Strona główna » Jak powinien wyglądać współczesny apartament?

Jak powinien wyglądać współczesny apartament?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
Jak powinien wyglądać nowoczesny apartament?

To, jak prezentował się apartament na przestrzeni lat (przynajmniej w polskiej rzeczywistości), zmieniało się wraz z modernizacją miast. Wszystko po to, aby wyróżniał się na tle tradycyjnych mieszkań, czy kawalerek. Nie tylko za sprawą metrażu, ale i szczególnego wykończenia.

Wymagania określające apartament

Na początku warto wspomnieć o kluczowym w kontekście artykułu fakcie. Jedynie pewien procent lokali na terenie Polski w istocie spełnia wymagania, za pomocą których można je określić mianem apartamentów. Jeśli chodzi o metraż, to powinien obejmować mniej więcej 100m2, wysokość zaś – 3m. Ważne będzie właściwe rozłożenie pokoi, oddzielenie strefy dziennej od nocnej i, oczywiście zagospodarowanie takich przestrzeni, jak:

  • salon,
  • łazienka,
  • kuchnia,
  • sypialnia (minimum jedna).

Eksperci uważają, że tak mała liczba apartamentów podyktowana jest tym, że są one projektowane na podstawie elementów funkcjonalnych nieprzystępnych dla zabudowy kojarzącej się z terenami śródmiejskimi. W związku, z czym są one przeważnie domeną centrów miast.

Usytuowanie

Trudno jest nie wspomnieć o tak ważnej kwestii, jeśli chodzi o nowoczesne mieszkania deweloperskie, jaką jest ich lokalizacja. W tym kontekście zacznijmy wpierw od samego budynku. Im bardziej stawia on na estetyczną architekturę i jakościowe materiały wykończeniowe, tym lepiej. Nadmiar jest w zupełności zbędny, nawet na poziomie pięter (na jedno przypada zazwyczaj jedynie kilka apartamentów), do tego należy wspomnieć o podziemnym parkingu z adekwatną do liczby mieszkańców ilością miejsc postojowych oraz windzie. Co ciekawe, zalecana jest jej obecność również wtedy, gdy prawo budowlane tego nie wymaga. Wszystko to znacznie przekłada się na komfort użytkowania apartamentu.

Co zaś do samego usytuowania: najlepsze będzie własne centrum ze swoją rozbudowaną infrastrukturą komunikacyjną i usługową. Dzięki temu bez problemu przemieścimy się z jednego punktu miasta do drugiego, a w razie konieczności będziemy mieli do dyspozycji różnego rodzaju sklepy, punkty gastronomiczne, kino itd. Miło jest też mieć ładny kojarzący się z naturą widok zza okna, o który na szczęście jest coraz łatwiej, z racji coraz większego stawiania na korelację miasta z terenami przyjaznymi przyrodzie, na przykład parkami.

  Pokój i sypialnia w jednym

Podsumowanie

Apartament jest stworzony po to, aby oferować najwyższy standard mieszkalny dostępny na rynku. Warto zatem się nim zainteresować, zwłaszcza jeśli znajduje się w centralnym punkcie miasta.

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.