Strona główna » Zalety i wady mieszkania z rynku wtórnego

Zalety i wady mieszkania z rynku wtórnego

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

W przeciwieństwie do nieruchomości, nabywanych od developera mamy tu do czynienia z uregulowaną sytuacją prawną. Sprzedający dostarczyć musi wszystkie niezbędne dokumenty, potwierdzające prawo do lokalu.

Zakup mieszkania na rynku wtórnym – czyli z tzw. „drugiej ręki” wiąże się koniecznością zapłacenia podatku od czynności cywilno-prawnych (PCC), który wynosi 2% ceny transakcyjnej. Koszt ten nie pojawia się w przypadku nieruchomości kupowanych na rynku pierwotnym, co z punktu widzenia portfela potencjalnego kupującego stanowi najistotniejszą różnicę. Nie można sfinansować tego wydatku kredytem hipotecznym.

W przeciwieństwie do nieruchomości, nabywanych od dewelopera mamy tu do czynienia z uregulowaną sytuacją prawną. Sprzedający dostarczyć musi wszystkie niezbędne dokumenty, potwierdzające prawo do lokalu. Możemy również zweryfikować wszelkie informacje w odpisie z Księgi Wieczystej ( w przypadku spółdzielczo-własnościowego prawa do lokalu, zdarza się, że nie ma założonej KW ale w takim wypadku Spółdzielnia potwierdza, że dana osoba rzeczywiście jest właścicielem ). Kwestia założonej księgi wieczystej przekłada się natomiast bezpośrednio na koszty kredytu hipotecznego – do czasu ustanowienia zabezpieczenia (czyli wpisania banku do działu Hipoteka) oprocentowanie kredytu w zależności od banku podwyższone jest ok. 0,5% do nawet 2%. Oznacza to dla kupującego wyższe raty i wyższe koszty kredytu ( w postaci odsetek).

Kupujący może również ocenić stan nieruchomości – widzi, na co się decyduje, może oszacować nakłady, jakie będzie musiał ponieść aby dostosować nieruchomość do własnych potrzeb. Tutaj ważna uwaga – remont mieszkania zakupionego na rynku wtórnym można w 100% sfinansować kredytem hipotecznym. Jeśli bowiem przeprowadzamy remont to podwyższamy wartość rynkową nieruchomości czyli zabezpieczenia kredytu. Musimy się natomiast liczyć z pewnymi ograniczeniami, dotyczącymi funkcjonalności pomieszczeń – bywa, że nie ma możliwości wyburzenia ściany, warto zatem pamiętać, aby przed podpisaniem umowy przedwstępnej sprawdzić możliwości aranżacyjne.

  Kupno mieszkania dla kogoś

Szukasz dobrego doradcy – polecamy www.ndorfina.pl

zdjęcie Dulux

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.