Strona główna » Sprzedaż mieszkania z kredytem i kupno nowego

Sprzedaż mieszkania z kredytem i kupno nowego

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Sprzedaję mieszkanie obciążone kredytem. Chciałabym kupić nowe mieszkanie. Czy mogę przenieść kredyt z jednego mieskzania na drugie? Czy procedura kredytowa od początku?

Jeżeli zamierzamy kupić nową nieruchomość i chcemy posiłkować się kredytem hipotecznym, to niestety nie możemy równocześnie przenieść naszego obecnego zobowiązania. Jedyną opcją, jaka wchodzi w grę jest ubieganie się o nowy kredyt. Przy założeniu, że posiadamy wystarczająco wysoką zdolność kredytową, możemy wnioskować o kredyt hipoteczny, posiadając już jedno lub więcej tego typu zobowiązań, ale za każdym razem wiąże się to z koniecznością ponownego przechodzenia przez procedurę badania zdolności kredytowej.

Warto zaznaczyć, że dotychczasowy kredyt może zostać spłacony przez osoby kupujące naszą nieruchomość (nawet, jeśli finansowanie pochodzi z ich kredytu hipotecznego, o czym już pisaliśmy), ale pod warunkiem, że saldo naszego zobowiązania nie przekracza ceny transakcyjnej. Jest to szczególnie istotne w przypadku kredytów walutowych, zaciąganych w momencie, kiedy kursy walut były dużo niższe od obecnych.

Jeśli zatem zakupioną trzy lata temu nieruchomość sfinansowaliśmy kredytem denominowanym do CHF, marża naszego kredytu wynosiła 1% (średni poziom marż kredytów w CHF w roku 2008), to oprocentowanie naszego kredytu wynosi obecnie 1,1 % (z uwagi na bardzo niski poziom stawki LIBOR, w oparciu o którą nalicza się oprocentowanie kredytów w CHF). Niestety przeniesie tego produktu nie jest możliwe. Musimy ponownie zbadać oferty banków, wybrać najkorzystniejsze, dostarczyć wszelkie niezbędne dokumenty i wyczekiwać na decyzję kredytową.

Tekst: Anna Kotkowska
Doradca Finansowy/wspólnik

N Dorfina S.J www.ndorfina.pl

  Spadek zdolności kredytowej w 2011 roku

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.