Strona główna » Wygłuszenie mieszkania – jak zabrać się za wygłuszanie ścian i sufitu w mieszkaniu?

Wygłuszenie mieszkania – jak zabrać się za wygłuszanie ścian i sufitu w mieszkaniu?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
Wygłuszenie mieszkania to najlepszy sposób na ciszę i spokój

Sąsiad zza ściany głośno nastawia telewizor? A może na górnym piętrze całymi dniami bawią się dzieci, tupiąc radośnie i co chwila zrzucając przedmioty na podłogę? Są różne źródła hałasu, a to, czy określone dźwięki są uciążliwe, zależy od indywidualnej wrażliwości. Ciągłe upominanie sąsiadów z większym prawdopodobieństwem przerodzi się w konflikt, niż rozwiąże problem. Wszak wszyscy chcemy zachowywać się w swoim mieszkaniu swobodnie. Receptą na spokój jest wygłuszenie mieszkania. Podpowiadamy, jak się za nie zabrać.

Wygłuszenie mieszkania – sposób na komfort i zachowanie zdrowia

W większości polskich bloków mamy do czynienia z niską izolacją akustyczną. Skutkuje to tym, że przez ściany od sąsiada docierają do nas najróżniejsze dźwięki. W skrajnych przypadkach możemy nawet słyszeć zwykłe rozmowy prowadzone w mieszkaniu obok.

Niekiedy problem jest inny. To my chcemy zachowywać się w swoim domu swobodnie, a sąsiad jest wrażliwy nawet na najdrobniejszy szmer i nie przepuszcza żadnej okazji, aby nam o tym przypomnieć. Kiedy indziej mamy ochotę trenować wokal bez skrępowania lub aktywnie spędzać czas z dziećmi, a przy tym pozostać w dobrych stosunkach z sąsiadami.

Powodów do wygłuszenia mieszkania jest wiele, a każdy jest równie dobry. Zarówno swoboda własna, jak i izolacja od dźwięków dochodzących z zewnątrz pomaga się odprężyć, a tym samym zachować lepsze samopoczucie i zdrowie.

Jak zabrać się za wygłuszenie ścian, sufitów i podłóg? Zacznij od poznania skutecznych sposobów na wyciszenie mieszkania.

Jak wygłuszyć mieszkanie w bloku?

Przez duże nagromadzenie mieszkań w bloku wygłuszenie ścian to często jedyna szansa na prywatność

Źródło: pexels.com

Metody, które tu zaprezentujemy, możesz zastosować zarówno w mieszkaniu w bloku, jak i kamienicy czy też bliźniaku. Niektóre z nich wymagają remontu, inne… zmian w aranżacji.

  Czy okna dachowe w kuchni i łazience muszą parować?

Jak wygłuszyć ścianę?

Najskuteczniejszym sposobem na wygłuszenie ściany jest montaż materiału o dobrych parametrach izolacji i pochłaniania dźwięku. Zaliczamy do nich:

  • wełnę mineralną,
  • płyty karton-gipsowe akustyczne,
  • panele ścienne,
  • korek ścienny.

Co jednak zrobić, jeśli nie masz w planie generalnego remontu mieszkania? Zastosuj sprawdzone tricki. Aby wygłuszyć ścianę od sąsiada, ustaw przy niej… meble. Będą one stanowiły dodatkową warstwę izolacji akustycznej. Na ścianie możesz również zawiesić makatę, która będzie równocześnie stanowić ozdobę pomieszczenia. To proste sposoby, które możesz wprowadzić w życie od razu.

Chcesz poznać inne sposoby na akustyczne wygłuszenie ścian i sufitów?

Wygłuszenie sufitu i podłogi

Najlepszym sposobem na oddzielenie się od hałasującego sąsiada z góry jest montaż sufitu podwieszanego i zabudowa z płyt akustycznych g-k lub wełny mineralnej. Nie tylko skutecznie odizolują Cię od hałasu, ale poprawią akustykę w pomieszczeniu dzięki wysokim parametrom dźwiękochłonności.

Dowiedz się, jak zbudować lub naprawić sufit podwieszany. Przejdź do poradnika >>>

Mniej skuteczne, ale nadal znacznie wpływające na komfort przebywania w mieszkaniu, są kasetony montowane bezpośrednio do sufitu. Rozwiążą problem wszędzie tam, gdzie budowa sufitu podwieszanego jest niemożliwa, np. z powodu zbyt niskiego stropu.

Jeśli natomiast w opinii sąsiada z dołu to Ty generujesz za dużo hałasu, postaraj się o dobrą izolację podłogi. Możesz tego dokonać w trakcie kładzenia nowej, dobierając odpowiedni podkład dźwiękoszczelny. A jeśli remont nie wchodzi w rachubę, postaw na dywan lub wykładzinę podłogową, które wyciszą kroki i zamortyzują upadające przedmioty.

Wygłuszenie ściany działowej i drzwi

Czasami to nie sąsiad zza ściany jest źródłem dyskomfortu, a domownicy. Wiedzą o tym szczególnie rodzice nastoletnich dzieci. Aby zadbać o prywatność i zapewnić wszystkim komfort swobodnego zachowania się we własnym pokoju (lub sypialni), zadbaj o dodatkową izolację akustyczną ścian działowych. Ponieważ z reguły są one cieńsze od tych dzielących mieszkania, polecamy zastosowanie podwójnego opłytowania, o ile metraż pomieszczeń na to pozwala. Niestety, zabudowywanie istniejących ścian zawsze odbiera parę centymetrów przestrzeni.

  Osłona kaloryfera w pokoju

Duże znaczenie dla komfortu domowników mają drzwi. Wymiana na takie o wysokich parametrach akustycznych może odmienić codzienne funkcjonowanie. Zanim wymienisz drzwi na nowe, możesz spróbować zamontować specjalne gumy izolacyjne do futryny. Niewiele kosztują, a przynoszą odczuwalną różnicę.

Wygłuszenie okien – sposób na hałas dochodzący z ulicy

Wygłuszenie ścian i sufitu zapobiega problemom ze snem

Źródło: pexels.com

To kolejny element, który pomaga wyciszyć mieszkanie, jeśli niemożliwe do zaakceptowania dźwięki pochodzą z zewnątrz. Jednym życie uprzykrza ruchliwa ulica, innym bliskie położenie lokali usługowych.

Radzimy w pierwszym kroku przegląd stanu technicznego okien. Co do zasady powinno się go dokonywać co roku, jednak niewiele osób o tym pamięta. Regulacja docisku ramy okiennej PVC pozwala znacznie wyciszyć pomieszczenie. Jeśli to nie pomoże, sprawdź, czy w Twoich oknach jest możliwa wymiana uszczelki. Usunięcie zużytej nie tylko uchroni przed hałasem, ale zmniejszy straty ciepła zimą.

Jeśli okna są stare i żadna z wymienionych metod nie przyniesie skutku, rozważ wymianę. Na rynku dostępne są okna o wysokich parametrach izolacji dźwięku, więc od razu odczujesz dużą poprawę komfortu życia.

Rozważ dodatkowo zawieszenie zasłon wyciszających. Szczególnie pomocne mogą okazać się w nocy, a także wczesnym rankiem, kiedy ruch uliczny jest najbardziej natężony. Gruba tkanina, z której takie zasłony są wykonane, pozwala odizolować się od hałaśliwego otoczenia. Dodatkowo bardzo dobrze zaciemniają pomieszczenie, co sprzyja zapadnięciu w głęboki regenerujący sen.

Mamy nadzieję, że zaprezentowane rady na wygłuszenie mieszkania pomogą odzyskać upragniony spokój i wyciszenie.

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.