Strona główna » Rośliny w domu – aranżacja mieszkania z roślinami
Mieszkanie z roślinami

Dom bez roślin to martwy dom. Nawet najpiękniej zaaranżowane mieszkanie beż żywych kwiatów przypomina jedynie katalogowy projekt do inspiracji.

Zielone rośliny wprowadzają do wnętrza życie i stanowią niezwykłą ozdobę. Rzadko zdajemy sobie sprawę z tego, że bardzo indywidualizują nasze wnętrza. Mieszkaniom urządzonym w tym samym stylu różnicują i nadają osobistego akcenty właśnie zielone rośliny, ich gatunki, sposób ekspozycji. Oprócz tego mają wiele innych walorów. Warto je poznać.

Spis treści porady

Zalety zielonych, domowych roślin doniczkowych

O zaletach uprawy roślin domowych można pisać w nieskończoność. Oto najważniejsze z nich:

1) relaks i wypoczynek

Żywa zieleń ma bardzo dobry wpływ na nasze samopoczucie i sprawia, że czujemy się zrelaksowani. Doskonale wpływa na wzrok, układ nerwowy i oddechowy. W wielu miejscach użyteczności publicznej (np. w biurowcach, centrach handlowych) specjalnie instaluje się mini ogródki, by stymulować w ten sposób redukcję stresu użytkowników. Domowa zieleń działa kojąco na zszargane nerwy mijającego dnia.

2) oczyszczanie powietrza

Rośliny w sposób naturalny oczyszczają powietrze (pochłaniają szkodliwe substancje) oraz poprawiają wilgotność powietrza. Wszechobecny smog, który stał już plagą społeczną oraz poważnym czynnikiem chorobotwórczym jest trudny do uniknięcia. Mieszkanie z dużą ilością roślin jest enklawą czystego powietrza. Wiele roślin to naturalne filtry powietrza.

  • Paprotka stojąca na telewizorze została uznana za relikt słusznie minionych czasów. Tymczasem ustawianie tej ośliny w takim właśnie miejscu miało całkiem racjonalną przyczynę – paprocie neutralizują promieniowanie, emitowane przez urządzenia elektryczne. Oczywiście, nie jest konieczne stawianie jej bezpośrednio na tych urządzeniach (wąskie telewizory już się do tego nie nadają). Wystarczy, jeżeli w mieszkaniu znajduje się chociaż jedna roślina. Paprocie ponadto oczyszczają powietrze i wchłaniają szkodliwe związki. To naturalne urządzenia antysmogowe w naszych domach.
  • Bluszcz pospolity skutecznie usuwa z powietrza szkodliwe dla ludzi, a zawarte w meblach związki chemiczne – formaldehyd, benzen, tlenek węgla oraz trichloroetan. Nowy mebel szybko traci swój fabryczny zapach w „starciu” z bluszczem. Ponadto, ta roślina szybko rośnie i pięknie się rozrasta.
  • Skrzydłokwiat, oprócz oczyszczania z tymi samymi związkami, co bluszcz pospolity, pochłania z powietrza zarodniki grzybów i pleśni. Jest to szczególnie ważne dla alergików, gdyż grzyby i pleśnie są czynnikami alergizującymi.
  • Sansewieria, potocznie zwana językami teściowej, ze względu na długie, wąskie, twarde i ostro zakończone liście jest ze wszech miar polecaną rośliną, wręcz obowiązkową w każdym domu. Doceniona jest nawet przez NASA. Pochłania dwutlenek węgla z powietrza i przekształca go w czysty tlen. Oczyszcza powietrze z toksyn. Jest niezwykle prosta w uprawie, ponieważ ma małe wymagania. Idealna dla gapowiczów, zapominających o podlewaniu, ponieważ nie lubi zbyt mokrego podłoża. Bardzo łatwo się rozmnaża – wystarczy pocięte kawałki liścia wsadzić do doniczki z ziemią.
  • Figowiec, a najlepiej ficus benjamina to kolejna roślina zalecana przez NASA ze względu na swoje znakomite właściwości oczyszczające powietrze, szczególnie z formaldehydu i ksylenów, zawartych w meblach i dywanach.
  Kolory do kuchennych sosnowych mebli

Aranżacja mieszkania z roślinami

Zieleń znakomicie się nadaje do wyznaczania stref mieszkania. Dobierając je odpowiednio, można, bez konieczności stawiania ścianek działowych znakomicie oddzielić strefę wypoczynku od strefy pracy.

Kilka ustawionych w rzędzie odpowiednio wysokich roślin w doniczkach (najładniej wyglądają tego samego gatunku) mogą stanowić atrakcyjny, zielony murek, umownie oddzielający jadalnię od pozostałej części salonu. W tej funkcji znakomicie się sprawdzi większość wysokich roślin, ze szczególnym uwzględnieniem sansewierii, skrzydłokwiatu oraz papirusa. Cibora, czyli papirus jest równie łatwa w uprawie, z tym, że wymaga nieustannie mokrego podłoża. Poza wodą (papirusowi nie grozi przelanie) cibora niczego nie potrzebuje.

Kurtynę z żywych roślin łatwo uzyskać poprzez zawieszenie u sufitu koszyków lub makram z donicami. Pięknie w nich wyglądają rośliny wiszące i pnące, np. zielistka (również oczyszcza powietrze), bluszcz, cissus i epipremnum oraz hoja.

Domowa palmiarnia łączy w sobie zalety ogrodu zimowego z salonem wypoczynkowym. 2-3 palmy ustawione w kącie koło kanapy, wraz z kilkoma roślinami pnącymi i wiszącymi stworzą mini oranżerię w domu.

Pasja, hobby i edukacja.

Uprawianie roślin w doniczkach może być wspaniałym hobby. Nie ma większej przyjemności, niż obserwowanie, jak pięknie rozwijają się uprawiane przez nas kwiaty. Dodatkowo, to znakomite lekcje botaniki dla dzieci. Rozpoznają kolejne etapy rozwoju roślin, ich potrzeby (światło, odżywki), obserwują każdy nowy pączek, listek i łodygę. jednocześnie mają okazję poznać różne sposoby rozmnażania roślin (kłącza, odnóżki).

Wady uprawy roślin domowych

Przy ogromnej ilości zalet, nie wolno zapomnieć o wadach uprawianych roślin domowych.

1. Toksyczność

Rośliny domowe nie nadają się do jedzenia. Jeżeli jednak w domach są małe, z natury ciekawskie dzieci, uprawa niektórych z nich powinna być objęta szczególną ostrożnością.

  • Skrzydłokwiat, ten sam, który znakomicie oczyszcza powietrze, zawiera groźne alkaloidy, które mogą bardzo silnie podrażnić skórę dziecka, a ugryziony liść doprowadzić nawet do zaburzeń rytmu serca.
  • Gwiazda betlejemska przy złamaniu wydziela niezwykle trujący sok. Podrażania skórę i jest silnie trująca.
  • Kaktusy są kłujące i równie toksyczne.
  Czy naczynia emaliowane nadają się na kuchenkę elektryczną?

2. Pasożyty i grzyby

Błędy w uprawie lub pasożyty (czasami przyniesione ze sklepu wraz z roślina lub ziemią) są przyczyną chorób roślin. Rozwijające się na kwiatach grzyby i pleśnie dają efekt odwrotny do zamierzonego. Nie tylko niszczą roślinę, lecz również wydzielają szkodliwe toksyny.

Pasożyty – mącznik szklarniowy, wciornastki to małe owady. Oprócz niszczenia roślin (atakują kolejno prawie wszystkie) uprzykrzają życie domownikom.

Można z nimi walczyć za pomocą środków chemicznych (nieobojętnych dla zdrowia) lub też radykalnym usunięciem zainfekowanych roślin z mieszkania.

Warto czy nie warto?

Mimo tych trudności, walory uprawy roślin w mieszkaniu przewyższają wady. Przed zakupem rośliny do domu warto dobrze rozpoznać potrzeby domowego kwiatu, jego wrażliwość na ataki pasożytów i grzybów. Najważniejsza jest jednak ochrona małych dzieci i domowych zwierząt przed przypadkowym kontaktem z trującą rośliną.

Może Cię zainteresować:

1 komentarz

Aga

Czyli paprotki rodem z PRL wracają??

odpowiedz

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.