu ich nor. Są też specjalne odstraszacze dźwiękowe, które odstraszają gryzonie, wpływając na ich układ nerwowy.

  Akacja czy robinia akacjowa? Uprawa w ogrodzie

Wszystkie te sposoby nie dają stuprocentowej gwarancji pozbycia się nornic z ogrodu. Najlepiej jest skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która trudni się w zwalczaniu szkodników. Firma Stander stosuje metodę fumigacji fosforowodorem. Gaz jest w stanie spenetrować wszystkie korytarze i uśmiercić gryzonie w bezbolesny sposób. Więcej szczegółów do znalezienia na stronie internetowej: https://www.stander.pl/uslugi/skuteczne-zwalczanie-kretow-i-nornic-metoda-fumigacji/

Może Cię zainteresować:

1 komentarz

Paweł

Każdy kto ma ogródek przy mieszkaniu, domu, czy działkowy doskonale wie, jak dużym problemem są nornice. Warto spróbować każdej metody, aby odstraszyć te szkodniki.

odpowiedz

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.