Strona główna » Czy okna dachowe w kuchni i łazience muszą parować?

Czy okna dachowe w kuchni i łazience muszą parować?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Czemu pojawia się para na oknach? To efekt kondensacji – wilgotne i ciepłe powietrze styka się z chłodniejszą szybą i para wodna się skrapla w tym miejscu. Jak uniknąć parowania okien dachowych?

Problem z zaparowanymi oknami pojawia się najczęściej w kuchni i w łazience, ponieważ panuje wysoka wilgotność powietrza i najwyższa temperatura. Częściej dzieje się tak w zimne dni, ze względu na niską temperaturę szyb okiennych – a im większa różnica temperatury, tym intensywniej powstaje para.

Zapobieganie parowaniu okien:

– Zjawisko będzie rzadsze, jeżeli w domu zostanie prawidłowo wykonana wentylacja – grawitacyjna lub mechaniczna.
– Najlepiej, by grzejnik montować bezpośrednio pod oknem połaciowym. Jeśli nad grzejnikiem chcemy umieścić parapet, powinny w nim być szczeliny umożliwiające cyrkulację powietrza.
– W kuchni warto zadbać o skuteczny okap z wysoką wydajnością, by skutecznie usunął zbyt wilgotne powietrze z pomieszczenia.
– Wnętrze powinno być wietrzone regularnie, chociaż dwa razy dziennie, przy szeroko otwartym oknie przez 10-15 minut.
– Wybierajmy okna dachowe z klapą wentylacyjną, która zadba o wietrzenie nawet przy zamkniętych oknach.
– Nie zaklejajmy i nie zamykajmy kratek wentylacyjnych na poddaszu.

– Dolna krawędź wnęki okiennej powinna być prostopadła do podłogi, górna zaś równoległa. Taki kształt wymusza prawidłową cyrkulację powietrza wokół okna i zapobiega zjawisku kondensacji.
– Jeżeli para wodna pojawia się na ramie okiennej, może to świadczyć o braku izolacji termicznej lub niedostatecznej jej skuteczności. To konsekwencja błędnego wykonania ocieplenia okna. Najlepiej, by nasz dekarz podczas montażu okna zastosował systemowy zestaw izolacyjny VELUX BDX idealnie dopasowany do rozmiaru okna i gwarantujący prawidłową izolację termiczną i przeciwwilgociową.

Jakie okna do kuchni i łazienki

W pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności najlepiej montować okna z profilami drewnianymi, ale dodatkowo pokrytymi ciśnieniowo odpornym na wodę poliuretanem, np. model VELUX GLU, czy okno z pakietem wyciszającym deszcz – model GGU. Więcej na stronie VELUX.pl

  Ogrodowa sauna - jaką wybrać?

Może Cię zainteresować: