Strona główna » Jak wybrać dywan do sypialni?

Jak wybrać dywan do sypialni?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
Jak wybrać dywan?

Sypialnia jest tym miejscem w naszym domu, gdzie dywan zawsze sprawdzi się idealnie. Doda przestrzeni, ciepła, a do tego nie zabraknie go również, gdy będziemy wykonywać pierwsze kroki po wyjściu z łóżka. Dodatkowo właśnie tutaj dywan będzie relatywnie mało się brudził, będzie więc jak najbardziej praktycznym rozwiązaniem.

To jednak niejedyne zalety dywanów, również w sypialniach. Położone w pomieszczeniach, znajdujących się na piętrze, tłumią odgłosy, są również doskonałą dekoracją, a dodatkowo pomagają wizualnie wydzielać strefy w poszczególnych pomieszczeniach. Jeżeli sypialnia jest naprawdę duża, funkcja ta może okazać się przydatna i tutaj.

 

Spis treści porady

Jaki rozmiar dywanu do sypialni wybrać?

Wbrew opiniom niektórych, dywany do sypialni nie muszą zajmować całej powierzani danego pomieszczenia. Jeżeli jednak mają one spełniać swoje funkcje, muszą być widoczne, dlatego konieczne jest, jeżeli umieścimy dywan pod łóżkiem, by wystawał spod niego przynajmniej na 30-40 cm, aby spokojnie mogły na nim spocząć stopy.Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na sporą, przynajmniej 90-centymetrową odległość dywanu od drzwi wejściowych do sypialni (jeżeli otwierają się one do środka) oraz odległość od szaf – by dywan w otwieraniu nie przeszkadzał.

Jeśli Twoja sypialnia jest bardzo mała i nie jesteś w stanie zachować tych odległości – warto rozważyć zakup dywanu tkanego na płasko. Ma on niskie runo i przy odpowiedniej regulacji drzwi, może zmieścić się pod drzwiami podczas ich otwierania. W takim przypadku doskonale sprawdzą się dywany od Louis De Pootere, dostępne TUTAJ.

Faktura i długość włosia dywanu

Dywany geste, ciężkie, ale jednocześnie puchate i o długim włosiu – często są to rozwiązania bardzo mało praktyczne, zwłaszcza gdy często będziemy po nich chodzić, a całość będzie narażona na szybkie plamienie się. Nie są to jednak sytuacja, które czekają na nas w sypialni, a dla wielu osób nie ma nic przyjemniejszego, niż dywan typu shaggy w sypialni. Jest to miejsce, gdzie zdecydowanie warto i można się na niego zdecydować, gdyż nie będzie on przeszkadzał.

  Czy kolor szary jest smutny?

Warto zdecydować się również na geste runo, wszystko po to, by efekt bycia puchatym był jeszcze większy.

Pamiętajmy jednak, w przypadku zabrudzeń, dywany tego typu mogą okazać się naprawdę bardzo trudne w czyszczeniu.

Materiał, z którego wykonany jest dywan – co wybrać?

Najczęstszy dylemat, przed jakim stoimy, to wybór pomiędzy dywanem wykonanym z materiałów naturalnych lub z materiałów sztucznych. Do materiałów naturalnych zaliczmy bawełnę, jedwab czy wełnę. Będą to na pewno propozycje bardzo trwałe, dla wielu po prostu szlachetniejsze, lecz warto pamiętać, że ich czyszczenie będzie trudniejsze, niż dywanu syntetycznego.

Dywan do sypialni – spójność stylów

Obecnie możemy wybrać dywan w takim stylu, w jakim tylko chcemy, dlatego kluczowa będzie spójność tego dodatku z całym naszym wnętrzem. Jeżeli sypialnia, jak i zapewne całe mieszkanie jest nowoczesne, na taki właśnie dywan warto się zdecydować. Jeżeli tylko zajdzie taka potrzeba, bez problemu uda nam się odnaleźć właściwy dywan do sypialni w stylu boho, w stylu skandynawskim czy nawet w stylu glamour.

Określanie celów, które ma spełniać dywan

Dla każdego dywan może spełniać inne cele. Dla jednych będzie to przede wszystkim dekoracja, dla innych praktyczny dodatek, który ma zapewnić ciepło stopom i możliwość chodzenia po sypialni boso, dla innych osób kluczowe będzie wydzielanie z jego pomocą przestrzeni. Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego dywanu, warto zastanowi się, co jest w nim dla nas najważniejsze. Dywan, który zapewni ciepło, musi być nie tylko puchaty, ale i naprawdę spory, podczas gdy dywan jako element dekoracji, może jedynie nieznacznie wystawać spod łóżka czy innych mebli.

Wybór dywanów i ich zróżnicowanie cenowo jest jednak obecnie tak duże, że bezapelacyjnie dywan po prostu musi nam się podobać. Przy tak szerokich ofertach sklepów takich, jak Carpets&More, znalezienie dla siebie odpowiedniego z nich to tylko kwestia czasu lub właściwego researchu.

  Rozwiązania do małego mieszkania

Dywany dla alergików – jak wybrać?

Powszechnie uważa się, ze dywany to nie opcja dla alergików, zwłaszcza gdy mają długie i geste włosie. Jest jednak przeciwnie, dywany te dobrze sprawdzą się wśród alergików, będą one bowiem skutecznie filtrowały powietrze w danym pomieszczeniu. W takim przypadku musimy jednak być świadomi konieczność ich częstego odkurzania i czyszczenia ich na mokro, co w przypadku dywanów gęstych, z długim włosiem, nie jest ani lekkie, ani szybkie.

Jesteś alergikiem? Poszukaj dywanów bawełnianych z certyfikatem OEKO-Text. Gwarantuje on, że przy produkcji dywanów nie użyto substancji alergizujących i szkodliwych dla zdrowia. Takie dywany oferuje m.in Carpets & More – mowa o produktach Louis De Pootere.

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.