Jak myć wannę z hydromasażem

Pytanie, jakie stawiamy sobie myśląc o zakupie  wanny z hydromasażem to ewentualny problem z pielęgnacją i utrzymaniem jej w czystości.

W wannie z hydromasażem można stosować wszystkie dostępne na rynku środki i płyny pielęgnacyjne. Błędne jest przekonanie, że mydło, szampon, czy płyn do kąpieli niszczy bądź zatyka kanały, powodując awarię systemu. Regularna dezynfekcja wanny dokładnie oczyszcza system ze środków myjących, a tym samym niweluje zagrożenia ewentualnych awarii spowodowanych zanieczyszczeniem systemu.

Taka wanna to duża przyjemność, ale i obowiązek, czyli systematyczne dbanie o jej czystość. Nie zdarza się, by po kąpieli z wanny cała woda spłynęła do kanalizacji. Niewielka jej ilość może zostać w przewodach systemu.

Taka stojąca woda jest przyjaznym środowiskiem do rozwoju różnych mikroorganizmów. W efekcie powstaje nieprzyjemny zapach i wytrącają się osady. Dlatego trzeba właściwie pielęgnować taką wannę. I to bez względu na to, czy podczas kąpieli korzystamy z hydromasażu, czy nie.

Wannę należy co pewien czas dezynfekować. Dotyczy to zarówno wnętrza wanny, jak i systemów kanalików, a także dysz oraz przewodów cyrkulacyjnych. Częstotliwość tego zabiegu zależy w dużym stopniu od intensywności zażywania kąpieli, rodzaju używanych środków myjących, a także jakości wody z lokalnej sieci wodociągowej.

Jeżeli wanna ma system automatycznej dezynfekcji (np. wanny Poolspa z systemami hydromasażu Titanium bądź Platinium), pielęgnacja i dezynfekcja ogranicza się jedynie do uzupełniania płynu dezynfekującego w zbiorniku oraz wciśnięciu właściwego przycisku na panelu sterowania. Jego zawartość starcza na około 4 procesy dezynfekcji. Następnie system automatycznie dozuje odpowiednią ilość płynu i samodzielnie steruje procesem dezynfekcji, który trwa około 30 minut. Trzeba pamiętać, aby po zakończeniu tego procesu dokładnie wypłukać letnią wodą zarówno samą wannę, jak i system przewodów. Po 30 minutach od spuszczenia wody następuje automatyczne przedmuchanie i osuszanie kanałów powietrznych. Taką dezynfekcję można przeprowadzać z użyciem świeżej wody lub pozostałej po kąpieli. Do wanien z niższymi systemami hydromasażu, automatyczną dezynfekcję można zamówić dodatkowo.

Ręczne dezynfekowanie wanny polega na napełnieniu wanny czystą, zimną wodą powyżej poziomu dysz, dodaniu do niej płynu dezynfekującego (50 ml na każde 100 l wody) oraz włączeniu na ok. 3 min masażu wodnego i powietrznego. Następnie zostawiamy w wannie wodę na 10-20 minut, po czym ponownie załączamy urządzenie na 3 minuty. Wannę powinno się dezynfekować nie rzadziej niż raz na dwa miesiące, producenci zalecają przeprowadzanie jej co 3 – 4 tygodnie.

zdjęcia Poolspa

 

0 komentarzy

    Brak komentarzy!

    Nie ma jeszcze żadnych komentarzy do tej porady!

    Pozostaw odpowiedź

    Only registered users can comment.