Strona główna » Jaki dywan do salonu wybrać?

Urządzając salon, często zapominamy o dodatkach, które nadają wnętrzu charakteru i ostatecznego sznytu. Niezwykle istotnym elementem dekoracyjnym jest dywan. Stanowi dopełnienie pomieszczenia i pozwala zatuszować drobne niedoskonałości. Salon jest wizytówką mieszkania, ponieważ zwykle w tym pomieszczeniu przyjmujemy gości. Z tego powodu warto zastanowić się nieco dłużej nad wyborem idealnego dywanu. Jaki dywan do salonu wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Wielkość dywanu do mieszkania

Wielkość dywanu należy dopasować do wymiarów pokoju oraz mebli. W przypadku dużej powierzchni, można pokusić się o zakup dywanu o imponujących rozmiarach. Nie przytłoczy dużego wnętrza i pięknie podkreśli podłogę lub zamaskuje mankamenty starego parkietu czy wysłużonych paneli. Nie należy jednak zasłaniać dywanem całej podłogi, ponieważ takie rozwiązanie wygląda ciężko i niemodnie, zwłaszcza jeśli urządzamy pokój w stylu nowoczesnym. Dodatkowo zatraca swoją funkcję estetyczną, ponieważ stanowi wyłącznie tło dla wyposażenia salonu.

Urządzając pokój dzienny o niewielkim metrażu, lepszym wyborem będzie mały dywan. Warto wygospodarować dla niego miejsce w części wypoczynkowej, obok kanapy, narożnika lub fotela. Dzięki temu unikniemy zetknięcia stóp z zimną podłogą, a dywan ulokowany w tym miejscu sprawia, że wnętrze staje się bardziej przytulne i zachęca do relaksu.

Jaki kolor dywanu wybrać?

Dywan do salonu nie powinien zlewać się kolorystycznie z podłogą. Dobieranie tego elementu dekoracyjnego pod kolor paneli czy parkietu jest złym pomysłem, ponieważ traci wtedy swój urok. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest dopasowanie dywanu pod kolor mebli, ścian lub innych tekstyliów zastosowanych w pokoju.

Osoby, którym zależy na wyeksponowaniu dywanu, mogą dobrać go na zasadzie kontrastu. Neutralnym i zawsze modnym posunięciem jest zakup modelu w odcieniach kawy z mlekiem, beżu, brązu, grafitu i szarości. Takie barwy nie tylko pasują do większości wnętrz, ale również nie widać na nich brudu. W przypadku salonu, który jest zazwyczaj kluczowym miejscem w domu, ma to szczególne znaczenie.

  Jak dbać o lodówkę?

Jaki wzór będzie pasował do mojego mieszkania?

Kupując dywan, warto zwrócić uwagę na jego wzór. W przypadku salonu bez dużej ilości ozdób i kolorów, warto wybrać wzorzysty dywan. Zdecydowane motywy geometryczne czy kwiatowe ożywią i uatrakcyjnią mało wyraziste wnętrze. Za pomocą wzorów można również optycznie powiększyć salon lub poprawić jego proporcje. Na przykład w wąskim pomieszczeniu dobrze sprawdzi się dywan w poprzeczne pasy, który sprawi, że pokój będzie wyglądał na szerszy.

W przypadku mieszkań, w których zastosowano wiele barw, faktur i deseni, lepiej wygląda prosty dywan. Dodatkowy, bardzo wyrazisty element mógłby wprowadzić do wnętrza niepotrzebny chaos. Wzorzysta tapeta czy materiał na narożniku są wystarczającą ozdobą salonu i warto wybrać bardziej stonowane barwy na podłodze.

Z jakiego materiału powinien być dywan?

Wybierając dywan do salonu, spotkamy się zarówno z produktami wykonanymi z materiałów naturalnych, jak również ze sztucznych włókien. Ważne, aby tkaniny były trwałe i odporne na wilgoć oraz wycieranie, ponieważ salon jest jedną z najbardziej eksploatowanych części domu. Wśród dywanów syntetycznych znajdziemy między innymi dywany z polipropylenu. Są one dość szorstkie, ale posiadają właściwości antystatyczne, dzięki czemu są zalecane dla alergików. Łatwo utrzymać je w czystości, są odporne na wilgoć, nie tracą kolorów i nie ścierają się. Podobne właściwości wykazują dywany poliamidowe. Wśród dywanów poliamidowych na szczególną uwagę zasługują te wykonane z akrylu. Świetnie imitują wełnę i są odporne na pleśń i bakterie.

Decydując się na dywan naturalny, należy liczyć się z większym wydatkiem. Nie jest to również dobry pomysł dla alergików, ponieważ częściej uczulają. Najpopularniejsze są dywany wełniane, ponieważ nie odkształcają się i są odporne na zabrudzenia. Warto wybierać produkty z certyfikatem Woolmark, który gwarantuje najwyższą jakość wełny. Dywan bawełniany nie traci kolorów, jednak jest mało odporny na uszkodzenia, dlatego sprawdzi się wyłącznie w domach o niskim natężeniu ruchu, bez zwierząt oraz dzieci. Najbardziej luksusowe dywany wykonuje się z jedwabiu. Odznaczają się wysoką wytrzymałością, są odporne na zabrudzenia i ścieranie się kolorów.

  Kolory w pokoju połączonym z kuchnią i jadalnią

Jakość dywanu to klucz do sukcesu

Wybierając dywan do salonu, warto zwrócić uwagę na takie parametry jak waga i gęstość. Informacje na ten temat znajdują się zwykle na spodniej stronie produktu, na dołączonej naklejce. Gęstość dywanu określa ilość pęczków (włosów) na jednym metrze kwadratowym. Standardowa gęstość to zakres od 100 do 500 tysięcy.

Najgęstsze są dywany jedwabne i mogą posiadać kilka milionów włosów. Ciężko jest porównać ze sobą gęstość dywanów naturalnych z tymi, które wykonano z materiałów syntetycznych, ponieważ odznaczają się innymi właściwościami. Biorąc pod uwagę kilka dywanów wykonanych z tego samego materiału, warto zawsze wybierać te, których waga jest większa. Im cięższy i grubszy dywan, tym jest większa jego gęstość, jakość i żywotność.

Nie bez znaczenia jest także informacja o sposobie tkania. Dostępne są dywany tkane maszynowo oraz ręcznie. Pierwsze z nich, ze względu na to, że wytwarza się je masowo, są tańsze, jednak nie oznacza to, że cechuje je gorsza jakość. Warto jednak przy ich wyborze zwracać uwagę na ich wagę i gęstość. Ze względu na precyzję wykonania i żmudną pracę rąk, najdroższe są dywany tkane ręcznie. Są to zwykle wyroby pakistańskie i irańskie. Jeśli zależy nam na unikatowym dywanie do salonu, z pewnością taki produkt będzie dobrym pomysłem.

Warto poświęcić więcej czasu na wybór dywanu, co pozwoli uniknąć zakupu towaru, który nie spełnia naszych oczekiwań. Mnogość produktów dostępnych na rynku umożliwia dopasowanie idealnego modelu do stylu salonu. Zwracając uwagę na powyższe parametry, z pewnością uda się nam kupić dywan, który dopełni całą stylizację wnętrza.

 

 

 

 

 

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.