Strona główna » Oceniamy Deweloperów. Jak dobrze kupić mieszkanie?

Oceniamy Deweloperów. Jak dobrze kupić mieszkanie?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
jak dobrze kupić mieszkanie

Zakup mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. W końcu statystycznie kupujemy jedno i przez 30 lat spłacamy kredyt. Dlatego warto dogłębnie przemyśleć naszą decyzję. Jak dobrze kupić mieszkanie, żeby później nie żałować?

Zespół Oceniamy Deweloperów chce Wam przedstawić kilka punktów, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie.

Jak dobrze kupić mieszkanie? Pamiętaj o kilku złotych zasadach

Sprawdzony inwestor – Nowa ustawa deweloperska gwarantuje klientom bezpieczne zakupy mieszkaniowe, w przypadku bankructwa dewelopera.

Jeśli rozważamy zakup nieruchomości z rynku pierwotnego, to w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na rzetelność dewelopera. Ważne jest sprawdzenie inwestora w internecie. Jeżeli firma zmieniała nazwę po ukończeniu każdej inwestycji, to powinna nam się zapalić czerwona lampka. Również powinniśmy omijać szerokim łukiem inwestorów, wokół których w przeszłości wybuchały skandale medialne/sądowe.

Oczywiście, przykład z nieukończeniem nieruchomości jest dość radykalny. Ale na rynku nie brakuje deweloperów, którzy słyną z niskiej jakości produktów. Wato mieć to na uwadze. Mieszkanie kupujemy przecież raz na kilkadziesiąt lat albo wręcz na całe życie.

Dobrze sprawdzić naszego upatrzonego dewelopera w bazie KRS. Warto też przejrzeć media społecznościowe pod kątem komentarzy pisanych przez realne osoby. Nie sugerujmy się gwiazdkami w wyszukiwarce Google – tutaj często deweloperzy kupują sobie pochlebne opinie, a my nie będziemy w stanie tego zweryfikować.

Odpowiednia wielkość mieszkania – Wydaje się, że wybór wielkości nieruchomości, którą zamierzamy zakupić jest rzeczą podstawową. A jednak! Nawet tutaj kupujący popełniają błędy. Zbyt mała nieruchomość może nam ograniczyć np. założenie większej rodziny w przyszłości. Z kolei za duże mieszkanie to dodatkowe koszty jego utrzymania, m.in. wysoki czynsz i koszt wywozu śmieci, który w Warszawie od nowego roku będzie zależał od powierzchni domu/lokalu.

Dlatego kupując mieszkanie na własne potrzeby musisz nie tylko myśleć o Twojej obecnej sytuacji życiowej, ale też zastanowić się, jak będzie ona wyglądała za 5 czy 10 lat.

Wady prawne nieruchomości – To ważny punk zwłaszcza dla osób, które decydują się kupić mieszkanie z rynku wtórnego. Należy dokładnie sprawdzić, czy oglądane przez nas mieszkanie nie jest obarczone wadami prawnymi. Jakimi? Może na nim ciążyć hipoteka, może ono leżeć na spornej działce, a może też okazać się, że sprzedający nie miał prawa jej zbycia bez zgody osoby trzeciej. Do tego sama umowa sprzedaży może być wadliwa.

  Kupujesz mieszkanie - zobacz jakie są ceny

Dlatego podczas zakupu nieruchomości warto skorzystać z oferty prawnika. Drogo? Uważamy, że wydatek rzędu 2-3 tysięcy jest niczym przy cenie zakupu domu lub mieszkania.

Uważaj na pseudo-okazje kupują mądrze – Czasami na warszawskim rynku nieruchomości można natrafić na podejrzanie niskie ceny nowych mieszkań. Należy tu zachować dużą ostrożność. Zazwyczaj niska cena wynika z wad nieruchomości. Przykład? Niedawno mieliśmy okazję ocenić nowe wilanowskie osiedle, na którym ceny mieszkań były o około 2 tys. zł niższe od średniej dla Miasteczka Wilanów. Szybko znaleźliśmy powód tej „taniochy”. Budynek, w którym byliśmy został wykonany w bardzo niskim standardzie. Co więcej, znajdował się on dosłownie kilkadziesiąt metrów od budowanej właśnie obwodnicy Warszawy.

W „tanich” nieruchomościach może na nas czekać kilka innych niemiłych niespodzianek. Fatalna komunikacja z resztą miasta czy nieukończone przez dewelopera części wspólne osiedla.

Dobrze wybierz okolicę – To ważny punkt zwłaszcza dla osób, które chciałby kupić nieruchomość ukończoną w wysokim standardzie z dala od prestiżowych lokalizacji. Takie budynki coraz częściej w tym sektorach miast, które nie cieszą się najlepszą sławą. Często są one położone przy rozpadających się starych kamienicach z niezbyt przyjaznym sąsiedztwem. Mimo, że agenci nieruchomości kuszą nas do zakupu „niepowtarzalną okazją” i „niesamowitym potencjałem dzielnicy” warto się dwa razy zastanowić nad zakupem takiego lokalu, zwłaszcza jeśli dość szybko chcemy go odsprzedać.

Najlepiej spojrzeć na miejskie plany dotyczące rewitalizacji/upiększenia okolicy. Jeśli lokalne władze nie mają takich działań w planach lub będą one długotrwałe, to lepiej odpuścić sobie taki zakup z wątpliwym potencjałem inwestycyjnym. Nikt nie chce zamieszkać obok rudery, w której bywają kloszardzi.

Naświetlenie pomieszczeń – To jeden z głównych zarzutów, które w dzisiejszych czasach, stawiane są deweloperom. Budują oni mieszkania, które są źle naświetlone światłem dziennym. Nie każdy lubi za dużo ostrego słońca w domu, ale jego brak może przyczynić się do powstania złego samopoczucia lub depresji. Poza tym dobrze doświetlony lokal będzie miał w przyszłości lepszy potencjał sprzedażowy.

  Kupno mieszkania dla kogoś

Uważaj na nieprzewidziane koszty – Tego punktu nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć. Dedykujemy go zwłaszcza nabywcom domów poza miastem, gdzie duży wpływ na cenę ma stan techniczny nieruchomości. Pamiętajmy, że w obecnym okresie koszty materiałów budowlanych, napraw, fachowców, remontów, czy wykończeni rosną nieproporcjonalnie szybciej od cen samych nieruchomości. Dlatego warto dokładnie ustalić budżet i rozeznać się w cenowych realiach przed zawarciem nieprzemyślanej transakcji.

Oceniamy Deweloperów. Nasza misja

Jesteśmy grupą dziennikarzy, architektów, inżynierów i techników, którzy z zamiłowania zajmują się analizowaniem nowopowstających inwestycji mieszkaniowych. Zdajemy sobie sprawę, że deweloperzy w broszurach informacyjnych czasami naginają rzeczywistość i zależy im tylko na zysku. Dlatego postanowiliśmy założyć stronę internetową, która łączy ze sobą aspekty edukacyjne, informacyjne, prawne oraz techniczne, wykonujemy oceny nowych inwestycji i ich obsługi deweloperskiej.

Naszą misją jest pomoc w podjęciu świadomej decyzji o zakupie mieszkania. Nie zgadzamy się z powszechną „strategią” kupowania kota w worku, uważamy że najważniejsze to mieć wybór i znać wszystkie plusy i minusy kupowanego produktu (tu: mieszkania).

Oceniamy Deweloperów to pierwszy w Polsce portal, który rzetelnie i niezależnie ocenia inwestycje, które znajdują się w sprzedaży na rynku pierwotnym. Oprócz autorskich recenzji projektów deweloperskich znajdziesz też u nas wyczerpujące poradniki techniczne.

Ale to nie wszystko! Uruchomiliśmy też telewizję internetową poświęconą w 100 proc. tematyce nieruchomości. Na naszym kanale Oceniamy Deweloperów TV znajdziecie rozmowy z ekspertami specjalizującymi się w polskim i zagranicznym rynku nieruchomości.

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.