Strona główna » Rozwiązania do małego mieszkania

Mamy małe mieszkanie około 45 metrów. Robimy w nim remont. Jest sporo dylematów. Urządzanie mieszkania nie jest łatwe – prosimy o rady. Szczególnie kolory ścian są wyzwaniem

Najlepszym sposobem na udzielenie konkretnych rad, będą moje komentarze do zdjęć, jakie przysłaliście do nas. Mieszkanie jest małe, ale ładnie zaprojektowane i ciekawe kolorystycznie.

Spis treści porady

Zacznijmy od salonu

Na tle szarej ściany telewizor jest niemal niewidoczny

Szarość na ścianie, jaką wybraliście jest bardzo ładna, nie jest chłodna stalowa, a idealnie maskuje telewizor, który z reguły wyróżnia się na jasnych ścianach. Zieleń fajnie ożywia to miejsce. Zmieniłabym jednak lampę nad stolikiem na plafon – najlepiej kwadratowy, z mlecznym szkłem. Taka wisząca ozdobna lampa jak teraz wisi nad stolikiem kawowym, powinna raczej znaleźć się nad stołem jadalnianym.

Przy głośniku zamiast małej paprotki mogłaby się znaleźć np. zamia w dużej donicy – wygląda to dużo bardziej efektownie. Na okna proponuję zasłony lub rolety rzymskie o prostym systemie składania, najlepiej jakby był to materiał o fakturze płótna, lekko prześwitujący. Rolety mogą być ciemne jak szara ściana, białe lub np. jasno szare, aby połączyć ciemną ścianę z białą ścianą.

W tej części pokoju proponuję następujące zmiany:

Znikają kwiatki postawione na grzejniku! Przez kanapę można przerzucić jakiś czarny koc czy pled, żeby trochę ocieplić to miejsce.
Dywan zamieniłabym na jednolity, z grubszym włosem, taki mięsisty, najlepiej w kolorze grafitowej szarości.

Aneks kuchenny w małym mieszkaniu

Małe mieszkanie - pomysły na aneks kuchenny

Małe mieszkanie – pomysły na aneks kuchenny

Okna przy aneksie kuchennym może Pani tak samo wykończyć roletami, jak te w salonie obok telewizora. Najważniejsze, żeby rolety lub zasłony czy żaluzje w oknach salonu i aneksu kuchennego były takie same, bo to jest jednak jedno pomieszczenie. Między kanapą a aneksem kuchennym zrobiłabym przepierzenie w postaci jakiejś nowoczesnej, ażurowej formy. Można np. postawić 3 regały-słupki lub słupki zbudowane z płyt g-k. Chodzi o umowne oddzielenie kuchni i pokoju. Regał do dzielenia pomieszczeń

  Meblościanka idealna do małego mieszkania

Kolor na ścianie przy aneksie kuchennym – proponuję tę cała ścianę, również wokół zabudowy kuchennej, pomalować na szaro – niech będzie konsekwentnie 🙂 Jeśli ten narożnik w kuchni ma być pusty, to sugeruję kolejną dużą donicę z kwiatem np. grubosz. I zawsze pamiętajmy, że lepiej wyglądają we wnętrzu 3 wielkie donice niż 10 małych.

Dywanik z kuchni idzie do szafy! Proszę odsłonić te piękne płytki. Nie wiem czy oświetlenie nad kuchnią jest już stałe czy tymczasowe, jeśli chce je Pani zmienić, to proponuję lampki Massive Nero białe pojedyncze, np. 4 sztuki wzdłuż całej linii kuchni. A pod szafkami proszę zamontować oświetlenie halogenowe – będzie dużo wygodniej pracować w kuchni.

Miejsce na stół w małym mieszkaniu

Anek kuchenny i miejsce na stół

Anek kuchenny i miejsce na stół

Tę ścianę zostawiłabym białą. To dobre miejsce na stół. Do drewnianego stołu można dobrać np. białe plastikowe krzesła. Nad stołem dobrze byłoby zawiesić lampę, np. tę białą znad stolika kawowego.

Przedpokój

Przedpokój

Planuje Pani pomalować tę ścianę w salonie na kolor zielony, taki jak ściana w przedpokoju. Ja jednak zrezygnowałabym z zieleni na rzecz szarości albo ewentualnie bieli. Na tym fragmencie ściany można powiesić fotografie np. w czarnych ramkach – na pewno znajdzie się coś wartego zawieszenia. Proponuję zawiesić 3 ramki w formacie kwadratowym, dość spore, jedna pod drugą.

zdjęcia archiwum prywatne internauty

Konsultacja Marina Suchorska www.quadrat.pl

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.