Nowoczesne lodówki mają różne dodatkowe funkcje, które ułatwiają korzystanie z urządzenia – dłużej można przechowywać żywność, lodówka jest bardziej higieniczna, łatwiej poukładać produkty, by po każdy wygodniej sięgnąć. Lodówki potrafią też filtrować wodę. Mogą mieć minibarek.
Zobaczmy więc jakie funkcje mogą mieć lodówki i jakie nazwy nadają im producenci. Czasem bowiem i sprzedawcy w sklepie nie do końca wiedzą, co jakie określenie znaczy. Jest ich bowiem bardzo wiele.
* Dwa agregaty – każda cześć chłodziarko-zamrażarki ma swój agregat, można więc wyłączyć np. zamrażarkę , a pozostawić pracującą chłodziarkę lub odwrotnie. To oszczędność prądu, szczególnie gdy wyjeżdżamy na dłużej.
* Funkcja Holiday – zwana też Eco. Daje oszczędność energii, bowiem zamrażarka pracuje w trybie normalnym, ale chłodziarka pracuje w temperaturze tzw. stand-by, czyli 13o C.
* System Soft Close – przydatny dla roztargnionych osób, ponieważ sam domyka drzwi urządzenia.
* Sygnalizacja niedomkniętych drzwi – sygnał dźwiękowy lub świetlny informujący, że pozostawiono otwarte drzwi.
* Powłoka antybakteryjna – na wewnętrznych ściankach lodówki. W powłoce są związki srebra hamujące rozwój bakterii, pleśni, grzybów. Niektóre modele mają też antybakteryjne uszczelki.
* Powłoka AntiFingerprint – jest na frontach lodówek ze stali szlachetnej, zwanych inox. Dzięki niej nie zostają ślady rąk, a dodatkowo drzwi lodówki łatwiej utrzymać w czystości. Taką lodówkę proponuje m.in.Beko
* NoFrost – w zamrażarce nie powstaje lód ani szron, czyli nie trzeba jej rozmrażać.
Dzięki technologii NoFrost urządzenia same, za pomocą cyrkulacji powietrza, usuwają wilgoć, która gromadzi się wewnątrz zamrażarki. Wilgoć jest odprowadzona do specjalnego pojemnika, tam zamienia się w lód, następnie topnieje i woda wyparowuje.
* Ice Maker – czyli automatyczna kostkarka do lodu. Wystarczy wlać wodę do specjalnej szuflady, a urządzenie wyprodukuje lodowe kostki, które czekają w szufladzie zamrażarki.
* Filtrowana woda – filtr do wody Brita jest zintegrowany z lodówką Electrolux. Wkład zamontowany jest w 4-litrowym kanistrze znajdującym się w chłodziarko-zamrażarce. Naszym zadaniem jest uzupełniać zbiornik wodą z kranu (elektroniczny wskaźnik informuje o konieczności uzupełnienia), a filtr ją oczyści. Przefiltrowana wodę wlewamy prosto do szklanki z dozownika zamontowanego w drzwiach lodówki – zdjęcie obok Electrolux
* Funkcja szybkiego obniżania temperatury w chłodziarce – zwana np. Coolmatic.. W komorze chłodziarki obniżyć temperaturę do +2o C na kilka godzin. Funkcja przydatna, gdy lodówkę zapełnimy jednorazowo wieloma produktami. Dzięki niej nie podniesie się temperatura, a więc nie będzie zagrożenia, że żywność szybciej się zepsuje.
* Super Frost – funkcja pozwalająca na szybkie obniżenie temperatury w zamrażalniku. Temperatura może spaść nawet do -32oC. Przydatna, kiedy wkładamy na raz duża ilość produktów do zamrożenia – np. w lodówce Hotpoint Ariston
* Komora 0o C – zwana też Bio, Fresh, Fresh Zone, komorą Zero lub świeżości. Jest przeznaczona do przechowywania świeżego mięsa, ryb, warzyw, owoców. Panuje w niej temperatura od -1o C do 4o C. W niektórych modelach można ją regulował. Są lodówki wyposażone w dwie takie komory – jedna na mięso, ryby (najlepiej przechowują się w temp. ok. -1oC), druga na warzywa i owoce (temp. 2oC).
* Minibar – na drzwiach lodówki są drzwiczki otwierane na dół, a za nimi miejsce na napoje do schłodzenia. Komfortowe rozwiązanie w upalne dni, taka odrobina luksusu. Odpowiednio schłodzone napoje i alkohole wyjmujemy bez otwierania lodówki. Taką lodówkę proponuje Daewoo