Strona główna » Jak pomalować sufit?
Jak pomalować sufit

Idealnie gładki, perfekcyjnie pomalowany sufit jest ważnym elementem wykończenia wnętrza. Warto poświęcić mu nieco uwagi i zadbać o to, by starannie pomalować sufit. Przedstawiamy praktyczne wskazówki, które ułatwią samodzielne malowanie.

Pierwszym krokiem przed malowaniem powinien być zakup niezbędnych narzędzi i akcesoriów. Do malowania dużych powierzchni, takich jak sufit, poleca się używanie wałka – posługiwanie się nim jest łatwiejsze i szybsze niż pędzlem.

Spis treści porady

Narzędzia do malowania sufitu

Oczywiście najwygodniejszym rozwiązaniem będzie wałek wyposażony w przedłużony uchwyt. Do malowania sufitu wybierajmy głęboko matowe farby, które ograniczają zjawisko odbijania się światła i tworzenia refleksów, np. marki Tikkurila – Pure White, Super White lub Optiva Super Matt [3]. Jeśli chodzi o kolor, to najbezpieczniejszym i najbardziej popularnym jest biel. Biały lub bardzo jasny sufit w delikatnym beżu czy kremie doskonale sprawdzi się zwłaszcza w niskich pomieszczeniach.

Kilkucentymetrowy pas w kolorze sufitu, namalowany na górnej krawędzi ściany, dodatkowo optycznie doda przestronności i wysokości. Ciemny i intensywny odcień sufitu jest rozwiązaniem aranżacyjnym polecanym wyłącznie w przypadku wysokich pomieszczeń.

Niezbędnymi akcesoriami są również: kuweta do farb, grubsza folia ochronna na podłogę i cieńsza na meble, taśma malarska, odzież ochronna.

Pierwszy etap malowania sufitu

Zanim przystąpimy do właściwego malowania, pierwszym etapem prac powinno być dokładne oczyszczenie i wyrównanie powierzchni. Należy usunąć słabo przylegającą, łuszczącą się powłokę starej farby. Koniecznie zlikwidujmy zabrudzenia i plamy powstałe w wyniku pleśni, grzybów czy zalań. Ewentualne ubytki czy nierówności należy wypełnić masą szpachlową, a następnie przeszlifować i odkurzyć.

Malowana powierzchnia powinna być sucha – w przeciwnym wypadku farba będzie się łuszczyć. Przed rozpoczęciem malowania sufitu, warto go również zagruntować, szczególnie jeśli malujemy surowe podłoże (np. farbą Optiva Primer marki Tikkurila).

  Gruntowanie, malowanie

Co daje farba gruntująca

Malowanie sufitu

Malowanie sufitu należy zacząć od strony okna, nakładając farbę równolegle do niego. Jeśli w pomieszczeniu jest więcej niż jedno okno, zaczynamy od tego, przez które wpada najwięcej światła. Za każdym razem, gdy nabieramy farbę na wałek, należy odsączyć jej nadmiar w kuwecie.

Bardzo ważne jest zachowanie w malowanym pomieszczeniu właściwej wilgotności. Niska wilgotność względna może spowodować zbyt szybkie wysychanie farb wodorozcieńczalnych podczas malowania. Zbyt wysoka wilgotność może wydłużyć czas schnięcia produktów, a w rezultacie – powstanie przebarwień lub różnic w połysku.

Poszczególne fragmenty malowanego sufitu należy łączyć między sobą techniką „mokro na mokro” – w przypadku dużych powierzchni wymaga to pracy zespołowej (minimum dwóch osób).

Ważnym elementem jest sam sposób nakładania farby na daną powierzchnię, w odniesieniu do jednego zanurzenia wałka. Pracę tę można podzielić na dwa etapy:
* Rozprowadzenie farby
* Wygładzenie rozprowadzonej farby (zawsze w jednym i tym samym kierunku)

Po malowaniu

Maskującą taśmę malarską trzeba usunąć bezpośrednio po malowaniu, gdy farba jest jeszcze wilgotna. W przeciwnym wypadku wraz z taśmą możemy zerwać kawałki farby. Należy zapewnić odpowiednią wentylację i dobrze wywietrzyć pomieszczenie (aż do zaniku zapachu).

Konsultacja i zdjęcia Tikkurila

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.