Strona główna » Podłoga 3D w domu – wady i zalety. Czy warto?

Podłoga 3D w domu – wady i zalety. Czy warto?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
podłoga efekt 3d

Do niedawna podłogi 3D były ciekawostką w bibliotekach, centrach sztuki czy innych tego typu obiektach. Dziś jednak coraz częściej inwestorzy pytają o wady i zalety tego rozwiązania w kontekście prywatnego domu. Czy są jakieś obiektywne kryteria, które by pozwoliły stwierdzić, czy warto robić taką podłogę w domu lub mieszkaniu? Poszukajmy ich!

Wady podłogi 3D – z tym może być kłopot!

Podstawową wadą podłogi 3D w domu może być koszt jej wykonania. Jest to technologia może nie tyle młoda, ile faktycznie jeszcze na rynku nieokrzepła, więc sama robocizna nie będzie tania. Poza tym oczywiście pozostaje zakup samej żywicy, grafiki trójwymiarowej i odpowiedniej jakości chemii zabezpieczającej wylewkę – nie na każdą bowiem można od razu wylać podłogę z żywicy.

Obiektywną trudnością może też być pogodzenie wielu ciekawych artystycznie wzorów z ograniczoną skądinąd powierzchnią domowych pomieszczeń. To tym poważniejszy problem, że podłoga 3D w małym pokoju może sprawiać wrażenie mocno niedopasowanej, natomiast w dużym pokoju może być męcząca dla oczu. To fajne rozwiązanie w miejscach, przez które się przechodzi i zostawia je za sobą. Tak jest w hotelowym lobby, na drodze w restauracji czy w dużej sali galeryjnej, ale w domu znalezienie takiego miejsca bywa problematyczne.

Przy całej atrakcyjności wizualnej podłogi 3D, trzeba liczyć się z tym, że kiedyś straci ona swój urok. Nie stanie się to szybko, ale planując do przodu na wiele lat, warto zdać sobie sprawę i z tego, że choć zasadniczo można bezpośrednio na takiej podłodze ułożyć na przykład panele, to powstanie wtedy różnica poziomów. Z kolei usunięcie podłogi 3D jest już sporym wyzwaniem i generuje niemały koszt i jeszcze większy bałagan.

  Miejsce na biurko w pokoju połączonym z kuchnią

Nie tyle trudne, ile praktycznie niemożliwe jest usunięcie pęknięć na podłodze 3D. Inną trudnością – pozornie tylko błahą – jest wybór wzoru. Gdyby było ich dziesięć albo sto, to można by było narzekać na mały wybór, ale ich liczba jest praktycznie nieograniczona, a to znaczy, że zaraz po zamówieniu odpowiedniej grafiki pewnie znajdzie się jeszcze ładniejsza. Dla perfekcjonistów to będzie trudna chwila.

Zalety podłogi 3D – jeśli szukasz powodu, to tu jest!

Podstawowa zaleta podłogi 3D to oczywiście w wielu przypadkach nie tyle nietuzinkowy, ile absolutnie niepowtarzalny walor estetyczny. Podłoga 3D jest w tej kategorii absolutnym zwycięzcą wszystkich rankingów. Nawet zakładając, że by się dało przygotować płytki ceramiczne z indywidualnym wzorem (to możliwe, tylko ekstremalnie drogie), to i tak przy układaniu trzeba rozdzielić je fugą. Podłoga 3D jest jednoczęściowa, pozbawiona łączeń i zdecydowanie tańsza niż jakakolwiek inna metoda indywidualnego zdobienia.

podłoga 3d

Dużym plusem są właściwości techniczne podłogi 3D. Odpowiednio wykonana będzie odporna na promieniowanie UV (czyli nie wyblaknie przez wiele lat), całkowicie niewrażliwa na wilgoć, twarda i elastyczna zarazem, co zapewnia pożądaną trwałość mechaniczną.

Olbrzymią zaletą w oczach alergików będzie pełne bezpieczeństwo i łatwość utrzymania w czystości. Sama podłoga też się nie kurzy i nie wyciera, co może być zarzutem kierowanym pod adresem najlepszych nawet fug. Oczywiście to już ostrożność posunięta niemal do absurdu, ale z praktycznego punktu widzenia podłoga 3D faktycznie jest łatwa do utrzymania w czystości, więc osoby mające psa lub po prostu chcące mieć możliwość sprzątnięcia mieszkania w kilka minut, będą na to zwracały uwagę.

Podłogi 3D z płytek

Większość opisów podłóg 3D dotyczy tych z żywicy epoksydowej. To ich zalety i wady zostały przedstawione wyżej. Można jednak zdecydować się na płytki ze wzorem trójwymiarowym i tu się trochę rzeczy zmieni. O ile bowiem wybór standardowego motywu będzie rozwiązaniem przystępnym cenowo, to już nie będzie miał aż tak indywidualnego charakteru. Z drugiej strony – nadal pozostają jeszcze kwestie łączeń czy mniejszej wygody w sprzątaniu. Czy będzie to efektowne rozwiązanie? Jak najbardziej, natomiast warto pamiętać, że już pod względem trwałości, a szczególnie odporności na uszkodzenia mechaniczne takie płytki wypadną gorzej niż podłogi 3D z żywicy.

  Kolor zielony w mieszkaniu - modny i relaksujący

Cały czas w mocy natomiast pozostaje kwestia problematycznego wyboru miejsca: w małych pokojach kiepsko, w dużych też nie zawsze idealnie. To już nie wynika bowiem z materiału, ale samej specyfiki i pewnej aranżacyjnej agresywności trójwymiarowych wzorów. Rozwiązanie tego problemu w wielu przypadkach będzie znacznie trudniejsze niż wybór technologii, w jakie podłogę 3D się wykona.

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.