Strona główna » Rolety okienne do wnętrz nie całkiem klasycznych

Rolety okienne do wnętrz nie całkiem klasycznych

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
Roleta Lotari

Eleganckie mieszkanie urządzone zgodnie z zasadami symetrii i równowagi jest na wyciągnięcie ręki. Dlaczego jednak nie zaszaleć i nie zamienić tradycyjnych rozwiązań na coś nowego? Dekoracje, a konkretnie rolety okienne będą w tym pomocne.

Styl klasyczny nawiązuje do tego, co już minęło. Charakterystyczne cechy architektury zostają w ludzkiej świadomości na długie lata, a osiągnięcia wieków składają się na to, co dziś nazywamy klasyką. Na kiedy przypadł jej rozkwit? Prawdopodobnie na XVIII wiek, kiedy barwna elegancja zajęła miejsce pompatycznego, bogatego w kolory i wzory rokoko. Dziś popularne są odwołania do eklektycznego stylu angielskiego, określanego w Polsce biedermeierem.

Wnętrza królowej – styl angielski

Anglia i jej mieszkańcy kojarzą się z powściągliwością i brakiem poczucia humoru. Styl angielski jest jednak zupełnie inny, pełen przepychu i intensywnych kolorów. Dowolność w mieszaniu stylów połączona z umiłowaniem tradycji oraz kolonialną przeszłością. Klimat tworzą lampy, kwieciste tkaniny, bibeloty oraz stylowe antyki – toaletki, kredensy i piękne, zdobione fotele.

Dużą rolę odgrywają także oprawione w pozłacane, masywne ramy lustra i obrazy. Wystarczy obejrzeć filmy odwzorowujące tamte czasy… klasyczną już „Rozważną i romantyczną” lub nowsze dzieło, czyli „Jak zostałem królem”.
Ważne są również materiały – drapowane zasłony, koronkowe firany i tapicerowane meble to klucz do sukcesu. Wszystko w królewskich barwach brązu, bordo lub ciemnej zieleni. Idealnie sprawdzą się także motywy kwiatowe.

Im więcej, tym lepiej. Właśnie tak przed wiekami Anglicy urządzali przytulne wnętrza. Wielu robi tak do dziś, starając się jednak odświeżyć pomieszczenia jasnymi kolorami, coraz modniejszymi gładkimi powierzchniami i połączeniem ponadczasowego drewna z nowinkami technologicznymi, takimi jak telewizor wiszący na kamiennej ścianie. Dzięki temu cały wystrój nabiera lekkości.

  Czy warto kupić pralkę parową?

Ciepło i przytulnie

Elegancja, ponadczasowość – do tego dążymy, urządzając wnętrza swojego domu. Naśladujemy to, co znamy i lubimy. Wtedy szlachetne materiały, takie jak marmur, kamień czy drewno, zaczynają wypełniać nasze wnętrza i powoli w nich królować.
Naturalny klimat łatwo podkreślić odcieniami beżu, szarości i bieli, a całość przełamać mocnymi, intensywnymi kolorami: bordo, butelkowej zieleni lub granatu. I oczywiście must have każdego klasycznego wnętrza: złote dodatki: mogą to być pozłacane ramy, złote figurki lub poduszki.

Przełam stereotypy z marką Lotari

Nikt nie chce mieszkać w muzeum, gdzie dotknięcie czegokolwiek grozi karą. Aranżując wnętrza, koniecznie zwróć uwagę na funkcjonalność planowanych rozwiązań. W końcu tempo dzisiejszego życia różni się nieco od tego prowadzonego w XVIII wieku…

Jak to zrobić? Masywne zasłony i firany zastąp roletami. Idealnie w tej roli sprawdzą się te typu rzymskiego, bardzo eleganckie i… nietypowe. Dlaczego? Gdy podnosimy je, zaczynają tworzyć piękną falę – w ten sposób uzyskamy efekt imitujący styl angielski. Wystarczy wybrać odpowiedni kolor i już. Sposobem na uwydatnienie ścian o jasnych barwach jest zawieszenie na ich tle bordowych lub złotych rolet.

Kwieciste tapicerki foteli i kanap łatwo można zastąpić materiałem jednobarwnym i ozdobić poduszką w odpowiednim odcieniu. Przełamiemy wtedy klasyczną linię mebla. Jeśli jednak trudno jest zrezygnować z charakterystycznych zasłon, to niech miejsce firan zajmą klasyczne rolety przepuszczające światło.

Shabby chic

To wariacja na temat klasycznych wnętrz. Styl wywołany do tablicy pod koniec lat 80-tych dzięki projektantce Rachell Ashwell ma dziś wiele zwolenniczek i trudno się temu dziwić. Jest zarówno przyjemny dla oka, jak i szykowny. Staromodne meble znalezione na pchlim targu, koronki, ręcznie wykonane hafty na pościelach, poduszkach czy obrusach oraz różane wzory. A wszystko to w pastelowych odcieniach beżu, różu, błękitu lub szarości.

Dekoracje w stylu shabby chic

  Łączenie drewna i kafli

Shabby chic może stanowić główną koncepcję aranżacji wnętrza lub jedynie pewien jej element. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Niezależnie od decyzji jedno osiągniemy na pewno – otwarte, przestronne pomieszczenie. Jasne kolory świetnie się do tego nadają. Elementy retro – czyli tzw. styl z przeszłością – nawet w niewielkiej ilości potrafią stworzyć spójną całość – liczą się bowiem szczegóły. We wnętrzach shabby chic idealnie sprawdzą się porcelanowe figurki czy drewniane pudełeczka ozdobione techniką decoupage.

Domowa harmonia

Ciepłe barwy i naturalne materiały nigdy się nie nudzą. Przy ich pomocy możesz stworzyć dom, w którym spędzanie czasu będzie prawdziwą przyjemnością. Okazuje się, że nie zawsze warto ulegać modom. Chwilowe kaprysy to nie jest rozwiązanie na lata. Proste, tradycyjne wnętrza z nutą nonszalancji to rozwiązanie idealne. Nie każdemu w końcu pasuje chłodny, minimalistyczny styl skandynawski.

Tekst i zdjęcia Lotari.pl

Może Cię zainteresować: