Strona głowna NieruchomościKupujesz - sprzedajesz Kupujesz mieszkanie – zobacz jakie są ceny

Kupujesz mieszkanie – zobacz jakie są ceny

przez pytanieomieszkanie

Choć na mieszkanie z rynku wtórnego wynegocjujemy większy upust niż u dewelopera, to jednak ceny na rynku deweloperskim są atrakcyjniejsze. Poza ceną, liczy się dobra infrastruktura komunikacyjna, ale i sąsiedztwo parku lub terenów zielonych. Kupujesz mieszkanie – najpierw porównaj ceny.

Cena, jako podstawowe kryterium wyboru nie może dziwić, bo z miesiąca na miesiąc kurczy się zdolność kredytowa Polaków. Powodem jest przede wszystkim ciągły wzrost stopy WIBOR, która jest głównym elementem składowym oprocentowania kredytu. To z kolei przekłada się na zwyżkę wysokości miesięcznych rat i co za tym idzie na obniżenie maksymalnej kwoty przyznawanych pożyczek.

Rabaty u dewelopera
Deweloperzy zdecydowanie szybciej dostosowali ceny ofertowe do obecnych możliwości nabywczych klientów, co owocuje teraz mniejszymi rozbieżnościami między stawkami ofertowymi a transakcyjnymi. Według danych serwisu Domiporta.pl kupując mieszkanie na rynku pierwotnym można wynegocjować przeciętnie od 4 do 6 proc. rabatu od ceny katalogowej. Największy upust można dostać na mieszkanie dwupokojowe. Najtrudniej będą mieli zbić cenę nabywcy największych mieszkań. Na cztery i więcej pokoi dostaniemy w biurze sprzedaży dewelopera średnio tylko 1,2 proc. bonifikaty.

Dobra sprzedaż nowych mieszkań
Sprzedaż na rynku nowych mieszkań idzie nieźle. Jak podaje w swojej ostatniej analizie Reas, w II kwartale 2012 roku liczba transakcji liczona łącznie dla sześciu największych rynków wzrosła w porównaniu z I kwartałem 2012 roku o około 2 proc. i wyniosła ponad 7,6 tys. mieszkań. To wynik porównywalny z analogicznym okresem poprzedniego roku.
– Jeśli cena i oferta mieszkaniowa jest konkurencyjna na rynku, klienci i tak wrócą do biura sprzedaży, kiedy sprawdzą inne propozycje rynkowe. W Nowej Wileńskiej od razu tak skalkulowaliśmy ceny i strukturę oferty, żeby przyciągała klientów. W naszej inwestycji powstającej w pobliżu Dworca Warszawa Wileńska ceny są stałe. Mieszkanie można kupić od 7050 zł/m kw. Klientów przyciąga dodatkowo metro, którego stacja będzie usytuowana niedaleko budynku – tłumaczy Michał Wilczewski, pełnomocnik firmy Budrem.
Średnia cena mieszkań wprowadzanych do sprzedaży przez deweloperów w ostatnich trzech miesiącach była nawet wyższa niż przeciętna stawka ofertowa obowiązująca na rynku pierwotnym na początku roku. Przyczyną tego może być większa ilość inicjowanych w ostatnim czasie inwestycji o wyższym standardzie.
W Warszawie za 1 m kw. nowego mieszkania trzeba zapłacić 7760 zł, w Krakowie 6640 zł, a w Poznaniu 6320 zł. We Wrocławiu deweloperzy żądają 6220 zł/m kw., a w Trójmieście 6060 zł/m kw. – podają analitycy Reas.

  Spadek zdolności kredytowej w 2011 roku

Wysokie ceny i rabaty na rynku wtórnym
Na rynku wtórnym w głównych miastach takich jak: Gdańsk, Kraków, Łódź, Poznań, Warszawa, Wrocław różnica pomiędzy cenami transakcyjnymi a ofertowymi mieszkań dwupokojowych wynosi średnio 13,8 proc. Rozbieżność miedzy stawką wywoławczą i transakcyjną trzypokojowych używanych lokali to 9,4 proc., a w przypadku większych mieszkań można wytargować średnio 12-13 proc. rabatu – podaje Domiporta.pl.
Używane nieruchomości wciąż jednak wyceniane są przez właścicieli za wysoko. Na ogół wynika to z nieznajomości realiów rynkowych i niechęci do obniżek, szczególnie jeśli nieruchomość nabyta została w okresie boomu.
Jak podaje serwis Domy.pl, średnia cena za lokale z drugiej ręki w Warszawie wynosi obecnie 8,6 tys. zł za m kw. Według analityków Home Broker, w ciągu roku średnie ceny używanych mieszkań spadły we wszystkich większych miastach. Największe korekty odnotowane zostały w Łodzi (o 13,4 proc.) i Katowicach (o 12,9 proc.). W Toruniu i Gdańsku spadki sięgały prawie 10 proc. W Warszawie średnia cena metra mieszkania zmalała w ciągu roku o ponad 8 proc. Około 5 proc. mniejsze ceny obowiązują zaś teraz w Poznaniu, Krakowie i Bydgoszczy.

Autor: Budrem

www.nowawilenska.pl

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę