Zagruntowana i pomalowana ściana niestety bardzo śmierdzi. To kwaśny zapach, jakby amoniaku. Tu przyda się preparat zacieki i plamy – jak go użyć
Wcześniej na ścianie była farba Śnieżka. Tę farbę zamalowaliśmy gruntem Boromax głęboko penetrującym, a następnie farbami: na sufit Śnieżka ultra biel, na ściany Nobiles. W tej chwili w pokoju jest bardzo nieprzyjemny kwaśny zapach. Co robić – myć ściany, od nowa gruntować, czy po prostu wietrzyć pokój i czekać?
Przyczyną nieprzyjemnego zapachu jest prawdopodobnie reakcja, jaka zachodzi między obecnymi w podłożu drobnoustrojami a surowcami użytymi do produkcji farby. Efekt może dodatkowo potęgować wysoka wilgotność powietrza w pokoju oraz promieniowanie UV.
Rozwiązanie problemu
Aby rozwiązać problem, należy kupić stężoną wodę utlenioną (perhydrol 38%, opakowanie o pojemności 1 litra kosztuje około 15 zł), rozcieńczyć ją z wodą do stężenia 2-3% i zmyć powierzchnię ściany. Kiedy ściany wyschną, należy je pomalować farbą Śnieżka Zacieki-plamy – opakowanie na zdjęciu powyżej. Farba ta jest przeznaczona do malowania i renowacji ścian i sufitów wewnątrz
Jak przygotować ściany do malowania
Malowanie sufitu
budynków wykonanych z tynków cementowo-wapiennych, betonu, gipsu, płyt gipsowo-kartonowych itp. Ze względu na swoje właściwości zalecana jest szczególnie do zamalowywania plam po zaciekach wodnych, sadzy, nikotynie i oleju oraz innych tłuszczach. Może być stosowana jako farba podkładowa (izolująca i wzmacniająca podłoże) lub nawierzchniowa (ochronno-dekoracyjna).
Kiedy i ta powłoka wyschnie, ściany można pokryć farbą nawierzchniową.
Oczywiście na każdym etapie prac trzeba intensywnie wietrzyć pomieszczenia.
Konsultacja: Krzysztof Kędzior – główny specjalista ds. Aplikacji i Szkoleń, Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka SA