Strona główna » Gwoździarka akumulatorowa – jaką wybrać?

Gwoździarka akumulatorowa – jaką wybrać?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
Remont przy użyciu gwoździarki

Gwoździarka to praktyczne urządzenie, które doskonale sprawdza się zarówno przy profesjonalnych pracach remontowo-budowlanych, jak i w codziennym majsterkowaniu. Dużą popularnością cieszą się gwoździarki akumulatorowe. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając takie narzędzie.

Jeszcze do niedawna gwoździarki kojarzyły się głównie z profesjonalnym narzędziem, które używane było przez fachowców zawodowo zajmujących się remontami. Dziś takie urządzenie można zobaczyć w wielu domowych warsztatach. Wszystko dlatego, że gwoździarka jest praktycznym narzędziem, które znacznie przyspiesza pracę. Aby jednak takie urządzenie rzeczywiście sprawdziło się zarówno przy majsterkowaniu, jak i bardziej profesjonalnych pracach, należy odpowiednio dobrać gwoździarkę pod względem parametrów i rodzaju zasilania. W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszą się gwoździarki akumulatorowe. To narzędzia uniwersalne i zapewniające dużą mobilność. Warto zatem nieco więcej dowiedzieć się na temat takich narzędzi. Dzięki temu będzie można dokonać świadomego i dobrego wyboru gwoździarki do naszych potrzeb.

Dlaczego gwoździarka akumulatorowa?

Gwoździarka jest powszechnie wykorzystywana przez fachowców wykonujących prace dekarskie i ciesielskie lub prace montażowe. Coraz częściej jednak z jej pomocy korzystają również inni specjaliści od remontów, a także majsterkowicze. Nic dziwnego, gwoździarki pozwalają wbijać gwoździe precyzyjnie nawet pod kątem, automatyzując i przyspieszając znacznie pracę.

Na rynku można znaleźć różne typy gwoździarek. Rozróżnienie dotyczy najczęściej sposobu zasilania narzędzia. Można tu wymienić na przykład gwoździarki pneumatyczne zasilane sprężonym powietrzem z kompresora albo modele gazowe ze specjalnymi nabojami z gazem propan-butan. Najbardziej mobilne i najwygodniejsze w użyciu są jednak gwoździarki akumulatorowe. To narzędzia wykorzystujące mechanizm zamachowy, a zasilanie pochodzi z wbudowanego akumulatora. Gwoździarka akumulatorowa jest uniwersalna, poręczna, doskonale sprawdza się nawet w trudnych warunkach pracy. Takiego narzędzia można używać zarówno w wysokich, jak i niskich temperaturach.

  Gotowy zestaw do monitoringu - jaki wybrać?

Warto dodać, że gwoździarki mogą się także różnić pod względem rodzaju magazynku. Ten może być bębnowy (pozwala na jednorazowy załadunek nawet kilkuset sztuk gwoździ) lub taśmowy (szynowy), używany głównie w modelach mniejszych i lżejszych.

Na co zwracać uwagę, wybierając gwoździarkę?

Gwoździarkę akumulatorową należy dobrać do charakteru i zakresu prac oraz do tego, jak często może być używana. Sporadyczne wykorzystywanie tego narzędzia nie wymaga od niego wysokich parametrów, jednak już częste i długie prace gwoździarką wymagają dobrej klasy sprzętu.

W przypadku gwoździarek akumulatorowych jednym z kluczowych parametrów jest pojemność akumulatora. Im większa, tym dłużej można pracować bez ładowania baterii. Często przelicza się to nie na jednostki czasu, ale na liczbę strzałów (gwoździ), jakie można wykonać na jednym ładowaniu. Przyjmuje się, że pojemność 4 Ah pozwala na wykonanie co najmniej 500 strzałów (zależy od rodzaju gwoździ). Przy okazji warto zwrócić uwagę również na czas pracy akumulatora lub ewentualnie zaopatrzyć się w zapasowy akumulator, dzięki któremu wyeliminujemy przestoje w pracy.

Ważna jest również energia strzału wyrażana w dżulach (J). Im większa, z tym większą siłą wyrzucany jest gwóźdź i może przebić nawet bardzo twarde podłoże. Warto zwrócić uwagę także na pojemność zasobnika na gwoździe. Przy mniejszych pracach nie musi być duży, ale już do prac profesjonalnych, szczególnie dekarskich na wysokościach lepsza będzie większa pojemność. To ograniczy konieczność schodzenia po gwoździe. Istotna jest także temperatura pracy. Niektóre modele są przystosowane tylko do pracy wewnątrz, inne – można używać w dowolnym miejscu.

W przypadku profesjonalnego zastosowania ważna jest także duża szybkość działania gwoździarki. Producenci podają to jako liczbę gwoździ, jakie można wbić w ciągu jednej sekundy lub minuty. Wysokiej klasy urządzenia zapewniają nawet 2 strzały na sekundę. W takich narzędziach przydatna bywa także możliwość przełączenia działania gwoździarki w tryb automatyczny. Przy okazji można zwrócić uwagę na wyposażenie dodatkowe narzędzia (np. ładowarka z funkcją szybkiego ładowania, dodatkowy akumulator itp.).

  Jak wybrać dywan do sypialni?

Wbijanie gwoździ gwoździarką

Do czego przyda się gwoździarka akumulatorowa?

Gwoździarki mają szerokie zastosowanie w pracach budowlanych i remontowych. Nowoczesne konstrukcje takich narzędzi są na tyle łatwe w obsłudze, że mogą być używane nawet przez niedoświadczonych użytkowników. W domu gwoździarka może przydać się na przykład do składania mebli i ich renowacji. Za pomocą takiego narzędzia można łączyć nie tylko materiały drewniane, ale również z tworzyw sztucznych, kamienia i betonu, a także papę. Oczywiście gwoździarka to przede wszystkim podstawowe wyposażenie dekarza i cieśli.

Gwoździarki akumulatorowe są na tyle uniwersalne, że można ich używać niemal w każdych warunkach i w miejscach trudno dostępnych. Charakteryzują się prostą konstrukcją, dużą łatwością obsługi i zapewniają swobodę pracy.

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.