Strona główna » Mieszkanie od dewelopera – jak i za ile wykończyć?

Mieszkanie od dewelopera – jak i za ile wykończyć?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Kupując mieszkanie na rynku pierwotnym, od dewelopera, stajemy przed wyborem – wykończyć mieszkanie na własną rękę, skorzystać z pomocy architekta wnętrz czy zamówić usługę wykończenia pod klucz, oferowaną przez dewelopera. Jakie argumenty przemawiają za każdym z tych rozwiązań, co warto wiedzieć zanim wybierzemy którąś z opcji?

Wielu osobom kupującym mieszkanie od dewelopera najbardziej oczywistym rozwiązaniem wydaje się wykończenie wnętrz na własną rękę. Osobiste zaangażowanie pozwala na pełną kontrolę budżetu, dowolny wybór materiałów oraz nadzór nad pracą ekipy remontowej. Jednak samodzielne wykończenie mieszkania to prawdziwe wyzwanie dla osób, które nie mają wystarczającej wiedzy w tym zakresie. Skala prac, które trzeba zrealizować, zanim lokal będzie gotowy do zamieszkania, jest duża, przyjdzie nam zmierzyć się z takimi zadaniami, jak projekt aranżacji wnętrza, oświetlenia, elektryki oraz wybór odpowiedniej ekipy i nadzór nad jej pracami. Trzeba tez wiedzieć, co po czym wykonujemy. Należy też spodziewać się, że niemal na każdym etapie prac będziemy stawać przed ogromnym wyborem oferowanych przez producentów materiałów wykończeniowych, rozwiązań i technologii, które należy dostosować do budżetu, jaki chcemy przeznaczyć na wykończenie mieszkania. Trzeba też wziąć pod uwagę, że podczas remontu pojawią się różne problemy – opóźnienia, pomyłki, awarie itp. Ich skutki mogą nas drogo kosztować. Ze wszystkich tych powodów osoby, które rozważają wykańczanie wnętrz na własną rękę, muszą liczyć się z tym, że będzie to czasochłonne przedsięwzięcie.

Zatrudniamy projektanta
Dobrym pomysłem dla tych, którzy boją się samodzielnie pokierować pracami wykończeniowymi lub po prostu nie mają na to czasu, jest skorzystanie z usług architekta wnętrz. Podstawową zaletą takiego rozwiązania jest kompleksowość i fachowość usługi. Architekci przygotowują projekty funkcjonalnego rozkładu mieszkania, aranżacji wnętrza, oświetlenia i elektryki oraz wizualizacje 3D. Oferują też pomoc w wyborze materiałów dekoracyjnych i wykończeniowych oraz nadzór nad projektem. Niektórzy architekci współpracują na stałe z własnymi, sprawdzonymi ekipami wykończeniowymi.
Oczywiście trzeba mieć świadomość, że architektowi trzeba zapłacić. Najlepiej korzystać z projektantów polecanych przez znajomych lub czytać na forach internetowych opinie o pracowniach architektonicznych.

  Sprzedaż mieszkania z kredytem i kupno nowego

Pod klucz – u dewelopera
Popularność zyskuje także oferta wykończenia pod klucz, proponowana przez deweloperów przy zakupie mieszkania. Jak to działa? Coraz częściej deweloperzy podpisują umowy z wyspecjalizowanymi firmami, zajmującymi się wystrojem wnętrz, które przygotowują ofertę wykończenia mieszkań na danym osiedlu. W ramach tej usługi kupujący mogą wybierać materiały wykończeniowe z kilku specjalnie przygotowanych pakietów. W Mozaice Mokotów staramy się dać klientom szeroki wybór, proponując trzy odrębne standardy wykończenia, a także możliwość wprowadzenia indywidualnych zmian w ich ramach – mówi Justyna Kałuża, Business Manager w Layetana Developments Polska. Kupujący coraz chętniej korzystają z takiej oferty, ponieważ daje ona dużą oszczędność czasu oraz funduszy, gwarantując jednocześnie fachową obsługę.

Różnice między proponowanymi przez deweloperów standardami wykończenia polegają na ogół na zastosowaniu materiałów z różnych segmentów cenowych, tak by dostosować ofertę do możliwości finansowych każdego klienta. W zakres typowych pakietów dostępnych na rynku wchodzi malowanie ścian i sufitów, wyposażenie łazienki w sanitariaty i baterie, montaż drzwi, ościeżnic, klamek i zamków, a także układanie płytek ceramicznych oraz podłóg drewnianych. Klienci dostają od nas gwarancję na materiały oraz realizację usługi. Dzięki temu oszczędzają dużo pieniędzy i czasu oraz nie muszą osobiście angażować się w nadzorowanie i koordynację prac wykończeniowych. Doświadczenie w zrealizowaniu ponad 220 mieszkań pozwala na wykonywanie prac w terminie, w ustalonym budżecie oraz w wysokiej jakości – mówi Agnieszka Zaranek z wnętrzarskiej firmy Decoroom, obsługującej mieszkańców inwestycji Mozaiki Mokotów.

Ile to kosztuje?
Co istotne, w porównaniu z przeprowadzaniem prac na własną rękę, wykończenie mieszkania przez dewelopera jest relatywnie tanie – hurtowy zakup materiałów do wielu mieszkań na danym osiedlu pozwala na znaczne obniżenie kosztów, a więc i finalnej kwoty płaconej przez klienta. Do zalet zlecenia wykończenia deweloperowi zaliczyć też trzeba możliwość łatwego i precyzyjnego oszacowania całościowych kosztów przedsięwzięcia, ponieważ firmy deweloperskie wyceniają taką usługę w przeliczeniu na metr kwadratowy powierzchni mieszkania – w zależności od wybranego przez klienta standardu jest to stawka ok. 600-1300 zł za metr kwadratowy. Prosta wycena ułatwia także finansowanie – jest to istotne zwłaszcza dla mieszkańców biorących kredyt hipoteczny – mogą oni w ramach jednej umowy kredytowej sfinansować zarówno zakup mieszkania, jak i jego wykończenie. Z drugiej strony, pamiętać trzeba, że korzystanie z gotowych, proponowanych standardów nie jest optymalnym rozwiązaniem dla osób, które chcą zrealizować swoją własną, niepowtarzalną wizję wykończenia i urządzenia mieszkania.

  Jak powinien wyglądać współczesny apartament?

Konsultacja i zdjęcia wnętrz Layetana Developments Polska.

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.