Strona główna » Jak pomalować sufit?

Jak pomalować sufit?

przez pytanieomieszkanie
Jak pomalować sufit

[paragraph]Idealnie gładki, perfekcyjnie pomalowany sufit jest ważnym elementem wykończenia wnętrza. Warto poświęcić mu nieco uwagi i zadbać o to, by starannie pomalować sufit. Przedstawiamy praktyczne wskazówki, które ułatwią samodzielne malowanie.[/paragraph]

Pierwszym krokiem przed malowaniem powinien być zakup niezbędnych narzędzi i akcesoriów. Do malowania dużych powierzchni, takich jak sufit, poleca się używanie wałka – posługiwanie się nim jest łatwiejsze i szybsze niż pędzlem.

Narzędzia do malowania sufitu

Oczywiście najwygodniejszym rozwiązaniem będzie wałek wyposażony w przedłużony uchwyt. Do malowania sufitu wybierajmy głęboko matowe farby, które ograniczają zjawisko odbijania się światła i tworzenia refleksów, np. marki Tikkurila – Pure White, Super White lub Optiva Super Matt [3]. Jeśli chodzi o kolor, to najbezpieczniejszym i najbardziej popularnym jest biel. Biały lub bardzo jasny sufit w delikatnym beżu czy kremie doskonale sprawdzi się zwłaszcza w niskich pomieszczeniach. Kilkucentymetrowy pas w kolorze sufitu, namalowany na górnej krawędzi ściany, dodatkowo optycznie doda przestronności i wysokości. Ciemny i intensywny odcień sufitu jest rozwiązaniem aranżacyjnym polecanym wyłącznie w przypadku wysokich pomieszczeń.
Niezbędnymi akcesoriami są również: kuweta do farb, grubsza folia ochronna na podłogę i cieńsza na meble, taśma malarska, odzież ochronna.

Pierwszy etap malowania sufitu

Zanim przystąpimy do właściwego malowania, pierwszym etapem prac powinno być dokładne oczyszczenie i wyrównanie powierzchni. Należy usunąć słabo przylegającą, łuszczącą się powłokę starej farby. Koniecznie zlikwidujmy zabrudzenia i plamy powstałe w wyniku pleśni, grzybów czy zalań. Ewentualne ubytki czy nierówności należy wypełnić masą szpachlową, a następnie przeszlifować i odkurzyć.

Malowana powierzchnia powinna być sucha – w przeciwnym wypadku farba będzie się łuszczyć. Przed rozpoczęciem malowania sufitu, warto go również zagruntować, szczególnie jeśli malujemy surowe podłoże (np. farbą Optiva Primer marki Tikkurila).

  Jak obniżyć zbyt wysoką sypialnię?

[zobaczp] Co daje farba gruntująca[/zobaczp]

Malowanie sufitu

Malowanie sufitu należy zacząć od strony okna, nakładając farbę równolegle do niego. Jeśli w pomieszczeniu jest więcej niż jedno okno, zaczynamy od tego, przez które wpada najwięcej światła. Za każdym razem, gdy nabieramy farbę na wałek, należy odsączyć jej nadmiar w kuwecie.
Bardzo ważne jest zachowanie w malowanym pomieszczeniu właściwej wilgotności. Niska wilgotność względna może spowodować zbyt szybkie wysychanie farb wodorozcieńczalnych podczas malowania. Zbyt wysoka wilgotność może wydłużyć czas schnięcia produktów, a w rezultacie – powstanie przebarwień lub różnic w połysku.
Poszczególne fragmenty malowanego sufitu należy łączyć między sobą techniką „mokro na mokro” – w przypadku dużych powierzchni wymaga to pracy zespołowej (minimum dwóch osób).
Ważnym elementem jest sam sposób nakładania farby na daną powierzchnię, w odniesieniu do jednego zanurzenia wałka. Pracę tę można podzielić na dwa etapy:
* Rozprowadzenie farby
* Wygładzenie rozprowadzonej farby (zawsze w jednym i tym samym kierunku)

Po malowaniu

Maskującą taśmę malarską trzeba usunąć bezpośrednio po malowaniu, gdy farba jest jeszcze wilgotna. W przeciwnym wypadku wraz z taśmą możemy zerwać kawałki farby. Należy zapewnić odpowiednią wentylację i dobrze wywietrzyć pomieszczenie (aż do zaniku zapachu).

Konsultacja i zdjęcia Tikkurila

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.