Strona główna » Pokój dla dziecka – na co zwrócić uwagę?
Ładny pokój dziecka

Urządzając mieszkanie, bierzemy pod uwagę potrzeby wszystkich domowników. Są więc pomieszczenia, z których korzystają zarówno rodzice, jak i dzieci – salon, kuchnia, łazienka z toaletą, przedpokój, ale też takie, których głównym użytkownikiem będzie jedna lub dwie osoby. Najczęściej jest to sypialnia dla rodziców oraz pokój dla dziecka.

Ten ostatni sprawia najwięcej kłopotu, ponieważ musi zapewniać wiele różnych wymogów.

Spis treści porady

Podstawowe funkcje pokoju dziecięcego

Dziecko potrzebuje własnego miejsca do snu, zabawy, nauki i wypoczynku. Dodatkowo, własnej przestrzeni do uprawiania swojego hobby i rozwijania zainteresowań a także przyjmowania gości.

Jednocześnie dziecko rośnie, rozwija się a wraz z rozwojem zmieniają się potrzeby i zainteresowania. Dziecięcy pokój musi podlegać przemianom podobnie jak dojrzewający organizm.

Nie sposób jednak za każdym skokiem rozwojowym dziecka zmieniać całe wyposażenie pokoju. Byłoby to zarówno kosztowne, jak też czasochłonne. Przed urządzaniem pokoju dla dziecka warto dobrze przemyśleć, co szczególnie należy brać pod uwagę.

Położenie i oświetlenie pokoju dla dziecka

To podstawowa i najważniejsza kwestia. Jeżeli są takie możliwości, to pokój dziecięcy powinien być położony od południowej lub zachodniej strony świata. Dostęp do dziennego światła jest bardzo ważny. Przebywanie w sztucznym świetle źle wpływa na organizm, osłabia wzrok, a ponadto powoduje rozdrażnienie i zakłócenia snu.

Zachodnia strona to ograniczenie promieni słonecznych rano (minus), lecz dłuższe doświetlenie w godzinach popołudniowych (plus). Ponieważ dzieci po zajęciach przedszkolnych lub po lekcjach dłużej przebywają w domach niż rano, warto rozważyć zachodnie położenie dziecięcego królestwa.

Kolejnym ważnym punktem jest położenie pokoju względem ulicy. Najlepiej, gdyby był położony jak najdalej od ulicy, szczególnie, jeżeli jest ruchliwa lub z przebiegającymi torami tramwajowymi. Bezustanny hałas powoduje rozdrażnienie, utrudnia zasypianie oraz zaburza sen. Bardzo źle wpływa na rozwój dojrzewającego układu nerwowego.

Kolorystyka dziecięcej sypialni

Wbrew powszechnym poglądom, pokój dziecięcy nie powinien być nasycony zbyt dużą ilością barw i wzorów. Kolorowe tapety z dziecięcymi wzorami szybko się nudzą, podobnie jak ściany pomalowane w mocne kolory. W połączeniu z kolorowymi zabawkami i dodatkami może powstać ogólne wrażenie chaosu i nerwowości. Najlepiej wprowadzić jedną, łagodną wiodącą linię kolorystyczną uzupełnianą o barwniejsze dodatki.

  Wygodna kanapa do salonu

Wybór kolorów jest dowolny, lecz warto, by były one jasne i pastelowe. Na łagodnym, szarym, białym tle ładnie wyglądana przykład mleczno-żółty, różowy, błękitny, zielony, lub ich połączenie.

Im bardziej pokój skierowany jest na północ, tym więcej powinien być rozświetlony jasnymi barwami.

Sztuczne światło w pokoju

Dzieci dużo się bawią, rysują i czytają. Pokój powinien być dobrze doświetlony. Niezbędna jest dobre oświetlenie centralne oraz dodatkowe oświetlenie boczne. Łagodne, przyciemniane lampki odpowiednie są jedynie do rozjaśniania mroku przy zasypianiu tych maluchów, które naturalnie boją się ciemności.

Meble i dodatki wymagają starannego przemyślenia

Meble są najważniejsze. Jednocześnie stanowią najpoważniejszy koszt. Można jednak w taki sposób zaplanować urządzanie pokoju dla dziecka, by nie było konieczności częstej ich wymiany. Poza specjalnymi meblami dla niemowląt (przewijaki, krzesełka do karmienia i szczebelkowe łożeczka), meble można dobrać tak, by służyły przez długie lata. Już czterolatek może spać na tapczanie, który dotrwa z nim do nastoletniego wieku. Podobnie jest z biurkiem i szafą oraz komodami i półkami. Dziecięce wzornictwo na meblach szybko się nudzi, a latorośl stanowczo zacznie się domagać bardziej dorosłego umeblowania. Meble do pokoju dziecięcego powinny być proste i jasne, z naturalnego drewna lub pomalowane na jasne kolory.

Półki to kolejny niezbędny mebel w pokoju dziecka, zarówno tego małego, jak też nastoletniego. Nie ma takiej ilości półek, której dziecko by nie zagospodarowało. Maluch zamieści na półce swoje zabawki i ulubione pluszaki, starsze dziecko książki, zeszyty i ulubione pamiątki. Nastolatek półki wykorzysta również do ekspozycji swojego hobby lub zainteresowań.

Coraz częściej w sklepach można spotkać „rosnące” wraz z dzieckiem biurka oraz łóżka. Specjalne mechanizmy pozwalają na podwyższanie blatów biurek oraz przedłużanie łóżek. W ostatnim przypadku konieczna jest jedynie wymiana materaca.

  Nowoczesne baterie kuchenne i łazienkowe

To, co powinno się brać pod uwagę przy zakupie mebli do pokoju dziecka to solidność wykończenia oraz bezpieczeństwo zdrowotne farb, garbników i lakierów. Przed zakupem zawsze trzeba sprawdzić te składniki.

Nie bagatelizuj dodatków

Dodatki tworzą atmosferę pokoju. O ile meble i kolorystyka ścian mogą być uniwersalne, o tyle dodatki kreują przeznaczenie pomieszczenia. Znaczącym walorem jest ich niska cena i wybór, co pozwala na częstą zmianę wystroju. Przy zachowaniu tych samych mebli dodatkami można wykreować pokój księżniczki (różowe zasłonki, kapa na łóżko, miękkie poduszki, puchaty dywanik) lub też tor wyścigowy mistrza kierownicy (dywan z torem samochodowym, plakaty wyścigowych aut na ścianach).

Dodatkami można akcentować pory roku (zimowe i świąteczne kolory i wzory na pościeli, narzutach, zasłonkach i poduszkach).

Ta sama komoda zmieni charakter, jeżeli się wymieni gałki do szuflad. Drewniane, kolorowe pasują do pokoju malucha, gwiazdki i kwiatki spodobają się przedszkolakowi, natomiast nastolatka będzie zachwycona kryształowymi gałkami w stylu glamour.

Pudełka i pojemniki do przechowywania… wszystkiego

Bez nich nie ma szansy na zapanowaniem nad tysiącem dziecięcych drobiazgów. Wspaniale porządkują przestrzeń i pozwalają na znakomite segregowanie wszystkich dziecięcych „przydasiów”. Duże i małe służą do przechowywanie kredek, klocków, ubrań dla lalek i samochodzików.

Bardzo ładnie wyglądają pudełka i pojemniki, jeżeli mają różnorodne wielkości i kształty, a jednocześnie są dopasowane do kolorystyki mieszkania.

 

Pokój dziecięcy to przede wszystkim odpowiednie meble i oświetlenie. Dodatkami można bardzo szybko i przy niewielkim zaangażowaniu finansowym zmienić wystrój pokoju, dopasować je do wieku dziecka i zainteresowań.

 

Może Cię zainteresować:

1 komentarz

Tereska

Urządzając i kupując wyposażenie do pokoju dla dziecka trzeba pamiętać o naprawdę wielu rzeczach. Dlatego wszystkie tego typu artykuły uważam za wartościowe i pomocne.

odpowiedz

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.